در حال بارگذاری ...
 • ”سالومه و دکتر کالیگاری”؛ نمایشی که براساس فیلم های اکسپرسیونیستی آلمان شکل گرفته است

  کارگردان نمایش "سالومه و دکتر کالیگاری"، که اجراهای خود را در تالار انتظامی خانه هنرمندان آغاز کرده، گفت: "سالومه و دکتر کالیگاری" براساس ترکیبی از فیلم های اکسپرسیونیستی آلمان و کتاب های ترجمه و تالیف شده شکل گرفته و نمایشی است که پیش از این مشابه آن را در تئاتر نداشتیم. 

  "امین اصلانی" در گفت و گو با سایت ایران تئاتر، با بیان اینکه این نمایش آدابتاسیونی آزاد برای تئاتر است، اظهار کرد: "سالومه و دکتر کالیگاری" براساس فیلم اکسپرسیونیستی دهه 50 به نام "کابینه دکتر کالیگاری" و بخشی از ادبیات آلمان مانند "فاوست" گوته برای صحنه تئاتر آدابته شده است. در واقع می توان گفت نمایش مجموعه ای از این فضاهاست. 
  وی با اشاره به اینکه این مسئله به نمایش تنوع تصویری و تاریخی داده، افزود: این تنوع در اثر حرکت از یک فضای گروتسک کمیک به فضای کاملا تراژیک ایجاد شده و در واقع پیشنهاد دراماتیکی به کار می دهد. بنابراین نمایشی است که شاید پیش از این مشابه آن را ندیده باشیم. نمایش "سالومه و دکتر کالیگاری" از آنجا که ترکیبی از چند متن است، چندین روایت را همزمان دنبال می کند و صحنه ها به اصطلاح در یکدیگر دیزالو می شوند. 
  اصلانی شیوه های اجرایی نمایش "سالومه و دکتر کالیگاری" را وابسته به نوع فضاهای روایت نمایش دانسته و تصریح کرد: زمانی که در نمایش به روایت سینمای صامت می پردازیم، یک تمهید اجرایی داریم. وقتی وارد روایت دیگری می شویم، شیوه اجرای دیگری را در پیش می گیریم. بنابراین با تغییرات فضا، تمهیدات دراماتیکی و تکنیکی آن نیز تغییر می کند. 
  وی در خصوص همکاری با میترا حجار و یارتا یاران در این نمایش تشریح کرد: میترا حجار با سابقه تئاتری که دارد، در این نمایش ایفاگر نقش سالومه است. زمانی که نمایشنامه را مطالعه کرد، پذیرفت و کار را آغاز کردیم. ایشان طی روند سه ماه تمرین، با همفکری و خلاقیت خاص خود، ما را همراهی کردند. آقای یاران نیز ایفاگر نقش کالیگاری اند. ایشان نیز از تجربه بالایی در این زمینه برخوردارند و آشنایی کاملی با ادبیات کهن فارسی دارند. این نمایش دارای شش بازیگر است که هر کدام ایفاگر چهار نقش اند، بنابراین هر کدام آورده ای را برای اثر داشته اند که سبب قوام کار و اجرایی شدن آن شده است. 
  گفتنی است، نمایش "سالومه و دکتر کالیگاری"، به نویسندگی و کارگردانی امین اصلانی، در تالار انتظامی خانه هنرمندان هر روز ساعت 17:30 به صحنه می رود. 
  بازیگران نمایش عبارت اند از: میترا حجار، یارتا یاران، بهروز پوربرجی، مهدی عبادتی، نوشین تندسته و مهدی کاظمی. 
  همچنین ناصر طهماسب (گوینده)، ندا استیفایی (تهیه کننده)، ستاره سماوی (مجری طرح)، مهدی آشنا (عکاس)، بهادر حسین زاده (طراح صحنه و دکور)، علی عابدینی (طراح گریم)، شقایق عزیزخانی (طراح لباس)، محمدرضا رسولی (مدیر تولید)، مجید صداقت (مدیر صحنه)، الهه برادران (دستیارکارگردان)، فرزاد فرهادی، بهرام صفدری و امیر سعید قهرمانی (دستیاران تهیه)، ریحانه غفاری (دستیار لباس) مهسان خداکرمی و محمد جهانگیری (مجری گریم) و رضا محمودی و بهار زندرضوی (روابط عمومی) دیگر عوامل این نمایش اند.