در حال بارگذاری ...
 • گفت وگو با کامبیز امینی بازیگر نمایش صبح به خیر

  فرمانده شخصیت چند وجهی دارد

  کامبیز امینی بازیگر باسابقه ، ارزنده و نقش پذیر تئاتر در دوران بازیگریش توانسته نقش های کلاسیک و حماسی دشوار و چند لایه ای در نمایش هایی مثل دن کیشوت ، ادیسه ، کالون وقیام کاستلون و یا نقش های رئال و سنتی مثل پری و صبح به خیر را بازی کند. مخاطبان تئاتری هیچگاه بازی پر شکوه و توام با رنج و تعبش در نقش میشل سروه با خرد را از یاد نمی برند.

  نمایش صبح به خیر روایتگر سربازی است که در شب عملیات مقابله با دشمن متجاوز متوجه می‌شود مرگ قرار است دامنگیر فرمانده لشکر شود. او برای ممانعت از این رخداد ناگوار که می‌تواند باعث شکست در عملیات و در نتیجه از بین رفتن بسیاری از همرزمانش شود، فقط یک راه دارد. سرباز باید با از خودگذشتگی، جان عزیزترین فرد زندگیش، دختری که بعد از سالها انتظار موجب آرامش او و همسرش شده و مرگش نابودی زندگیش را به همراه دارد، به فرمانده اهدا کند.گفتنی است نمایش «صبح به خیر» در سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در دو بخش میهمان و استانی  روی صحنه رفت. در این اثر نمایشی، بازیگرانی چون کامبیز امینی، علی برجی، آذر سماواتی، شهرام مسعودی، آزیتا نوری وفا، بهار همتی و نگار همتی ایفای نقش می‌کنند.همچنین سایر عوامل عبارتند از :  مدیر تولید فرید یوسف پور، طراح صحنه رضا مهدی‌زاده، طراح لباس سهیلا جوادی، طراح گریم ماریا حاجیها، طراح پوستر و بروشور مازیار قنبری، عکاس محمد وفایی، مدیر صحنه کیوان بدری و ساخت و انتخاب موسیقی لیلا نوری . نمایش «صبح به خیر» به نویسندگی و کارگردانی سیروس همتی، شهریور و مهرماه در تالار سایه مجموعه تاترشهر به روی صحنه رفته است. با امینی در باره تجربیات بازیگری نقش های متفاوت و نقش فرمانده نمایش صبح به خیر گفت وگویی انجام داده ایم.

   

  آیا از ایفای نقش های پیچیده و حماسی در نمایش هایی مثل کالون وقیام کاستلیون لذت می برید؟

  برای من بازی در این نقش ها لذت بخش و جذاب است . و به من این امکان را می دهند که بیشتر از خودم دور شوم

   

  .همزمان با نمایش صبح به خیر در یک نمایش کمدی سنتی به نام پری هم بازی می کنید. به تنوع نقشی علاقه دارید؟

  یا ترس و لرز و احتیاط در نمایش پری بازی کردم. چون تا به حال در این نوع نمایش ها بازی نکرده بودم .

   

  به خاطر رفاقت و رودربایستی با امیر غفارمنش بازی در پری را قبول کردید؟

  نه به خاطر رودربایستی نقش را قبول نکردم. . دوست داشتم  تجربه جدیدی انجام بدهم و یک بازیگر نباید مدام در یک نوع نمایش بازی کند . از این تجربه هم راضیم . بتدریج یکی دو هفته ای که از زمان تمرینات گذشت توانستم با فضای کار و نقش ارتباط برقرار کنم. من نقش های متفاوتی مثل  پاول  الایوانویچ ، چارلی هاپکینز ،مکبث و میشل سروه نمایش کالون و قام کاستلیون و ادیسه را بازی کرده بودم و ناگهان شدم منوچ نمایش پری . آدمی که سر دسته مطربها است و می زند و می خواند.

   

  بهرحال یک بازیگر توانا این قابلیت را دارد تا در نقش های متفاوت بازی کند ؟

  بله، شاید این حضورم یک جور پاسخ به نقد برخی از دوستان بود که می گفتند کامبیز امینی فقط بلد است نقش جدی و حماسی بازی کند و نمی تواند نقش کمدی بازی کند . موقع که دوستانم متوجه شدند پیشنهاد بازی در پری به من داده شده است . گفتند نرو کار تو نیست.

   

  اگر بخواهی ارزیابی منصفانه ای داشته باشید کدام از این شیوه های بازیگری سخت تر است؟

  نقش ها تاریخی و حماسی بازیش کار بسیار دشواری است  مواقعی که بازیشان می کنید تمام شب و روزتان را دربرمی گیرد . شاید برای من لذت ایفای نقش های سخت بیشتر باشد. زیرا برای ایفایش باید مراحل  زیادی را طی کنم.

   

  آیا  کار کردن با کارگردان هایی که بازیگر هم هستند مثل سیروس همتی و یا امیر غفارمنش آسان تر است؟

  همه شان دوست دارند مثل خودشان بازی کنم . اولش هم حرفشان را گوش می کنم و بعدش در نهایت باید نقش را مال خودم کنم و با جنس بازی من هماهنگ باشد. برای من کار کردن با کارگردان هایی که بازیگز هم هستند یک مقداری سخت تر است.

   

   فرمانده نمایش صبح به خیر چه ویژگی هایی داشت که بازی در آن را قبول کردید؟

  شخصیت چند وجهی دارد. هم خشونت ظاهری و هم ته دلش آدم مهربان و خوبی است. نشان دادن این عواطف به طور همزمان کار دشواری است.

   

  آیا می توانیم فرمانده را به لحاظ شخصیتی خاکستری بدانیم؟

  بله، شخصیتش خاکستری دارد.

