در حال بارگذاری ...
 • بخش نخست سفرنامه نمایش ”1+1” از زبان ”امید نیاز”

  نمایش "۱+۱"، کار مشترک ایران و ایتالیا، به کارگردانی امید نیاز و گوگیلمو پاپا ۱۴ و ۱۵ مهرماه در فلورانس به صحنه رفت و با استقبال مواجه شد و اکنون گروه برای اجرا در فرانکفورت آلمان خود را آماده می کند.

  "امید نیاز" طی گزارشی سفرنامه نمایش "1+1" در فلورانس ایتالیا را در اختیار سایت ایران تئاتر قرار داد که بخش نخست آن را می خوانید:
  گروه نمایش "1+1" متشکل از دو ایرانی و دو ایتالیایی 9 مهرماه در بولونیا جلسه ای را به منظور آماده سازی برای اجرا تشکیل داد. بنده به عنوان کارگردان و بازیگر ایرانی این اثر با گوگیلمو پاپا، کارگردان و بازیگر ایتالیایی نمایش و نیز تیزیانو پوپولی، آهنگساز نمایش "1+1"، پس از سه جلسه تمرین در شهر بولونیا عازم فلورانس شدیم. ضمن اینکه اسماعیل سلمانی، که در اجرای نمایش "1+1" در بخش بین الملل تئاتر فجر، این گروه را به عنوان دستیار کارگردان همراهی می کرد، به دلایلی نمی توانست در این سفر با گروه همراه شود و من از همکار خود آقای مهدی فرشیدی سپهر دعوت به همکاری کردم.
  13 مهرماه، همزمان با 5 اکتبر، گروه به فلورانس رسید و در آنجا با همکاری گروه تئاتر "دوچوبارلوچی"، که یکی از گروه های فعال تئاتر فلورانس است، مقدمات اجرا فراهم شد و نمایش "1+1" 14 و 15 مهرماه 92 در شهر فلورانس به صحنه رفت که با استقبال خوبی مواجه شد. ضمن اینکه در طول مدت اقامت در فلورانس از امکانات تئاتر "دوچوبارلوچی" دیدن کردیم و مذاکراتی نیز بابت تولید یک اثر در آینده نه چندان دور صورت گرفت.
  فلورانس یکی از شهرهای تاریخی و زیبای ایتالیاست. دمای هوای فلورانس  دلپذیر و مطلوب و روزهای اقامت در آن روزهای به یادماندنی بود. انواع هنر به ویژه هنر معماری و تندیس گری در شهر فلورانس جایگاه ویژه ای داشته و دارد. کلیسای سنتا کروچه، مجسمه حضرت داوود، ساختمان های قدیمی با قدمت 600 سال و خیابان های قدیمی و بی نظیر، شب های زیبا در کنار رودخانه ای که از دل فلورانس می گذشت، مرا به یاد اصفهان زیبا و دوست داشتنی انداخت. بی سبب نیست که این دو شهر زیبا خواهرخوانده یکدیگرند و از این بابت خشنودم.
  برنامه نمایش "1+1" در فلورانس پس از دو اجرای موفق، برگزاری دو کارگاه آموزشی و دیدار جمعی با هنرمندان تئاتر فلورانس، پس از چهار روز به پایان رسید و گروه "1+1" عازم بولونیا شد تا پس از استراحتی کوتاه در بولونیا خود را برای اجرای بعدی در فرانکفورت آلمان آماده کند.
  پایان قسمت اول