در حال بارگذاری ...
در دیدار مدیرکل هنرهای نمایشی با اعضای شورای سیاست‌گذاری جشنواره تئاتر لاهیجان مطرح شد

بین‌المللی شدن جشنواره تئاتر خیابانی لاهیجان بررسی می‌شود

حمید نیلی، مدیرکل هنرهای نمایشی به‌منظور بررسی ظرفیت‌های موجود و دیدار با هنرمندان لاهیجان و شرکت در جلسه شورای سیاست‌گذاری «سیزدهمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان» به این شهر سفر کرد.

به گزارش ایران تئاتر به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، اولین جلسه شورای سیاست‌گذاری «سیزدهمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند» لاهیجان روز دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ در دفتر شهردار شهر برگزار شد.

حمید نیلی؛ مدیرکل هنرهای نمایشی، امیرحسین طاهری؛ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، توحید معصومی؛ مشاور عالی مدیر کل هنرهای نمایشی، رضا زنده‌دل؛ شهردار شهر لاهیجان، محمدعلی صادق حسنی، رییس انجمن هنرهای نمایشی استان گیلان، مهدی حاجیان؛ مدیر دبیرخانه دائمی جشنواره‌های نمایشی، ابراهیم رامین‌فر؛ رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر لاهیجان، سیدجواد سلیمانی؛ امام‌جمعه شهر و رییس شورای فرهنگ عمومی شهر لاهیجان و اعضای شورای شهر از حاضران این نشست بودند.

در این جلسه، محمدعلی صادق حسنی، رییس انجمن هنرهای نمایشی استان گیلان و دبیر اجرایی جشنواره تئاتر لاهیجان، ضمن ارائه توضیحاتی در مورد نحوه برگزاری جشنواره در دوره قبل و بررسی نقاط ضعف و قوت جشنواره، به تلاش برای ارتقای کیفی و اجرایی این رویداد تأکید و اظهار امیدواری کرد پس از دریافت نظر هنرمندان، فراخوان جشنواره دوره سیزدهم به‌زودی منتشر شود.

در ادامه جلسه، حمید نیلی؛ مدیرکل هنرهای نمایشی ضمن تقدیر از تلاش‌های مدیران جشنواره، استمرار و برگزاری تئاتر خیابانی شهروند را یکی از مطالبات خانواده بزرگ تئاتر خیابانی کشور برشمرد و تأکید کرد: «اگر بنا باشد نهادی متولی برگزاری چنین رویدادی باشد، قطعاً شهرداری و متولیان شهری در شهر لاهیجان است.»

مدیرکل هنرهای نمایشی، رفع نواقص و تقویت نقاط قوت جشنواره را یادآور شد و گفت: «جشنواره تئاتر لاهیجان، پس از چند دوره برگزاری، آن‌چنان رشد کرده است که جزو برنامه‌های اصلی و تقویم تئاتری هنرهای نمایشی‌ شده است. امیدوارم با رفع نواقص و کاستی‌های دوره‌های گذشته و تقویت نقاط قوت آن، مشارکت شهروندان، فرهنگ‌دوستان شهر لاهیجان و مدیران شهر، شاهد برگزاری موفق‌تر آن باشیم.»

نیلی ادامه داد: «موضوعات جشنواره که بر مسائل اجتماعی و رویکردهای ارزشمند اخلاقی استوار است، همچنین اجرای شیوه نمایش که در میان مردم و هم‌نفس با آن‌هاست، باعث توفیق نسبی این جشنواره در ادوار گذشته شده که آن را مدیون همراهی و همدلی مسئولان شهری و همت هنرمندان می‌دانیم.»

سپس امیرحسین طاهری؛ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان بابیان این نکته که بیشترین بودجه در استان گیلان به این جشنواره اختصاص‌یافته است، گفت: «از زمان حضور در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان، بیشترین بودجه در حوزه هنرهای نمایشی، به این جشنواره تعلق‌ گرفته است و این مورد نشان از اهمیت جشنواره دارد. در قبال مداومت و تلاش هنرمندان شریف استان، وظیفه ماست که هرچه در توان داریم در این مسیر هزینه کنیم و علی‌رغم تنگناها، تمام ظرفیت‌های موجود را صرف برگزاری مطلوب جشنواره کنیم.»