   

   در واقع یک جور از سرباز سو استفاده می کند .؟

   نه ، سو استفاده ای انجام نمی دهد.

   

  آیا از مقامش هم سو استفاده نمی کند؟

  نه، در واقع خود سرباز این فداکاری را انجام می دهد و فرمانده از او درخواست نمی کند که جانش را برای او فدا کند .

   

   به نظر می رسد از جنس بازیگرانی هستید که به بازی برون گرایانه علاقه دارید؟

  پیشنهادات بیشتر در این حوزه ها نقش ها است و برایم اولویت ندارد که حتما این نوع نقش ها را بازی کنم.

   

  نقش فرمانده را شما و علی برجی یک شب در میان بازی می کنید. آیا در مورد بازیتان قرار است که به یک شیوه بازی کنید؟

  علی برجی در اجرای نمایش در جشنواره حضور داشت  و آلان هم قرار بود که او به تنهایی نقش را بازی کند . اما کارگردان از من خواست که حتما در این نمایش بازی کنم وگفت  به من در طول کار بد نخواهد گذشت ومن وعلی برجی زوج و فرد شدیم. در مورد شیوه بازی باید بگویم هر دویمان شب هایی که بازی نداریم می آئیم و بازی های همدیگر را می بینیم.و از همدیگر تاثیر متقابل می گیریم و سعی می کنیم شبیه هم بازی کنیم . اما موفق نمی شویم.و هر کداممان با روش خودمان بازی می کنیم.

   

  در حین بازی در نقش فرمانده چگونه عمل کردید؟

   فرمانده آدم عادی است ، اما قدرت دارد و به خاطر شنیدن آوا و یا صدایی که باعث سردردش می شود قدرتش تضعیف می شود.  بنابراین صدا و آوایی که می شوند فدرتش را تحت الشعاع خودش قرار می دهد.

   

  گفت وگو از احمد محمد اسماعیلی
  مطالب مرتبط

  گفت وگو با کامبیز امینی بازیگر نمایش پیک نیک در میدان جنگ

اول حرف کارگردان را گوش می کنم و بعد ...
  گفت وگو با کامبیز امینی بازیگر نمایش پیک نیک در میدان جنگ

  اول حرف کارگردان را گوش می کنم و بعد ...

  کامبیز امینی در تازه ترین حضورش برصحنه در نقش پدر خانواده آقای تپان در نمایش "پیک‌نیک در میدان جنگ" تلاش می کند بازی متفاوتی از خودش ارائه کند.کامبیز امینی بازیگر نقش پذیری است و در کارنامه کاریش تنوع نقش ها دیده می شود.

  |

  کامبیز امینی در گفت‌وگو با ایران‌تئاتر عنوان کرد

بازی در نقش‌های تاریخی لذت‌بخش و جذاب است
  کامبیز امینی در گفت‌وگو با ایران‌تئاتر عنوان کرد

  بازی در نقش‌های تاریخی لذت‌بخش و جذاب است

  ایران‌تئاتر: در طول تاریخ بشریت همواره خرد در تقابل با جهل و نادانی بوده و افراد خردورز همواره در تعرض و آسیب انسان‌های جاهل بوده اند؛ از گالیله گرفته تا حسنک وزیر و امیرکبیر. سقراط فیلسوف و متفکر یونان باستان نماد خرد، سرنوشت تراژیکی در تقابل با جهل حاکمیت یونان داشت. کامبیز ...

  |

  کامبیز امینی در گفت‌وگو با ایران‌تئاتر عنوان کرد

کار با کارگردان‌هایی که بازیگر هم هستند؛ سخت‌تر است
  کامبیز امینی در گفت‌وگو با ایران‌تئاتر عنوان کرد

  کار با کارگردان‌هایی که بازیگر هم هستند؛ سخت‌تر است

  ایران‌تئاتر: نمایش های تاریخی همواره در تئاتر ما به عنوان نمایش‌های با اهمیت، بیگ پروداکشن و درجه یک ارزیابی می شوند و کارگردان های بزرگی مثل پری صابری و حمید رضا نعیمی در این زمینه حضورهای درخشانی در صحنه نمایش داشته اند. کامبیز امینی بازیگر نقش پذیری است و در کارنامه کاریش ...

  |

  نقد نمایش «صبح بخیر» به نویسندگی و کارگردانی سیروس همتی

یک کمدی نا تمام
  نقد نمایش «صبح بخیر» به نویسندگی و کارگردانی سیروس همتی

  یک کمدی نا تمام

  ایران تئاتر - حسن پارسائی: واقعیت ها و گزاره های دنیای  واقعی حتا در جذاب ترین  و پر محتوا ترین  شکل  ممکنشان ، به دلیل آن که حالتی نسبتأ  بدیهی دارند ، وقتی موضوع  هنرهای نمایشی ، تجسمی و جزو  وجوه تماتیک ادبیات داستانی می شوند،الزامأ باید ازشکل بدیهیت یافته شان  بدرآیند.

  |

  گفت وگو با سیروس همتی کارگردان نمایش صبح به خیر

دغدغه جنگ هیچگاه رهایم نمی کند
  گفت وگو با سیروس همتی کارگردان نمایش صبح به خیر

  دغدغه جنگ هیچگاه رهایم نمی کند

  سیروس همتی در سالهای اخیر به صورت پیوسته در سینما و تلویزیون و تئاتر در رفت و آمد بوده است و در عین حال بازیگر بسیار پرکاری در صحنه بوده است و در جشنواره دو سال قبل به خاطر بازی در نمایش بوقلمون بهترین بازیگر جشنواره تئاتر فجر شد.

  |

  نظرات کاربران