در حال بارگذاری ...
 • جشنواره تئاتر فجر
 • معجونی: «ستوان اینیشمور» یک اثر گروتسک است

  حسن معجونی می‌گوید نمایش «ستوان اینیشمور» دارای دو فضای متفاوت کمدی و خشونت است.

  به گزارش سایت ایران تئاتر، بی‌تردید یکی از فعال‌ترین گروه‌های تئاتری در سال‌های اخیر گروه لیو به سرپرستی حسن معجونی است. این روزها معجونی قصد دارد تازه‌ترین اثر خود، نمایش «ستوان اینیشمور» نوشته مارتین مک‌دونا، نمایشنامه‌نویس، فیملنامه‌نویس و فیلمساز ایرلندی بریتانیایی، را تیرماه در سالن استاد ناظرزاده تماشاخانه ایرانشهر به صحنه ببرد. معجونی در مورد اجرای این نمایشنامه می‌گوید: «تاکنون چند اثر از مک‌دونا در ایران اجرا شده است. این نمایشنامه یک‌بار پیش از این توسط یک گروه دانشجویی به صحنه رفته، که متاسفانه نتوانستم آن اجرا را ببینم. این کار به شرایط فعلی ما نزدیک است به همین دلیل به آن پرداختم.»

  او ادامه داد: «متن همان حال و هوای کارهای ایرلندی را دارد. من ترجمه‌های قبلی آثار مک‌دونا را خوانده بودم، اما ترجمه این نمایشنامه که توسط خانم زهرا جواهری انجام شده، به نظرم ترجمه بهتری نسبت به دیگر ترجمه‌ها است.»

  معجونی این نمایش را یک اثر گروتسک دانست و عنوان کرد: «طنز، یکی از ویژگی‌های آثار این نویسنده است و جایگاه خاصی در آثار او دارد. البته خشونت نیز در این متن قابل توجه است و همین مسأله آن را در طیف آثار گروتسک قرار می‌دهد. نگاه من نیز به اجرا برگرفته از این مسأله است. من به عنوان کارگردان آن را پذیرفتم و کار را بر همین اساس جلو ‌بردم.»

  سرپرست گروه لیو در ادامه با بیان دقیق‌تر این ویژگی توضیح داد: «مهم‌ترین نکته ای که در اجرای این نمایش باید مدنظر قرار می‌دادم در آوردن فضای دوگانه‌ است. نمایش خشونت و همزمانی کمدی با آن، فضای عجیب و غریبی می‌سازد که پرداختن به این دو ویژگی بسیار سخت است. می‌توانم بگویم «ستوان اینیشمور» یکی از خشن‌ترین متون نمایشی است که تا به حال نوشته شده که البته این خشونت با فضایی کمدی تلطیف می‌شود.»

  معجونی در مورد اجرا در سالن قاب عکسی ناظرزاده بیان کرد: «این سالن به ما پیشنهاد داده شد. همیشه بر مبنای سالن، طراحی‌هایم را انجام می‌دهم، یعنی اگر به جای این سالن، جای دیگری را در اختیار داشتیم، حتما طراحی متفاوتی برای آن در نظر می‌گرفتم.»

  او در پایان اذعان کرد: «تمرین‌های این نمایش از اسفندماه سال گذشته آغاز شده و ادامه دارد. بازیگران به غیر از دو نفر همگی از اعضا گروه لیو هستند. در حال حاضر آمادگی لازم با توجه به تمرین‌هایمان به وجود آمده است.»

  نمایش «ستوان اینیشمور» نوشته مارتین مک‌دونا و کارگردانی حسن معجونی از اول تیر تا اول مردادماه در تماشاخانه ایرانشهر به صحنه می‌رود. رضا بهبودی، سعید چنگیزیان، مازیار سیدی، هوتن شکیبا، امیرحسین طاهری، به‌آفرید غفاریان، فربد فرهنگ و نوید محمدزاده بازیگران این نمایش‌اند.
 • جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان
 • جشنواره گام دوم
 • جشنواره ملی تئاتر خرمشهر