در حال بارگذاری ...
با حضور اسرافیل فرج‌‎اللهی

آیین گرامی‌داشت روز جهانی تئاتر در تبریز برگزار شد

آیین گرامی‌داشت روز جهانی تئاتر با حضور مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی کشور و جمعی از پیشکسوتان، اساتید و هنرمندان استان آذربایجان شرقی در خانه پروین اعتصامی در تبریز برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر در آذربایجان شرقی، آیین گرامی‌داشت روز جهانی تئاتر، سه‌شنبه ۷ فروردین ۱۴۰۳ با حضور اسرافیل فرج‌اللهی، مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی کشور، سیدمحمدحسین بلاغی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی، علی محرمی، معاون هنری و سینمایی مدیرکل، شهرام خدایی، مدیر عامل انجمن هنرهای نمایشی استان، فرناز فتح‌راضی، نائب رئیس انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان شرقی، عباس خلیفه‌لو، عضو هئیت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی استان و جمعی از پیشکسوتان، اساتید و هنرمندان نمایش استان در محل خانه پروین اعتصامی در شهر تبریز برگزار شد.

اسرافیل فرج‌اللهی در این آیین، ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو و تقارن آن با بهار قرآن، روز جهانی تئاتر را به تمام فعالان این عرصه تبریک گفت و افزود: «در تئاتر، زندگی در جریان است و این هنر در عین اینکه روح و روان آدمی را آرامش می‌بخشد، مخاطب را به تفکر وا می‌دارد.»

مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی با اشاره رونق مجدد جریان تئاتر در سال گذشته افزود: «سال ۱۴۰۲ سال خوبی برای هنر نمایش بود و اتفاقات خوبی در این عرصه رقم خورد. بعد از ناملایماتی که در دو سال گذشته بیشتر از سایر هنر‌ها گریبانگیر هنر نمایش بود، در نهایت به همت مرکز هنرهای نمایشی کشور، انجمن هنرهای نمایشی و تلاش و فعالیت چشمگیر تمام هنرمندان، حوزه نمایش جانی تازه گرفت که در نهایت موجب رضایتمندی تمام مدیران بالادستی در حوزه فرهنگ و هنر شد.»

او با اشاره به مصوبه جدید در حوزه نمایش، نوید ایجاد بنیاد تئاتر ملی که مطالبه تمام هنرمندان و انجمن هنرهای کشور بود را داد و خاطر نشان کرد این بنیاد محلی برای مطالبه حق و حقوق نمایش ایرانی در کشور خواهد بود.

فرج‌اللهی در ادامه افزود: «برنامه‌هایی برای فعالیت، استقلال و درآمدزایی برای انجمن‌ها در سال جدید داریم که امیدواریم در راستای تحقق شعار جهش تولید، فعالیت‌های جدید علی‌الخصوص در تئاتر استانها آغاز شود.»

مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی با اشاره به حضور چشمگیر هنرمندان آذربایجانی در فعالیت‌های تئاتری گفت: «شهر تبریز شهر اولین‌ها در حوزه نمایش کشور نیز هست چرا که همواره شاهد اجراهای درخشان از گروه‌های تبریزی و آذربایجانی در جشنواره بین‌المللی فجر و سایر رویدادهای نمایش در سطح کشور هستیم.»

او در پایان با اشاره به اهمیت افزایش تولیدات نمایشی افزود: «سال ۱۴۰۲ در راستای تحقق شعار عدالت فرهنگی، قدم‌های مفیدی برداشتم تا جایی که اکثر جشنواره‌ها و رویداد‌های نمایشی خارج از مرکز و در استان‌های متفاوتی برگزار شد. امیدواریم سال جدید در حوزه نمایش شاهد جهش تولید باشیم و انجمن هنرهای نمایشی استان‌ها به معنای واقعی فعالیت کنند تا در این راستا یاری‌گر هنرمندان نمایش باشد.»

در پایان این آیین، ضمن تقدیر از یک عمر فعالیت استاد محمود اخی در حوزه نمایش، از هنرمندان مقام‌آور ملی در طول سال ۱۴۰۲ تقدیر شد. 
مطالب مرتبط

آیا در تئاتر احساس خوشبختی می‌کنیم؟

آیا در تئاتر احساس خوشبختی می‌کنیم؟

یدالله آقاعباسی*: زمانی آلبرکامو نوشت تئاتر تنها جایی است که در آن احساس خوشبختی می­‌کنم. توصیف او از تئاتر صومعه­‌ای بود که گروهی مرکب از کارگرانی که کارشان معنوی است، خود را فدای یک ...

|

شکرخدا گودرزی برای روز جهانی تئاتر نوشت

تئاتر دیالوگی در جستجوی کمال مطلوب برای استعلای جامعه
شکرخدا گودرزی برای روز جهانی تئاتر نوشت

تئاتر دیالوگی در جستجوی کمال مطلوب برای استعلای جامعه

شکرخدا گودرزی در یادداشتی به مناسبت روز ملی هنرهای نمایشی، تئاتر را دیالوگی معرفی کرد برای این که وضعیت را از آنچه که اکنون هست به جلو ببرد و در جستجوی کمال مطلوب و روابط انسانی برای استعلای جامعه باشد.

|

پیام رییس پردیس تئاتر تهران به مناسب روز ملی هنرهای نمایشی

تئاتر، هنر ارتباط اصیل انسانی است
پیام رییس پردیس تئاتر تهران به مناسب روز ملی هنرهای نمایشی

تئاتر، هنر ارتباط اصیل انسانی است

امین اشرفی، مدیر خانه نمایش سازمان فرهنگی هنری شهرداری به تئاتر را هنر ارتباط انسانی مبتنی بر نیاز بشر دانست و روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی را به هنرمندان نمایشی و علاقه‌مندان این هنر تبریک گفت.

|

با معرفی برگزیدگان

سی‌وپنجمین جشنواره تئاتر آذربایجان شرقی به ایستگاه پایانی رسید
با معرفی برگزیدگان

سی‌وپنجمین جشنواره تئاتر آذربایجان شرقی به ایستگاه پایانی رسید

آئین پایانی سی‌وپنجمین جشنواره تئاتر استان آذربایجان شرقی، با حضور مدیران، مسئولان، هنرمندان و علاقه‌مندان به هنرهای نمایشی، روز سه‌شنبه 9 آبان، در تالار تربیت تئاتر شهر تبریز با تجلیل از نفرات و آثار برگزیده برگزار شد.

|

نظرات کاربران