در حال بارگذاری ...

داستا‌ن‌های ایل کلهر از زبان گروه ”آسو”

گروه”آسو” از شهرستان ایوان در بیست‌وسومین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به اجرای نمایشی خواهد پرداخت که به داستان‌های ایل کلهر اختصاص دارد.

گروه”آسو” از شهرستان ایوان در بیست‌وسومین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به اجرای نمایشی خواهد پرداخت که به داستان‌های ایل کلهر اختصاص دارد.
به گزارش ایران تئاتر نمایش”گیوه‌های زرین” به نویسندگی و کارگردانی محمدرضا وافری داستان پسر رعیتی است که عاشق دختر خان می‌شود. اما خان قصد دارد دختر خود را به عقد برادرزاده خود درآورد. در این میان افراد ایل نیز از پسر رعیت جانبداری می‌کنند و در اثر فشارهای آنها، خان برای دادن دختر خود به پسر رعیت شرطی تعیین می‌کند. شرط این است که پسر باید برای دختر خان گیوه‌ای بدوزد که تارهای آن از ریش آهو وحشی و پودهای آن سبیل پلنگ باشد.
محمدرضا وافری درباره انتخاب این موضوع برای نوشتن متن نمایشنامه خود گفت:«سوژه اصلی داستان از ماجرای مادربزرگ و پدربزرگ خودم برداشت شده است که اسم شخصیت‌های اصلی نمایشنامه نیز همنام آنهاست. پدربزرگ و مادربزرگ من برای رسیدن به هم و ازدواج کردن، سختی‌های بسیاری داشتند.»
بازیگران نمایش”گیوه‌های زرین” عبارتند از امجد زمانی، سیدفاضل خانی، فریده نظری، فاطمه شعبانی‌فر، شاهرخ روشنی، رضا روشنی، مهدی عباسی، مصیب محمودی، عقیل نوری، شبنم رستمی، طاهره رستمی، زهرا کمدی نژاد، معصومه احمدی، تقی عطایی، طاهره کریمی، بهزاد خاتونی، صادق کیانی مقدم، ثمانه روشنی، مصطفی یاری نژاد و نرگس رستمی. آمنه وافری طراحی لباس و مرضیه وافری طراحی صحنه این نمایش را برعهده دارند.
گروه آسو در اجرای نمایش”گیوه‌های زرین” از یک گروه موسیقی نیز کمک گرفته است که به اجرای موسیقی مقامی می‌پردازند. اعضای این گروه عبارتند از: «خیرالله رشیدی، سیروس نادری، کیهان کیانی مقدم، اسحاق نوری، سعید رجبی و سمیه نادری.
این نمایش 70 دقیقه‌ای پیش از این در شهرستان‌های ایلام، ایوان، سنندج و تعدادی از شهرهای استان ایلام به روی صحنه رفته است.