در حال بارگذاری ...
 • جشنواره تئاتر فجر
 • مطالعات گروه تئاتر «تازه» تشریح شد

  از نشست تخصصی تا اجرای نمایش با پروژه «هملت؛ شکسپیر»

  پنجمین پروژه مرکز مطالعات اجرایی قشقایی با پروژه «هملت؛ شکسپیر» و برنامه‌های متنوع برگزار می‌شود.

  به گزارش ایران تئاتر، نشست خبری گروه تئاتر «تازه» در قالب پنجمین پروژه مرکز مطالعات اجرایی قشقایی امروز دوشنبه ۲۱ تیرماه با حضور آرمین جوان، اشکان خیل‌نژاد، یوسف باپیری، سعید بهنام و محمد منعم در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار گردید.

   

  نشست با سکوت یک دقیقه‌ای به یاد عباس کیارستمی آغاز شد. سپس باپیری توضیحی درباره شکل‌گیری این پروژه داد و افزود: با توجه به فراخوان مرکز مطالعاتی قشقایی در گروه تئاتر «تازه» به این نتیجه رسیدیم که موارد مطرح شده در فراخوان می‌تواند فضای مناسبی برای ادامه رویکردهای گروه ما داشته باشد. همچنین با دغدغه کمتری بر روی ایده‌های که داریم مطالعه کنیم، سالن و سوبسیدی نیز در اختیار گروه قرار می‌گیرد. از آن استقبال کردیم و کار به مرحله اجرا رسید.

   

  وی درباره عنوان پروژه «هملت؛ شکسپیر»، اظهار داشت: در دهه‌های اخیر اجرا، بازخوانی و اقتباس از آثار شکسپیر در ایران زیاده شده با توجه به این موضوع تصمیم گرفتیم روی این پروژه کار کنیم. اما شکسپیر جهان گسترده‌ای دارد و بررسی همه آثار او ممکن نیست و به همین دلیل روی معروف‌ترین اثرش (هملت) تاکید کردیم و عنوان «هملت؛ شکسپیر» انتخاب شد.

   

  باپیری با بیان این که پروژه در چهار بخش کارگاه «هملت؛ میزانس رنگ‌ها»، جلسات «هملت؛ سالاد فصل»،‌ اجرای «هم؛لت» و «پرده سوم؛ صحنه چهارم» از ۲۸ تیر تا ۱۴ مردادماه در مرکز مطالعات اجرایی قشقایی مجموعه تئاتر شهر برگزار می‌شود، گفت: برای کارگاه «هملت؛ میزانس رنگ‌ها» فراخوانی منتشر شد و هنرجویان ثبت نام کردند. این کارگاه ساعت 9 تا 11 صبح با حضور سعید بهنام برگزار می‌شود. نشست‌های تخصصی به یاد اکبر رادی با عنوان «هملت؛ سالاد فصل» در طول روز برنامه‌ریزی شده که مدیریت آن به عهده محمد منعم است. اجرای چهارنمایش «هم؛ لت» به کارگردانی آرمین جوان، مجتبی کریمی، بهروز سالمی و سیاوش قائدی از برگزیدگان جشنواره تئاتر دانشگاهی و اجرای نمایش «پرده سوم؛ صحنه چهارم» کار گروه «تازه» با بازی هوتن شکیبا و ستاره پسیانی ساعت 21:15 از برنامه‌های تدارک دیده شده است.

   

  در ادامه سعید بهنام، درباره کارگاه «هملت؛ میزانس رنگ‌ها» توضیح داد: بعد از دوره سمبولیسم شاعرانگی در تصاویر ایجاد شد. در این کارگاه از فیگوراتیو و تصویر انسانی برای دست یافتن به شاعرانگی متون شکسپیر استفاده می‌شود. آثار شکسپیر بیشتر شعر است تا نثر و در کارگاه این شاعرانگی و تصاویر را جست‌وجو می‌کنیم. به این کار «تئاتر تصویری» گفته می‌شود و جدید است. مطالعات کمی در این باره صورت گرفته است.

   

  محمد منعم که برپایی جلسات «هملت؛ سالاد فصل» را به عهده دارد نیز طی سخنانی، اظهار داشت: تمرکز ما بر جایگاه هملت در ایران و نگاه‌های متفاوتی است که به او شده. در این جلسات تعدادی فیلم‌ از اجراهای هملت به نمایش درمی‌آید سپس بحث و گفت‌وگویی درباره این اجراها خواهیم داشت. فیلم اجرای «هملت به روایت بایرام» اثر حمید پورآذری، «هملت» کار رضا گوران، «هملت، شاهزاده اندوه» اثر محمد عاقبتی نیز بررسی می‌شوند. نشستی پیرامون کتاب «مونالیزای ادبیات» گردآوری و ترجمه مهدی امیرخانلو برگزار می‌شود و فواد نظری و علی‌اکبر علیزاد درباره ترجمه آثار شکسپیر و ضرورت ترجمه سخن می‌گویند. نشستی نیز با عنوان «دراماتورژی شکسپیر» با حضور منصور براهیمی و نرگس یزدی  برگزار می‌شود. بهزاد آقاجمالی نیز درباره دراماتورژی از نظریه تا اجرا سخن می‌گوید.

   

  در ادامه آرمین جوان یکی از چهار کارگردان نمایش «هم؛لت» درباره مراحل تمرین گفت و تصریح کرد: تئاتر کار کردن سخت بود و امروز خیلی دشوارتر شده است. این که چند جوان کنار هم باشند و هر کدام ایده خود را ارائه دهند کار را دشوارتر هم می‌کند اما تا حدود زیادی از پس مشکلات برآمدیم. مخاطبان چهار اجرای متفاوت خواهند دید و امیدوارم برای آن‌ها  بار علمی و تجربی داشته باشد. امیدوارم پروژه مطالعاتی قشقایی نیز در نیمه کار رها نشود و به طور کامل از آن حمایت گردد.

   

  سپس اشکان خیل‌نژاد که با همکاری باپیری نمایش «پرده سوم؛ صحنه چهارم» را در قالب این پروژه اجرا می‌کنند، گفت: این نمایش در گام نخست اجرایی در سنگاپور داشت و با بازخورد خوبی روبرو شد. با نگاه جدیدتری کار را آغاز کردیم. اجرای ما مطالعه و پیش فرض‌هایی است که ارائه می‌شود و امیدوارم راجع به کیفیت آن صحبت شود.

   

  در این نشست  از پوسترهای این پروژه نیز رونمایی شد.

   

  عکس از پریسا خسرو شاهین
  نظرات کاربران

 • جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان
 • جشنواره گام دوم
 • جشنواره ملی تئاتر خرمشهر