در حال بارگذاری ...

هفت شیوه نمایش ایرانی بر اساس هفت شهر عشق عطار در: ”الماس و شهر تارا”

کارگردان نمایش "الماس و شهر تارا"، که قرار است این اثر را از امروز، ۲۰ فروردین ماه، به صحنه تالار سنگلج بیاورد، تاکید می کند: این نمایش براساس را هفت شهر عشق عطار و با بهره گیری از هفت شیوه نمایش ایرانی آماده اجرا شده است.

"میثم یوسفی" در گفت و گو با سایت ایران تئاتر، در خصوص شکل گیری نمایشنامه "الماس و شهر تارا" اظهار می کند: این نمایشنامه برای حضور در جشنواره بین المللی آئینی سنتی با اولویت آثار متون کهن شکل گرفت. همراه با حسین تفنگدار، نویسنده اثر، تصمیم به اجرای نمایشی بر مبنای نمایش های ایرانی گرفتیم. بنابراین هفت شهر عشق عطار را برگزیدیم و با توجه به هفت نمایش ایرانی متن اثر به نگارش درآمد. 
وی فضای عارفانه حاکم بر هفت شهر عشق را در مقابل فضای حاکم بر نمایش های ایرانی دانست و توضیح می دهد: این مسئله کار را بسیار مشکل می کرد، اما در بررسی ها و تمرین هایی که انجام دادیم و صحنه به صحنه جلو رفتیم، متوجه رابطه هایی میان تم فصل های کتاب عطار و نمایش های ایرانی شدیم. به طور مثال موسیقی تراژیک ما براساس موسیقی فولکلوریک مراسم زار به عزاداری نزدیک است. همچنین بر اساس موسیقی آذربایجان، میرنوروزی را انتخاب کردیم یا در صحنه هفتم، معرکه گیری را بر مبنای موسیقی مطربی کار کردیم. 
یوسفی با بیان اینکه تلاش می کند شیوه های مدرن تر را در اثرش به کار ببرد، خاطرنشان کرد: کلیت نمایش بر اساس نمادهای نمایش ایرانی است. ما در این اثر حاجی پوش، زن پوش و ... داریم، اما هیچ کدام از آن ها به شیوه سنتی اساتید این حوزه نیست. علاقه مندم تجربه کنم و با شیوه های مدرن تر جلو روم، به گونه ای که از نمایش به تئاتر دست یابم. 
نمایش"الماس و شهر تارا"  داستان الماس است که در خواب، عاشق پری رویی به نام تارا شده و با راهنمایی همزادش به هفت وادی سفر می کند. الماس، هفت ماجرای متفاوت را تجربه می کند که بر اساس سیر و سلوک عرفانی در هفت شهر عشق تنظیم شده اند. 
بازیگران این نمایش عبارت اند از: میترا شجاعی، میثم یوسفی، محمدرضا مالکی، مهدی زمین پرداز، قاسم طاهراحمدی، نادر حسن دوست، نسیم تاجی و محمود راسخ فر. همچنین سینا ییلاق بیگی (طراح صحنه)، یاسر بیات (ساخت موسیقی)، الهام شعبانی (طراح لباس)، محسن گودرزی (طراح حرکت)، احسان نقابت (عکاس و طراح پوستر و بروشور)، سحر صبا (برنامه ریز و دستیار اول کارگردان)، امین میرزاباقری، نیما مطلق و نادر حسن دوست (گروه کارگردانی)، نیما مطلق (دستیار صحنه) و فریبا نور شعاع حسینی (چهره پرداز) دیگر عوامل این نمایش اند. 
گفتنی است، "الماس و شهر تارا" از 20 فروردین ماه، ساعت 18:30 هر روز در تماشاخانه سنگلج روی صحنه است. علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت تیوال به نشانی www.tiwall.com مراجعه کرده و یا با شماره تلفن های 09190301522، 55630871 و 55625444 برای رزرو و پیش خرید بلیت تماس بگیرند.