در حال بارگذاری ...

روز مدرسان تئاتر برگزار شد

رویداد اردیبهشت تئاتر «صنف مدرسان تئاتر» با اجرای نمایش، تقدیر از دو عضو فعال انجمن و نشست حقوق صنفی برگزار شد.

به گزارش ایران تئاتر، سومین رویداد اردیبهشت تئاتر مدرسان تئاتر به دبیری بهزاد خاکی‌نژاد با همکاری «آموزشگاه نمایش هدف» و همراهی مدرسان، دانشجویان و هنرجویان هنرهای نمایشی روز شنبه 22 اردیبهشت 1403 در تماشاخانه «داستان ما» برگزار شد.

در این مراسم پس از هنرنمایی محمد طهرانی (مدرس موسیقی)، گزیده‌ای از هویت و حرکت انجمن صنفی مدرسان تئاتر توسط دبیر رویداد به حاضران ارائه شد و پس‌ازآن نمایش هنرجویان مدرسه تئاتر انجمن نوشته حمیدرضا صفار و کارگردانی حمیدرضا رکنی اجرا شد.

سپس هیئت‌مدیره صنف مدرسان تئاتر از دو عضو فعال انجمن، عسل عصری‌ملکی و حمیدرضا رکنی با تقدیم لوح و هدیه انجمن و شماری از کتاب‌های اهدایی نشر طراحان تین تقدیر کردند.

عسل عصری‌ملکی از مدرسان و پژوهشگران تئاتر عضو انجمن درباره این رویداد و فعالیت‌های انجمن گفت: «در بین خانواده مدرسان تئاتر، افرادی هستند که زمان و زندگی خود را برای هم‌صنفان خویش هزینه می‌کنند، امیدواریم پابه‌پای ایشان باشیم تا این حرکت و این جمع متوقف نشود و زمین نخورد.»

حمیدرضا رکنی از مدرسان و کارگردانان تئاتر نیز افزود: «به قول کارل پوپر، زندگی سراسر حل مسئله است.»

در ادامه روز مدرسان تئاتر، نشستی با موضوع حقوق صنفی درباره «آموزش، مخاطب و مدرس تئاتر» برگزار شد که طی بحث و گفت‌وگوی حاضران، مواردی ازجمله «افزایش آگاهی دانشجویان از حقوق خود و مدرسان، جایگاه حقوقی انجمن و اختیار و استقلال صنفی، جایگاه صنف در تصمیم‌گیری مراکز آموزشی، حق‌التدریس ناعادلانه دانشگاه‌ها، نارسایی آموزش غیرعلمی تئاتر از مدرسه تا دانشگاه و آموزشگاه، کاهش چشمگیر مراکز آموزشی و دانشجویان این رشته، افزایش توان رسانه‌ای و تبلیغاتی انجمن، ارتباط برون‌مرزی، آموزش تئاتر پایه در مدارس، انفعال بیشتر مدرسان و دانشجویان در زمینه افت کیفیت آموزشی، افزایش کلاس‌های بدون طرح درس و خروجی و نظارت، جایگزین شدن تدریجی مدرسان ماهر با مدرسان بی‌تجربه، فریب و سودجویی از هنرجویان با عناوین و مدارک جعلی بین‌المللی، خروج مدرسان کارآزموده از مراکز آموزشی به دلیل عدم رعایت حقوق اولیه، از میان رفتن مرز آموزش مهارتی و علمی و...» مطرح و تحلیل شد تا در برنامه‌های صنف مدرسان تئاتر مورد بررسی و تصمیم‌سازی قرار گیرد.

در پایان این نشست، با توجه به آنچه در سال‌های اخیر رخ‌ داده که نشان از کاستی نظارتی نهادهای دولتی و خصوصی و هنرمندان و همچنین عدم مجوز صنفی در نظارت تخصصی بوده است، مقرر شد که بنای صنف مدرسان تئاتر بر افزایش قدرت سیاست‌گذاری و اجرایی در برخورداری از نقش نظارتی شکل یابد و همچون صنف‌های تجاری و سازمان‌های صنفی با استقلال بتواند بر دو محور مهم نظارتی حرکت کند و در این زمینه صاحب‌اختیار شود:

1. اختیار تایید و معرفی مدرسان تئاتر دارای کد صنفی به مراکز آموزشی (دانشگاه و آموزشگاه)

2. اختیار نظارتی بر عملکرد مدرسان تئاتر مراکز آموزشی (دانشگاه و آموزشگاه)

همچنین یادآوری شد که به دست آوردن دو اختیار مهم یادشده، نیازمند اتحاد صنفی است تا افراد مخرب و متخلف درون و بیرون از خانواده، همچون سال‌های اخیر امکان دخالت در فعالیت صنف را نداشته باشند.

