در حال بارگذاری ...
شکرخدا گودرزی برای روز جهانی تئاتر نوشت

تئاتر دیالوگی در جستجوی کمال مطلوب برای استعلای جامعه

شکرخدا گودرزی در یادداشتی به مناسبت روز ملی هنرهای نمایشی، تئاتر را دیالوگی معرفی کرد برای این که وضعیت را از آنچه که اکنون هست به جلو ببرد و در جستجوی کمال مطلوب و روابط انسانی برای استعلای جامعه باشد.

به گزارش ایران‌تئاتر، شکرخدا گودرزی، کارگردان و بازیگر تئاتر و تلویزیون، به مناسبت روزملی هنرهای نمایشی و روز جهانی تئاتر، یادداشتی را منتشر کرد.

در این یادداشت آمده است:

«اگر قرار بود من پیامی برای روز جهانی بنویسم، واقعا نمی‌دانستم از چه کلماتی استفاده کنم که در برگیرنده همه تئاتر باشد. از اولین روزی که با تئاتر آشنا شدم یعنی از بیش از نیم قرن پیش تاکنون، تمام تجربه زیستی و دانش مطالعاتی و همه فعالیت‌های اجتماعی و نگاه انتقادی یا نگرش فلسفی‌ام با تئاتر همراه بوده و لحظاتی که بنابر جبر یا ضرورت روی صحنه نبودم برای صحنه نوشتم و برای صحنه خوانده‌ام. بنابراین تئاتر هرگز از من جدا نبوده.
تئاتر برای من نه این کلمه‌ کلیشه‌ای «ضرورت» که همگان به کار می‌برند که ضمن «ضرورت» یک «مناسک» بوده است. مناسکی که سعی کردم مسئولانه و شفاف درکش کنم و آن را ترویج دهم. شاگردانی تربیت کنم که تئاتر را محل گفت‌وگو و پیشنهاد برای صلح و زیستن بهتر ببینند و بکوشند همان‌گونه که تئاتر آیینه تمام نمای زندگی و جامعه‌ است، در آن زیست کنند و با درک این ضرورت، چشم‌انداز نهایی‌شان مدارا و صلح باشد.
تئاتر گفت‌وگو می‌کند که چه کند!؟ گفت‌وگو صرف گفت‌وگو که معنا ندارد! تئاتر دیالوگ است برای این که وضعیت را از آنچه که اکنون هست به جلو ببرد و در جستجوی کمال مطلوب و روابط انسانی برای استعلای جامعه باشد. پس گفت‌وگو در تئاتر راهی می‌شود برای ارج گذاشتن به انسان خردمند و مسئولیت‌پذیر، انسانی که در پی مدارا  و مروت باشد و بتواند ماهیت گفت‌وگو را بپذیرد و برای دیگری حق قائل باشد. دیگری در تئاتر بسیار مهم است. بنابراین تئاتر محلی است برای کشف و شناخت دیگری!
اینجاست که تئاتر یک امکان بالقوه و ارزشمند برای رشد فضایل جامعه است. وقتی ما در تئاتر نقشی بازی می‌کنیم، می‌خواهیم دیگری را بشناسیم. نویسنده‌ای که نقشی آفریده دیگری را، آنکه بیرون از اوست، شناخته و نوشته است و کارگردان با هدایت درست بازیگر سعی می‌کند راهی برای ارائه دیگری که غیر از خود بازیگر است، باز کند.
پس صحنه تئاتر محل رویارویی و مواجهه با دیگران است به زیباترین و هنرمندانه‌ترین شکل، بنابر این شایسته است روز جهانی تئاتر را بر تمام کوشندگان شناخت و دیگری تبریک بگویم.»

 
مطالب مرتبط

پیام رییس پردیس تئاتر تهران به مناسب روز ملی هنرهای نمایشی

تئاتر، هنر ارتباط اصیل انسانی است
پیام رییس پردیس تئاتر تهران به مناسب روز ملی هنرهای نمایشی

تئاتر، هنر ارتباط اصیل انسانی است

امین اشرفی، مدیر خانه نمایش سازمان فرهنگی هنری شهرداری به تئاتر را هنر ارتباط انسانی مبتنی بر نیاز بشر دانست و روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی را به هنرمندان نمایشی و علاقه‌مندان این هنر تبریک گفت.

|

در سالروز درگذشت هنرمند پیشکسوت سیاه‌بازی

نمایش «شاماران» به سعدی افشار تقدیم شد
در سالروز درگذشت هنرمند پیشکسوت سیاه‌بازی

نمایش «شاماران» به سعدی افشار تقدیم شد

اجرای پنج شنبه شب نمایش «شاماران» که مصادف با 30 اردیبهشت سالگرد درگذشت زنده یاد سعدی افشار بود، به این هنرمند تقدیم شد و محمدرضا خاکی در حاشیه این اجرا، نمایش امروز کشور را وامدار هنرمندانی چون سعدی افشار دانست.

|

در نشست خبری نمایش «روال عادی» مطرح شد

مجید مجیدی: وظیفه ماست که از تئاتر حمایت کنیم
در نشست خبری نمایش «روال عادی» مطرح شد

مجید مجیدی: وظیفه ماست که از تئاتر حمایت کنیم

مجید مجیدی کارگردان مطرح سینما در مراسم رونمایی از پوستر و نشست خبری نمایش «روال عادی» گفت وظیفه ما این است که از تئاتر حمایت کنیم. ما به تئاتر مدیون هستیم و حمایت امروز ما از تئاتر به نوعی خمس و زکاتی است که باید پرداخته شود. ما در دهه ۶۰ از تئاتر کوچ کردیم و به سینما رفتیم.

|

نگاهی به نمایش «مجلس بلبشو جور کردن»

تصنیف‌خوانی مجالس زنانه در قالب نمایش ایرانی
نگاهی به نمایش «مجلس بلبشو جور کردن»

تصنیف‌خوانی مجالس زنانه در قالب نمایش ایرانی

سیدعلی تدین‌صدوقی: نمایش «مجلس بلبشو جور کردن»، همان‌طور که از نامش به ذهن متبادر می‌شود، خود در ورطه بلبشویی به لحاظ متن و اجرا به‌نوعی سردرگمی و تکرار افتاده است. به دیگر سخن نمی‌توان ...

|

فراخوان اجرا در تماشاخانه‌های مهر و ماه حوزه هنری منتشر شد

فراخوان اجرا در تماشاخانه‌های مهر و ماه حوزه هنری منتشر شد

مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری فراخوان اجرای نمایش در تماشاخانه‌های مهر و ماه خود را در راستای اهداف و سیاست‌های خود و به‌منظور انتخاب آثار نمایشی شایسته‌ برای اجرا در سال 1403 از گروه‌ها و کارگردانان فعال، اساتید دانشگاه، دانشجویان تئاتر و جوانان خلاق دعوت کرد.

|

نظرات کاربران