در حال بارگذاری ...
 • صفاری، وارسته و ناصربخت داوران کانون ملی منتقدان تئاتر در جشنواره تئاتر فجر امسال

  دکتر فرشید ابراهیمیان، رئیس کانون ملی منتقدان تئاتر جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر این که امسال نیز از ”یان هربرت”، منتقد جهانی دعوت شده که در جشنواره حضور یابد،خبر داد که قطعا کلاس‌های آموزشی نقد کانون نیز طی یک یا دو ماه آینده برگزار می‌شود.وی در ادامه اعلام کرد:به احتمال زیاد در مراسم اختتامیه، برگزیدگان کانون معرفی خواهند شد.

  اعضای هیئت سه نفره داوران کانون ملی منتقدان کارهای جشنواره بیست‌وچهارم فجر را قضاوت می‌کنند.
  دکتر فرشید ابراهیمیان، رئیس کانون ملی منتقدان تئاتر جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با سایت ایران تئاتر، با بیان این مطلب گفت:«حمیدصفاری، حسن وارسته و محمد حسین ناصربخت با شروع جشنواره کارها را می‌بینند و به احتمال زیاد در مراسم اختتامیه، برگزیدگان کانون معرفی خواهند شد.»
  وی درباره مشخصات مد نظر این هیئت گفت:«ما بیشتر روی کیفیت اجرا، نگاه تکنیکی و اجرایی حاکم، استحکام دراماتیک و ارزش‌های زیبایی شناسانه اجرا توجه می‌کنیم و وجوه دیگر آن، چندان مد نظر گروه داوران کانون قرار ندارد.»
  وی با تاکید بر قابلیت‌های استتیک اثر افزود:«کارهای اجرا شده باید از استحکام اجرایی در خور یک جشنواره بزرگ برخوردار باشند.»
  وی درباره حضور ”یان هربرت”، منتقد جهانی در جشنواره بیست‌وچهارم گفت:«از ایشان رسماً دعوت کرده‌ایم. در حال حاضر یان هربرت در مکزیک است و در پاسخ ما گفتند که به محض بازگشت از مکزیک، اگر وقت باشد به ایران می‌آیم. در واقع بنا بر نظر مثبت ایشان نسبت به سفر به ایران، دعوت نامه‌ای رسمی برایشان فرستادیم و اکنون باید هماهنگی‌های امور جنبی این سفر صورت پذیرد هر چند امکان دارد به ایران نرسد.»
  وی ادامه داد:«اگر یان هربرت نتواند برای حضور در جشنواره فجر به ایران بیاید، کانون برگزاری کلاس آموزشی نقد را با تدریس ایشان و یک مدرس همراه دیگر برنامه‌ریزی خواهد کرد.»
  وی افزود:«قطعاً برای یک یا دو ماه آینده برگزاری این کلاس آموزشی نقد را در ایران خواهیم داشت.»
  ابراهیمیان با اشاره به انتشار بولتن روزانه کانون ملی منتقدان در جشنواره سال گذشته گفت:«انتشار این بولتن یک اتود برای انتشار فصلنامه نقد بود که انشاءالله بعد از جشنواره فجر کار نشر آن را شروع خواهیم کرد.»
  وی در ادامه با بیان این که در جشنواره بیست‌وچهارم بولتن روزانه نقد نداریم گفت:«بارها مطالب فصلنامه، جمع‌آوری و تنظیم شد ولی به دلیل مشکل مالی جامه عمل نپوشید. در حالی که 90 درصد از کارهای آن انجام شده بود. اما اینک با فراهم شدن امکانات مالی این فصلنامه را با عنوان”فصلنامه نقد” چاپ خواهیم کرد.»
  وی درباره مطالب این فصلنامه گفت:«مطالب این نشریه مجموعه فعالیت‌های تئاتری، اجراها و نمایشنامه‌خوانی‌ها را شامل می‌شود.»
  وی در پایان گفت:«اگر بتوانیم چهار شماره این فصلنامه را در طول یک سال منتشر کنیم، ایده‌آل است. در غیر این صورت، حداقل دو شماره را خواهیم داشت.»