در حال بارگذاری ...
وحید منتظری، کارگردان نمایش «لاتاری»:

هیچ‌وقت به جای مخاطب نتیجه‌گیری نمی‌کنم

وحید منتظری با بیان اینکه «لاتاری» نگاهی بدون قضاوت به جایگاه پول در زندگی آدم‌ها دارد، می‌گوید همواره در آثارش سوالی عمومی را مطرح کرده و هیچ‌وقت به جای مخاطب نتیجه‌گیری نمی‌کند. 

به گزارش ایران‌تئاتر، نمایشنامه «لاتاری» نوشته فلاویا کاسته، نویسنده فرانسوی با ترجمه رکسانا مردانه جدیدترین اثر وحید منتظری در مقام کارگردان است که از بیستم خرداد در تماشاخانه هامون روی صحنه خواهد رفت. 

منتظری، درباره علت انتخاب این نمایشنامه می‌گوید: «دغدغه‌های موجود در متن به دغدغه‌های من  بسیار نزدیک بود. به عبارتی عدم قضاوت و بیان مسئله به عنوان یک سوال عمومی از جمله شاخصه‌ و ویژگی مشترک این متن با متن‌هایی بود که من تاکنون نوشته و روی صحنه برده‌ام.  همچنین پرداخت خوب قصه و پرسوناژهای اثر باعث شد تا با خواندن آن تصمیم به بازنویسی، بازخوانی و اجرای آن بگیرم.»

این کارگردان تئاتر درباره خط داستانی نمایش ادامه می‌دهد: «این نمایش داستان فردی است که بعد از 20 سال در لاتاری برنده شده و حالا با جمع کردن خانواده خود سعی دارد تا این خبر را با آن‌ها در میان بگذارد.»

به گفته منتظری، این نمایشنامه به جایگاه پول در زندگی فردی، اجتماعی و فرهنگی آدم‌ها اشاره دارد، اما قرار نیست به شکل متقن و مطلق حرفی درباره مثبت یا منفی بودن جایگاه پول گفته شود.

این هنرمند با تاکید بر اینکه من در دیگر آثارم به موضوعات متفاوتی توجه داشتم اما هیچ‌وقت به شکلی نبوده که درباره یک موضوع تصمیم قطعی بگیرم، ادامه می‌دهد: «همیشه نگاه شخصی خود را به نمایش گذاشته ام و همواره درباره جبر و اختیار حرف زده‌ام. من سوالی را که در ذهن دارم، با مخاطب در میان می‌گذارم و مخاطب هم قرار نیست تا از کار جوابی بگیرد. در واقع هیچ‌وقت به جای مخاطب تصمیم و نتیجه‌گیری نمی‌کنم.»
او همچنین با اشاره به اینکه برای اولین بار در این نمایش به عنوان بازیگر - کارگردان حضور دارد، می‌گوید: «هیچ‌وقت دوست نداشتم که به عنوان بازیگر در کاری که روی صحنه دارم، حضور داشته باشم اما شرایطی پیش آمد که از حدود یک‌ماه پیش خودم در این اثر به ایفای نقش می‌پردازم. قطعا بازی و کارگردانی همزمان کار سختی است اما از آنجا که دیگر واسطه بین کارگردان و بازیگر برای رسیدن به مفهومی که مدنظر است، برداشته می‌شود، می‌توان به آن به عنوان نقطه مثبت توجه داشت و فصل جدیدی در کارنامه کاری‌ام به شمار بیاید.» 

کارگردان نمایش «لاتاری» در پایان گفت: «در این شرایط اقتصادی، اجتماعی همین که مخاطب تئاتر را انتخاب می‌کند، به شدت ستودنی است و امیدوارم تماشای «لاتاری» نیز در سبد فرهنگی تماشاگران قرار بگیرد.» 

سارا لاهوت، ساناز مصباح و وحید منتظری بازیگرانی هستند که با حضور در نمایش «لاتاری» از بیستم خرداد تا هستم تیر در تئاتر هامون میزبان مخاطبان خواهند بود.

گفت‌وگو: نگار امیری
مطالب مرتبط

نمایش «پس از» نقد و بررسی می‌شود

نمایش «پس از» نقد و بررسی می‌شود

نشست نقد و بررسی نمایش «پس از» نوشته و کارگردانی مرتضی کوهی روز شنبه 19 خرداد با حضور تماشاگران در تئاتر هامون برگزار می‌شود.

|

طراحی و ساخت پروژکتور تئاتر در میبد یزد

طراحی و ساخت پروژکتور تئاتر در میبد یزد

پس از طراحی و تولید دیمر نور تخصصی تئاتر بر پایه تکنولوژی Led در سال گذشته، اکنون طراحی و ساخت دو مدل از پروژکتورهای تئاتر (اسپات و فرزنل) در شهرستان میبد بومی‌سازی شد.

|

نظرات کاربران