در حال بارگذاری ...
مدیرکل هنرهای نمایشی خبر داد

نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر روند ساخت‌‌و‌ساز در مجاورت تماشاخانه سنگلج

کاظم نظری، مدیرکل هنرهای نمایشی با تاکید بر اهمیت حفظ تماشاخانه تاریخی سنگلج، از نظارت دفتر طرح‌های عمرانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر روند ساخت‌و‌ساز ساختمان مجاور این سالن خبر داد.

به گزارش ایران تئاتر، کاظم نظری، مدیرکل هنرهای نمایشی، طی توضیحاتی از آخرین پیگیری‌های این اداره‌کل درباره تخریب ساختمان مجاور تماشاخانه سنگلج خبر داد.

نظری با تاکید بر اهمیت حفظ بنای تماشاخانه سنگلج گفت: «اداره‌کل هنرهای نمایشی در همان ساعات اولیه آگاهی از تخریب ساختمان مجاور تماشاخانه، طی صحبت‌ با جناب آقای دکتر سالاری، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و نامه به خانم دکتر داوری، مدیرکل حفظ و احیای بناها و بافت‌های تاریخی وزارت میراث فرهنگی، خواستار همراهی و حمایت آن‌ها در روند حفظ و حراست از این میراث ملی، فرهنگی و هنری کشور شد.»

او ادامه داد: «همچنین در ادامه روند پیگیری‌ها، طبق گفته آقای جان‌نثار، معاون دفتر طرح‌های عمرانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عملیات تخریب بنای مجاور تماشاخانه اکنون در مرحله صفر است و در این شرایط هیچ آسیبی از نظر کارشناسی به ساختمان سنگلج وارد نمی‌شود چراکه مرحله گودبرداری انجام نشده است. اما در صورت نیاز به گودبرداری قرار بر این است تا مجوزهایی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و میراث فرهنگی گرفته شود زیرا تماشاخانه سنگلج، میراث ثبت شده ملی کشور است.»

مدیرکل هنرهای نمایشی کشور افزود: «قطعا عملیات تخریب و ساخت‌وساز در مجاورت بناهای تاریخی پروتکل‌هایی دارد که دوستان ما در سازمان شهرداری از آنها باخبر هستند و اعمال خواهند کرد اما انتظار ما این بود که همکاران محترم شهرداری قبل از تخریب با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت‌وگو یا نامه‌نگاری انجام می‌دادند.»

او تاکید کرد: «آقای اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با توجه به آگاهی‌شان از اهمیت این بنا در ایام نوروز طبق خواسته هنرمندان نمایش ایرانی و در ادامه تلاش پیشکسوتانی چون زنده‌یاد استاد عزت‌الله انتظامی، به دنبال الحاق این ساختمان به تماشاخانه سنگلج و همچنین ثبت اساسنامه بنیاد تئاتر ملی به‌منظور توسعه مکان برای اجرای نمایش‌های ایرانی بودند.»

مدیرکل هنرهای نمایشی گفت: «با توجه به اینکه اداره‌کل هنرهای نمایشی با حمایت وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون محترم امور هنری، بنیاد ملی تئاتر ایران را راه‌اندازی کرده و همچنان در روند نگارش و ثبت اساسنامه آن هستند؛ انتظار داشتیم عزیزان شهرداری این ساختمان را محلی برای هنرمندان نمایش ایرانی که عمرشان را در جهت توسعه فرهنگ و هنر این مملکت صرف کرده‌اند، در نظر می‌گرفتند و در طرح توسعه تماشاخانه به عنوان مرکز پژوهش و احیای نمایش ایرانی به عنوان میراث ناملموس این مرزوبوم با ما همراه و هم‌قدم می‌شدند که متاسفانه این تخریب ما را ناامید و شوکه کرد.»

