در حال بارگذاری ...
با موضوع برترین نمایشنامه سال 1394

فراخوان دومین جایزه محمود استادمحمد اعلام شد

موسسه فرهنگی و هنری بنیاد استادمحمد، دومین دوره جایزه محمود استادمحمد را در سال ۱۳۹۵ با موضوع برترین نمایشنامه سال ۱۳۹۴ برگزار می‌کند.

به گزارش ایران تئاتر، هدف این بنیاد از برگزاری این جایزه، شناسایی، معرفی و تقدیر از نویسندگان برترین نمایشنامه‌های تالیفی و اقتباسی است که در سال 1394 به صورت کتاب منتشر شده یا به صورت رسمی اجرا شده باشند.

این جایزه از تمام نویسندگانی که در سال 1394 نمایشنامه آنها برای نخستین بار اجرا شده است دعوت می‌کند آثار خود را به دبیرخانه جایزه محمود استادمحمد ارسال کنند. شرکت نمایشنامه‌های اجرا شده در سال 1394 منوط به درخواست نویسنده است اما نمایشنامه‌های منتشر شده به صورت کتاب، بر اساس آمار خانه کتاب ایران به صورت خودکار وارد چرخه داوری جایزه خواهند شد. اما با این حال ناشران و نویسندگان نمایشنامه‌هایی که برای نخستین بار در سال 1394 به صورت کتاب منتشر شده‌اند نیز می‌توانند جهت تسهیل کار، شش نسخه از کتاب خود را برای بررسی و شرکت در جایزه به دبیرخانه ارسال کنند.

 آثار ارسالی به جایزه حتما باید دارای ویژگی‌های زیر باشند:

  1. نمایشنامه باید به زبان فارسی نوشته شده باشد.
  2. در این دوره برای نخستین بار نمایشنامه‌ها به صورت مجزا در دو بخش تألیفی و اقتباسی داوری خواهند شد. (ملاک اقتباسی بودن اثر، ذکر آن در کتاب یا در ابتدای متن نمایشنامه است.)
  3. از نظر موضوعی محدودیتی در این جایزه وجود ندارد اما این جایزه به آثار حوزه کودک و نوجوان نمی‌پردازد.
  4. در صورتی که نمایشنامه به صورت کتاب منتشر شده باشد، باید حتما چاپ اول 1394 بوده و در ایران منتشر شده باشد. (ملاک سال انتشار و چاپ اول بودن، شناسنامه کتاب و همچنین اطلاعات خانه کتاب است.)
  5. نمایشنامه‌هایی که برای نخستین بار در سال 1394 در ایران به صورت رسمی اجرا شده‌اند و پیش از این نیز به صورت کتاب منتشر نشده‌اند، می‌توانند در این جایزه شرکت کنند.
  6. نویسندگان نمایشنامه‌های اجرا شده در سال 1394 باید متن نمایشنامه (شش نسخه) و تاییدیه انجمن نمایش منطقه خود را به دبیرخانه جایزه ارسال کنند.
  7. ملاک اجرای رسمی، حداقل 10 شب اجرا در سالنهای دارای مجوز از مرکز هنرهای نمایشی است.
  8. نویسنده نمایشنامه اجرا شده باید شخصا اثر را در جایزه شرکت دهد.

پس از داوری آثار و در آیین پایانی جایزه که در اوایل دی‌ماه سال جاری برگزار خواهد شد، در هر یک از  دو بخش تالیفی و اقتباسی با اهدا لوح تقدیر، از سه اثر برتر تقدیر می‎شود و نشان محمود استادمحمد به پدیدآورندگان برترین نمایشنامه‌ تالیفی و اقتباسی سال 1394 اهدا خواهد شد.

علاقه‏مندان به شرکت در این جایزه می‌توانند نهایتا تا 15 مهرماه 1395 موارد درخواست شده را به نشانی الکترونیکی bonyadostad@gmail.com یا نشانی پستی: تهران، صندوق‌پستی 1165-15815 ارسال کنند. ذکر عنوان «جهت شرکت در جایزه محمود استادمحمد» بر روی پاکت و یا در بخش موضوع نامه الکترونیکی و همچنین ذکر مشخصات نویسنده از قبیل، نام و نام خانوادگی (در صورت مستعار بودن ذکر نام اصلی نیز ضروری است)، آدرس کامل پستی، تلفن تماس و آدرس الکترونیک در نامه ارسالی ضروری است.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران