در حال بارگذاری ...
اجرای «و او جان من است» آغاز شد

توجه ویژه به یک رویداد مغفول مانده!

نمایش «و او جان من است» به کارگردانی حمید حرا در حالی اجرای خود را در تالار وحدت آغاز کرد که برخی از هنرمندان شرکت‌کننده در آیین افتتاحیه از توجه یک گروه نمایشی برای به صحنه بردن یک رویداد مغفول مانده از صدر اسلام سخن گفتند. 

به گزارش ایران تئاتر، پروژه نمایشی «و او جان من است» به نویسندگی ایوب آقاخانی و کارگردانی حمید حرا در حالی اجرای خود را شامگاه دوشنبه بیست و هشتم خرداد هم‌زمان با فرارسیدن عید سعید قربان در تالار وحدت آغاز کرد که برخی از هنرمندان شرکت‌کننده در آیین افتتاحیه این نمایش، از توجه گروه نمایشی این اثر برای به صحنه بردن یک رویداد مغفول مانده از صدر اسلام قدردانی کردند. 

با تماشای این نمایش در رویداد «مباهله» غرق شدم

علی انسانی، شاعر و مداح پیشکسوت اهل‌بیت (ع) در حاشیه برگزاری مراسم افتتاحیه این پروژه نمایشی گفت: «وقتی امشب به تماشای این نمایش نشستم، غرق در روح رویداد مهم «مباهله» بودم که به‌واسطه هنرنمایی گروه اجرایی به بهترین شکل ممکن ارائه شد و من را به اوج رسانده بود. من معتقدم رویداد عظیم و بزرگی چون «مباهله» باید بیشتر از این‌ها به مردم عزیزمان شناسانده و معرفی شود. این رویداد یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای صدر اسلام است که احادیث مختلفی در باب اهمیت آن از امامان معصوم روایت‌ شده است. به همین جهت اینکه یک گروه نمایشی آمده و چنین موضوعی را سوژه اجرای یک تئاتر کرده است، نکته ارزشمندی است.»

او افزود: «عید سعید قربان و عید سعید غدیر خم از اعیاد بزرگ شیعیان جهان است. اما مباهله هم مهم است. رویدادی که 14 قرن است مغفول مانده و لازم است موثرتر و بیشتر به‌واسطه ابزار فرهنگ و هنر برای مردم معرفی شود. البته طی سال‌های اخیر کتاب‌های شعر ارزشمندی در این موضوع به‌واسطه حضور شاعران جوان و پیشکسوت تولید شده که نشان‌گر عزم جدی اهالی فرهنگ و هنر برای معرفی این رویداد است. رویدادی که مراجع عظام هم تاکید داشتند و دارند که می‌تواند در وجوه گسترده‌تری به مردم معرفی شود.»

این شاعر و مداح پیشکسوت اهل‌بیت (ع) توضیح داد: «امروز هم به‌واسطه اجرای این نمایش شاهد هستیم که رویداد «مباهله» رفته‌رفته در حال معرفی بیشتر به مردم است. مسیری که اکنون پا را فراتر از مرزهای ایران گذاشته و ما در کشورهای دیگر  می‌بینیم بسیاری از شاعران و اهالی فرهنگ برای معرفی این رویداد نهایت تلاش خود را انجام می‌دهند.»

حاج غلامرضا سازگار، شاعر و مداح پیشکسوت کشورمان هم در ادامه صحبت‌های انسانی گفت: «من تا زمان اجرای این نمایش مطالعات زیادی در حوزه مباهله داشتم، اما اجرای این نمایش به‌قدری زیبا بود که تماشای آن را برای عزیزانی که در این حوزه مطالعاتی دارند توصیه می‌کنم. واقعاً از تماشای این نمایش لذت بردم و امیدوارم باز هم هنرمندان بیشتری با زبان هنر به معرفی «مباهله» بپردازند.»

«و او جان من است» می‌تواند یک دستاورد اجتماعی داشته باشد

سردار حسین اشتری، مشاور عالی ستادکل نیروهای مسلح هم در حاشیه اولین اجرای نمایش «و او جان من است» گفت: «توفیقی بود که در روز عید سعید قربان تماشاگر نمایش «و او جان من است» بودم که به اعتقاد من ارائه‌دهنده و منعکس‌کننده‌ای ارزشمند و هنرمندانه از رویداد «مباهله» به‌عنوان یکی از مهم‌ترین رویدادهای صدراسلام بود. مسیری که شاید من و مخاطبان این نمایش پیش از تماشای نمایش مطالعاتی در زمینه رویداد مباهله از علما و بزرگان دین خوانده و شنیده بودیم، اما طبیعتاً تماشای این نمایش، شیرینی آن را برای من دوچندان کرد و فکر می‌کنم باید این کار نفیس و هنرمندانه را بیشتر و مؤثرتر به مخاطبان جوان معرفی کرد.»

مشاور عالی ستادکل نیروهای مسلح ادامه داد: «بر این باورم اجرای چنین نمایش‌هایی می‌تواند دستاوردهای خوبی برای جامعه داشته باشد. طبیعتاً بسیاری از ما اززندگی پیامبر بزرگوار اسلام و ابعاد مختلف زندگانی ایشان و نیز حضرت علی (ع) و خاندان عصمت و طهارت اطلاعات کاملی نداریم؛ بنابراین پروژه‌هایی چون «و او جان من است» به‌واسطه پرداخت به یک موضوع بسیار مهم اما مغفول مانده از تاریخ صدر اسلام می‌تواند دربرگیرنده ابعاد، برکات و دستاوردهای اجتماعی خوبی باشد که طبیعتاً در کاهش آسیب‌های اجتماعی نیز مؤثر است.»

او افزود: «به اعتقاد من هر جا مردم عزیزمان به سمت اصالت‌های خود رفتند، ما شاهد کاهش آسیب‌های اجتماعی بودیم. این اساس سبک زندگی ایرانی-اسلامی به اتکای اصالت‌ها و باورهای دینی ماست که می‌تواند در کاسته شدن آسیب‌ها ما را یاری کند. در این راه طبیعتاً حوزه تئاتر و اجرای این نمایش‌های هنرمندانه، گام مؤثری است که باید از دست‌اندرکارانش قدردانی کردند که چنین کار بزرگی را با اتکا به یک رویداد کمتر شناخته‌شده روی صحنه بردند. اجرای چنین نمایش‌هایی باید روزبه‌روز افزایش پیدا کند که قطعاً اثرات مثبت خود را هم به دنبال خواهد داشت.»

نمایشی که قابلیت اجرا در عرصه‌های بین‌المللی را دارد

سیداحمد میراعلایی، مدیر فرهنگی و تهیه‌کننده سینما هم اولین روز از اجرای نمایش «و او جان من است» گفت: «در سطح باورم نبود که گروه اجرایی بتوانند چنین کار مذهبی قدرتمندانه با موضوع «مباهله» را روی صحنه ببرد. حتی از آن زمانی که گروه اجرایی از شیوه «نمایش در نمایش» برای پیشبرد داستان استفاده کرد، چنین تلفیقی را نپسندیدم اما رفته‌رفته که از نمایش گذشت، این شیوه نیز مورد پسند من قرار گرفت. شیوه‌ای که کاملاً منطبق بر مسیر ارائه موضوع مورد نمایشنامه بود و توانست در کنار استفاده منطقی از تکنولوژی و ماشینری تالار وحدت یک رویداد مغفول مانده و پیچیده صدر اسلام را به مخاطب معرفی کند.»

او با قدردانی از نویسنده، کارگردان، گروه بازیگران و طراحان نمایش هم توضیح داد: «پروژه «و او جان من است» هم در محتوا و هم در ساختار دربرگیرنده ویژگی‌های مثبتی است که امیدوارم شرایط اجرایی آن به‌گونه‌ای مدیریت شود که اعضای گروه بتوانند آن را پس از اجراهای تهران در شهرستان‌ها و حتی کشورهای دیگر روی صحنه ببرند. ما به چنین نمایش‌های مهم و باکیفیتی نیاز داریم که قابلیت اجرای در هر سالنی را دارند. موضوع «مباهله» هم رویداد بسیار مهمی است که درقرآن کریم به آن اشاره شده است. مسیری که باید دست این گروه اجرایی را بوسید که چنین کاری را با یک موضوع مقدس روی صحنه برده‌اند.»

میراعلایی خطاب به گروه اجرایی گفت: «اجرای این نمایش‌ها در روزهای اول سخت است؛ اما مطمئن باشید آنچه روی صحنه بردید، نوری است که بر زندگی شما می‌تابد و شما قطعاً تأثیرات آن را در زندگی‌تان می‌بینید.»

پروژه نمایشی «و او جان من است» به نویسندگی ایوب آقاخانی و حمید حرا با همکاری بنیاد فرهنگی-هنری رودکی و اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تا 15 تیرماه ساعت 18 در تالار وحدت تهران روی صحنه می‌رود.  

(به ترتیب ورود صحنه) انوشیروان معظمی، سیدمحمدمهدی هاشمی دانا، سیروس همتی، محمدجواد حبیبی، علیرضا عمرانی، علیرضا شمائی، ایوب آقاخانی و محسن تقی زاده ازجمله هنرمندانی هستند که در گروه بازیگران نمایش «و او جان من است» حضور دارند.

همچنین رضا راد (دستیار حرکت) آصف جاودانفرد، یونس حمزه‌لوئی، آرمان صالحی، سعید نوعی، هادی عیوضی، عرفان حسنی، مسعود بیات، آرین صلحی، یاسین مستقیم، امین معین‌فر، بنیامین خضرا، مصطفی ابراهیمی، مهرشاد مهدوی، امیرعباس عیوضی، هومن روحی، رضا حمزه‌پور،کامران غلامیان، امیرمهدی انصاری، سید امیرحسین موسویان، امید عنایتی، سینا ایمانی، تیام یعقوبی، امیرحسین لطفی، فربد گل‌کار، ایلیا غفاری، احسان صفرزاده، نامیران کلانتری، محمدامین فیض‌آبادی، علیرضا طرایفیان، محمدحسین حلاج‌زاده و علی صالح‌نژاد اعضای گروه حرکت این پروژه را تشکیل می‌دهند. 

بهزاد عبدی آهنگساز و کیان مقدم نیز خواننده، محمد روح الامین طراح پوستر و نشان، وحید لاری طراح صحنه، علی براتی طراح حرکت، مژگان عیوضی طراح لباس، بهاره اسدی طراح گریم، علی افسری طراح صدا، رضا خضرایی طراح نور، اعضای گروه طراحی پروژه نمایشی «و او جان من است» را تشکیل می‌دهند.

حسین دیردار دستیار اول کارگردان و برنامه‌ریز، فروغ غیاثوند منشی صحنه، الهه جعفری دستیار دوم کارگردان، سعید ظهیری مدیر تولید، سعید شیخ‌الاسلامی مدیر روابط عمومی، مهدی حاج محمودعطار مدیر حقوقی، میلاد آزادی تهیه محتوای رسانه، پیمان گرزم عکاس، حامد مهتدی، پویا رحیمی، محمد اسماعیل حوری اعضای گروه روابط عمومی، عباس تهرانی مشاور روابط عمومی، رضا راد دستیار طراح حرکت، محمدعلی ذاکری مدیر صحنه، عرفان سیف‌اللهی، علی حسن‌زاده و سعید کبیری دستیاران طراح صحنه، ملیکا عمیدی دستیار طراح لباس، سید امیرحسین سکاکی صدابردار، حمیدرضا قاسمی، سیامک شهبازیان، سعید کروندی اعضای گروه چهره‌پردازی، سید مصطفی طباطبایی نسب سرپرست ساخت دکور، مهدی عابدی، هادی عابدی، علیرضا اسکندری، بنیامین ولی پور،صبا صبحی، یاسمن مهرعلی، مهدیس بیدی، محمد کیالها، شروین کیا احمدی، حسین کاظمی، دیبا خسروی، حانیه استادحاجی، آفرین افشاری، دیتا اسکندری گروه ساخت دکور، مهدی صالحی تدارکات، علیرضا سعیدی و علی حیدری امور رسانه‌ای نیز دیگر اعضای گروه اجرایی نمایش «و او جان من است» هستند. 
مطالب مرتبط

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح کرد؛

جای پرداخت به رویداد «مباهله» در تئاتر ایران خالی بود
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح کرد؛

جای پرداخت به رویداد «مباهله» در تئاتر ایران خالی بود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی شامگاه یکشنبه سوم تیر باحضور در تالار وحدت از اجرای نمایش «و او جان من است» دیدن کردند.

|

در گفت‌وگو با کارگردان حاضر در بخش صحنه‌ای جشنواره تئاتر فجر مطرح شد

«تروما» و ضرورتی به نام حاج قاسم سلیمانی 
در گفت‌وگو با کارگردان حاضر در بخش صحنه‌ای جشنواره تئاتر فجر مطرح شد

«تروما» و ضرورتی به نام حاج قاسم سلیمانی 

احمد سلیمانی، کارگردان «تروما» با بیان اینکه جای خالی بخش هویت ملی در بزرگ‌ترین رویداد تئاتری کشور حس می‌شد، گفت برای ما پرداختن به موضوعی با محوریت حاج قاسم سلیمانی یک ضرورت بود.

|

«گاو زن» از دوم مرداد به سنگلج می‌آید

«گاو زن» از دوم مرداد به سنگلج می‌آید

نمایش «گاو زن» با نویسندگی و کارگردانی میثم عباسی که به بخشی از تاریخ معاصر ایران اشاره می‌کند، از فردا دوم مرداد در تماشاخانه سنگلج روی صحنه می‌رود.

|

نظرات کاربران