اردیبهشت تئاتر سال جاری انجمن صنفی مدرسان تئاتر افزون بر علاقه‌مندان و مسئولان صنفی حاضر، با همکاری مجید قربانی (مدیر آموزشگاه نمایش هدف)، لعیا احمدی (روابط عمومی)، مجید رفعتی‌جو (دستیار اجرایی)، سمیرا احمدی و یلدا کوهپایی (عکاس)، گلاره فرشچیان (دستیار کارگردان نمایش) و با حضور مدرسان دیگری همچون بهارک توسلی، هانی صالحی، حمیدرضا صفار، فریدا صفاییان، علی گودینی، محمدرضا میرحسینی، عاطفه ابیضی، حمیدرضا قاسمی، محمد عبدی جمالی، مهتاب باجلان و آرام نیک‌بین برپا شد.

اجرای نمایش پایانی مدرسه تئاتر انجمن نیز با هنرنمایی هنرجویان صادق صادقا، مهتاب افشار، جابر طهماسبی، بابک عبدی، محمدحسین آفرین‌زاده، اصغر زینالی، سارا سپهوند، محسن نوری، امیرمحمد محمدی، آوا نوری، دنیا فرخنده کیش و امیرحسین اسکندریان شکل گرفت.
مطالب مرتبط

جهانگیر الماسی مطرح کرد

رئیس‌جمهور چنین افتاده و فروتن، فراموش ناشدنی است
جهانگیر الماسی مطرح کرد

رئیس‌جمهور چنین افتاده و فروتن، فراموش ناشدنی است

جهانگیر الماسی بازیگر تئاتر و تلویزیون ایران گفت در دیدارهایی که با آقای رئیسی داشتیم، چند شاخصه از ایشان خیلی پررنگ‌تر در ذهن و اندیشه و قلبم ثبت‌شده است. یکی‌ از آن‌ها، فروتنی بی‌مثال ایشان است؛ رئیس‌جمهور چنین افتاده و فروتن، فراموش ناشدنی است.

|

پیام تسلیت مدیرکل هنرهای نمایشی در فقدان شهدای اهل خدمت

خادم الرضا در ایامی که آغشته‌ به بوی امام رضا(ع) بود؛ سر بر آستان حق نهاد
پیام تسلیت مدیرکل هنرهای نمایشی در فقدان شهدای اهل خدمت

خادم الرضا در ایامی که آغشته‌ به بوی امام رضا(ع) بود؛ سر بر آستان حق نهاد

حمید نیلی، مدیرکل هنرهای نمایشی در پی شهادت آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی و هیئت همراه در پیامی نوشت خادم الرضا در ایامی که آغشته‌ به بوی امام رضا(ع) بود؛ سر بر آستان حق نهاد و همه‌ ایران را به سوگ نشاند.

|

رضا رویگری: آقای رییسی اهل فرهنگ و هنر بودند

رضا رویگری: آقای رییسی اهل فرهنگ و هنر بودند

رضا رویگری در تازه‌ترین صحبت‌های خود درباره شهادت آیت الله سید ابراهیم رییسی و همراهانش گفت آقای رییس جمهور طبق عملکرد و البته گفته وزیرشان آقای اسماعیلی که به منزل من آمده بودند، بسیار اهل فرهنگ و هنر بودند و دوست‌ داشتند در مجامع هنری حضور داشته باشند که این امر یکی از ...

|

یادداشت اعظم بروجردی به مناسبت شهادت رییس جمهور فقید ایران

مدال شهادت برازنده سینه پر مهرت ای رییس کاروان عشق!
یادداشت اعظم بروجردی به مناسبت شهادت رییس جمهور فقید ایران

مدال شهادت برازنده سینه پر مهرت ای رییس کاروان عشق!

اعظم بروجردی به مناسبت شهادت سیدابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور و همراهانش نوشت سفرت خوش آقای مهربانی و مدال شهادت برازنده سینه پر مهرت ای رییس کاروان عشق.

|

جعفر دهقان مطرح کرد

شهید آیت الله رئیسی رابطه دوستانه و صمیمانه‌ای با هنرمندان داشت
جعفر دهقان مطرح کرد

شهید آیت الله رئیسی رابطه دوستانه و صمیمانه‌ای با هنرمندان داشت

جعفر دهقان، بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون گفت شهید آیت الله رئیسی رابطه دوستانه و صمیمانه‌ای با هنرمندان داشت. ایشان این قدر بامحبت بود که انسان هیچ گاه لطف و محبتش را فراموش نمی‌کند.

|

نظرات کاربران