در حال بارگذاری ...
 • جشنواره تئاتر فجر
 • آیین اختتامیه پنجمین جشنواره تئاتر شهر برگزار شد

  برترین های تئاتر تهران بر سکوی افتخار جشنواره تئاتر شهر

  در حاشیه اهدای لوح تقدیر به شهردار تهران، محمدباقر قالیباف از نام‌گذاری یک سالن تئاتر در پردیس تئاتر تهران به یاد  داوود رشیدی خبر داد

  به گزارش ایران تئاتر، مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره تئاتر شهر سه‌شنبه سی‌ام شهریورماه با حضور جمعی از هنرمندان و مسئولان در پردیس تئاتر تهران برگزار شد.

  صلاحی: شهردار بیشتر به زیرساخت‌های تئاتر بپردازد

  در ابتدای این مراسم که با اجرای احسان کرمی همراه بود، محمود صلاحی؛ معاون شهردار تهران و رییس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران، ضمن تشکر از همکارانش در شهرداری گفت: باید از شرکت توسعه فرهنگی تشکر ویژه‌ای داشته باشم که پس از چند سال زحمت، نخستین مرکز پیشرفته تئاتر کشور آماده شده است و ان‌شاءالله در دهه مبارک فجر به‌صورت رسمی افتتاح می‌شود. از آن‌جا که اختتامیه چهارمین جشنواره تئاتر شهر در سالن اندیشه فرهنگسرای اندیشه برگزار شده بود؛ مناسب دانستم اختتامیه پنجمین جشنواره تئاتر شهر را در سالنی از پردیس تئاتر تهران که آماده شده است و 1500 نفر گنجایش دارد، برگزار شود تا دوستان عزیز هنرمند ما پیشرفت کار را ببینند البته پیش از این هنرمندان به این پردیس آمده‌اند و از آن بازدید کرده‌اند اما از آنجا که قرار است در ماه محرم و ماه صفر نمایش‌های آیینی در این مکان اجرا شود، تمایل داشتیم هنرمندان بیشتر با این مکان آشنا شوند

  صلاحی از امکانات پردیس تئاتر خاوران گفت: پردیس تئاتر تهران در بیش از 30 هزار متر مربع عرصه ایجاد شده است. ساختمان این پردیس 16 هزار متر مربع است که در هشت‌هزار متر مربع زمین مطابق با آخرین متدی که در دنیا برای ساخت سالن تئاتر شناخته شده، بنا شده است. این پردیس 10 سالن تئاتر دارد؛ یک سالن بزرگ دارد که این مراسم را در آن برگزار کرده‌ایم، چهار سالن بلک‌باکس از 120 الی 150 نفره، یک سالن سینمای 150 نفره، دو سالن تمرین، یک سالن رو باز؛ سالن‌های این مجموعه را تشکیل داده‌اند. همچنین فضای پارکینگ نیز برای این مجموعه در نظر گرفته شده است، یک فضای باز در بیرون قرار دارد که گنجایش 200 خودرو را دارد و مکانی مناسب برای پارک کردن 800 خودرو نیز در داخل مجموعه در نظر گرفته شده است. این مکان دسترسی مناسب محلی هم دارد. باید از مجموعه دوستانم در شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران و همچنین دوستانی که با همت خود این مجموعه را پایه گذاشتند، تشکر کنم.

  معاون شهردار تهران ضمن اعلام این نکته که ایجاد پردیس تئاتر تهران همچون سایر اتفاق‌هایی که در بخش عمرانی شهر تهران رخ می‌دهند به تدبیر شهردار تهران، محمدباقر قالیباف شکل گرفته است، گفت: برگزاری مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره تئاتر شهر در این پردیس، هدیه شهردار تهران به پیشکسوتان و جوانان تئاتر تهران در مهم‌ترین عید شیعیان؛ یعنی عید غدیر خم است.

  صلاحی ضمن اعام این مطلب که بیشتری جوایز این دوره از جشنواره تئاتر شهر به جوانان تعلق یافته است، گگفت: تاکید شهردار تهران به من این بوده است که توججه بیشتری به هنر نمایش و تئاتر است. اگر فعالیت‌هایی که برا ساخت و بهره‌برداری از امکاناتی که به فعالیت‌های فرهنگی اختصاص داشت در دوره‌های مختلف شهرداری از زمان تشکیل بلدیه تهران؛ یعنی بیش از 100 سال پیش تا کنون را ارزیابی کنیم، درمی‌یابیم که در 10 سالی که محمدباقر قالیباف شهردار تهران بود، بیش از 90 سال گذشته در این زمینه فعالیت شده است. نمونه بارز این مسئلهف پردیس تئاتر تهران و پردیس تئاتر صبا در خیابان ملک است که ساخت هر دو از 10 سال پیش آغاز شده است. هر دو این پردیس‌ها برای بهره‌برداری آماده هستند.