طاهری در ادامه، بنای این جشنواره و استمرار آن را نمونه‌ای از عمل خیر دانست و افزود: «پایه‌گذاری و بنای این جشنواره در شهر لاهیجان، همراهی هنرمندان کشور و استمرار آن نوعی عمل خیر است که وظیفه ما را برای ادامه آن سنگین‌تر می‌کند. ما در هر جایگاهی وظیفه‌ داریم از این اتفاق مثبت که آثار مثبت آن به همه جامعه می‌رسد، حمایت کنیم.»

در ادامه جلسه، رضا زنده‌دل؛ شهردار شهر لاهیجان ضمن قدردانی از حضور مدیرکل هنرهای نمایشی و اعضای شورای سیاست‌گذاری، گفت: «این جشنواره با نام شهر لاهیجان شناخته می‌شود و برگزاری آن، مطالبه جدی مردم شهر است.»

زنده‌دل با اشاره به این مطلب که این جشنواره استحقاق بین‌المللی شدن دارد، گفت: «در دوره گذشته قول‌هایی برای گسترش، ارتقا و فراگیر شدن این جشنواره داده‌شده است که امیدوارم در این دوره محقق شود و این جشنواره به یک جشنواره بین‌المللی تبدیل شود.»

در ادامه جلسه، رئیس و اعضای شورای شهر لاهیجان به بیان دیدگاه، نقطه نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند و بر حمایت کامل شورای اسلامی شهر لاهیجان از این رویداد هنری تأکید کردند و خواستار رفع کاستی‌ها خصوصاً در حوزه انعکاس شایسته و فراگیر اخبار جشنواره شدند.

فرشید فلاح، از اعضای شورای شهر نیز ضمن تأکید بر همراهی کامل شورای اسلامی شهر با این جشنواره، پیشنهاداتی در مورد اولویت‌های موضوعی جشنواره ارائه کرد که به تأیید سایر اعضا شورا نیز رسید.

در پایان جلسه نیز حمید نیلی، مدیرکل هنرهای نمایشی موضوع بین‌المللی شدن جشنواره را قابل‌تأمل دانست و تأکید کرد که این امر باید توسط کارشناسان بررسی شود و گفت: «اداره کل هنرهای نمایشی با توجه به خواست هنرمندان و ظرفیت بالای خود جشنواره و غنای استانی از لحاظ حضور هنرمندان مطرح این حوزه، تلاش خود را بر بین‌المللی شدن جشنواره، معطوف خواهد کرد. گام اول در جهت تحقق این امر، بررسی کارشناسانه آن است. در گام بعدی باید مسیر منطقی و ثمربخشی به‌سوی بین‌الملل شدن طی کرد.»

در پایان این جلسه، تفاهم‌نامه همکاری و مشارکت در برگزاری جشنواره بین شهرداری شهر لاهیجان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان و اداره کل هنرهای نمایشی امضا شد.
مطالب مرتبط

نگاهی به نمایش «تاری»

اندامِ معلق
نگاهی به نمایش «تاری»

اندامِ معلق

علیرضا نراقی: اجرا یک اندام است؛ شاید مقاوم و خوشتراش؛ شاید هم نخراشیده و معوج؛ گاه در سلامت و صلابت و اعتماد؛ گاه در بیماری، تزلزل و تردید. اما اندام، اندام است و البته پسند این اندام به سلامت و ...

|

بازیگران «لوپ» معرفی شدند

بازیگران «لوپ» معرفی شدند

نمایش «لوپ» به کارگردانی مهتاب وجدانی که برای اجرا در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر آماده می‌شود، بازیگران خود را معرفی کرد.

|

نظرات کاربران