این مدیر هنری با تاکید بر لزوم حفظ و پاسداشت بنای تماشاخانه سنگلج تاکید کرد: «دوستان ما در دفتر طرح‌های عمرانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار است با استقرار در سنگلج، مسائل ساخت‌و‌ساز بنای مجاور را دنبال کنند. قطع به یقین، عزیزان ما در شهرداری هم متوجه ارزش تماشاخانه هستند و می‌دانم که مراقبت‌های لازم را در جهت نگهداری آن خواهند داشت.»
مطالب مرتبط

ارزیابی مدیرکل هنرهای نمایشی از شرایط تئاتر در سال 1402 

هرچه در توان داشتیم، انجام دادیم ولی با شرایط مطلوب فاصله داریم
ارزیابی مدیرکل هنرهای نمایشی از شرایط تئاتر در سال 1402 

هرچه در توان داشتیم، انجام دادیم ولی با شرایط مطلوب فاصله داریم

کاظم نظری، مدیرکل هنرهای نمایشی با بیان این نکته که هرچه در توان داشتیم برای تئاتر در سال 1402 انجام دادیم ولی با شرایط ایده‌آل فاصله داریم، گفت برای پیشبرد اهداف عرصه هنر و فرهنگ، نهادهای دیگر هم باید به کمک وزارت ارشاد بیایند.

|

خبر خوشِ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جشنواره تئاتر فجر

پرداخت سرانه یک میلیاردی انجمن‌های نمایشی استان‌ها، آغاز می‌شود
خبر خوشِ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جشنواره تئاتر فجر

پرداخت سرانه یک میلیاردی انجمن‌های نمایشی استان‌ها، آغاز می‌شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با حضور در تالار وحدت که یکی از سالن‌های میزبان جشنواره تئاتر فجر 42 است،خبر داد ۵۰ درصد از سرانه یک میلیارد تومانی انجمن‌‌های هنرهای نمایشی استان‌ها، هفته آینده پرداخت خواهد شد.

|

محمدمهدی اسماعیلی: تئاتر شهر قلب تپنده هنر تهران و ایران است

مراسم آغاز احداث حریم تئاتر شهر برگزار شد
محمدمهدی اسماعیلی: تئاتر شهر قلب تپنده هنر تهران و ایران است

مراسم آغاز احداث حریم تئاتر شهر برگزار شد

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم آغاز پروژه احداث حریم تئاتر شهر که روز شنبه دوم دی در سالن مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار شد، گفت: تئاتر شهر قلب تپنده هنر تهران و ایران است.

|

دستاوردهای تئاتری اداره‌ کل هنرهای نمایشی در سال ۱۴۰۲

اجرای 5421 عنوان نمایش و احیای جشنواره‌های متوقف‌شده
دستاوردهای تئاتری اداره‌ کل هنرهای نمایشی در سال ۱۴۰۲

اجرای 5421 عنوان نمایش و احیای جشنواره‌های متوقف‌شده

سال گذشته ۵ هزار و ۴۲۱ عنوان نمایش روی صحنه رفت، این آمار رشد ۱۷ درصدی را نسبت به سال ۱۴۰۱نشان می‌دهد. تعداد دفعات اجرا و تعداد تماشاگران نیز به ترتیب ۴۷ و ۲۹ درصد رشد داشته‌اند.

|

مدیرکل هنرهای نمایشی از  دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی قدردانی کرد

مدیرکل هنرهای نمایشی از دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی قدردانی کرد

مدیرکل هنرهای نمایشی در پاسخ به پیام دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نوشت پیام پر از مهر و محبت تان برای خانواده نجیب و ارزشمند تئاتر نه تنها ایجاد انگیزه دوچندان و مضاعف در آغاز سال جدید شد بلکه مهر تایید آن شورا به عنوان مرجع عالی سیاستگذاری، تصمیم‌گیری و هدایت امور فرهنگی در ...

|

تئاتر در سالی که گذشت؛ چالش‌هایی که به امید رسید

تئاتر در سالی که گذشت؛ چالش‌هایی که به امید رسید

تئاتر در سالی که گذشت شرایط رو به بهبودی را تجربه کرد و از مشکلاتی که در دوران کرونا برایش ایجاد شده بود، دور شد. در این راستا، به‌نظر باید سال آینده را روزهای بسیار خوب و شکوفا تئاتر کشور دانست.

|

نظرات کاربران