  وی در ادامه افزود: همچنین پردیس‌های سینمایی راگا، رازی، تماشا و ملت که کاملا به شهرداری تهران تعلق دارد و بخش عمده‌ای از پردیس آزادی نیز به شهرداری تهران تعلق دارد البته شاخت پردیس آزادی کاملا بر عهده شهرداری تهران بوده است. مجموعه فرهنگ‌سراهایی که در این 10 سال ساخته شده‌اند، بسیار زیاد بوده‌اند. ما تا سال گذشته 65 خانه فرهنگ داشته‌ایم که امسال تعداد آن‌ها به 228 رسیده است. تجمیع کتاب‌خانه‌ها نیز در زمان محمدباقر قالیباف صورت گرفت، سال گذشته 85 کتاب‌خانه داشتیم اما الان 400 کتاب‌خانه داریم. مجموع کتاب‌خانه‌های شهر تهران که زیر نظر نهاد کتاب‌خانه‌های تهران 38 است اما ما بالغ بر 10 برابر این تعداد را در اختیار شهروندان تهران قرار داده‌ایم. مجموعه عظیم باغ‌کتاب تهران در فضای مسقفی به وسعت 65 هزار متر مربع که چهار برابر بزرگ‌ترین فروشگاه کتاب جهان در نیویورک؛ است. باغ‌کتاب که دو الی سه سالن تئاتر و نمایش دارد که قرار است در آن‌ها نمایش‌هایی مرتبط با کتاب اجرا شوند، نیز در دهه فجر افتتاح می‌شود. زمانی‌که مجموعه را به اکبر زنجان‌پور نشان می‌دادم، به او گفتم که با افتتاح شدن این مجموعه‌ها دیگر از دعوت کردن مهمانان خارجی خجالت نمی‌کشیم چون امکانات وسیعی فراهم کرده‌ایم و مهمانان خارجی ما می‌توانند آثار خود را در این مکان‌ها اجرا کنند.

  محمود صلاحی ضمن اعلام این مطلب که اهالی تئاتر قدردان زحمات شهردار تهران هستند، گفت: خواهشی را از سوی هنرمندانی که در چهارشنبه‌ها با آن‌ها ملاقات داشته‌ام، می‌گویم. در هر یک از این چهارشنبه‌ها که به چهارشنبه‌های هنرمندان معروف است و تا کنون 62 چهارشنبه را برگزار کرده‌ایم، با 10 هنرمند صحبت می‌کردیم. آن‌ها از شما تشکر می‌کنند اما وقتی توانایی شما را در بخش‌های مختلف مدیریت شهر تهران 9 میلیون نفری می‌بینند، خواسته‌هایی برای آن‌ها به وجود می‌آید؛ هنرمندان درخواست کرده‌اند که در شان هنر همت بیشتری را مصروف هنر و تئاتر انجام دهید چون هر اقدامی که در تهران انجام گیرد، الگوی تمام شهرهای کشور می‌شود.

  رییس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران درباره پنجمین جشنواره تئاتر شهر، گفت: 217 گروه که از میان 1270 گروه انتخاب شدند تا در جشنواره حضور داشته باشند، بیش از 200 اجرا را ظرف یک هفته؛ از عید قربان تا عید غدیر خم در 13 سالن اجرا کردند. از دوستان عزیزم در هیات داوران که بسیار زیاد هستند و نمی‌توانم نام تک تک‌شان را ببرم تشکر می‌کنم چون هر روز پس از نماز مغرب تا ساعت یک بعد از نیمه شب در سازمان فرهنگی‌هنری شهرداری جمع‌بندی انجام می‌دادند. خانه‌موزه استاد انتظامی، پردیس تئاتر تهران و مرکز هنرهای نمایشی صبا با تدبیر شهردار تهران مکان‌هایی را برای تمرین در اختیار گروه‌ها قرار می‌دهد تا پس از رفع شدن نواقص و اشکالات این سالن‌ها شاهد افتتاح شدن‌شان در دهه فجر باشیم. دوره نخست جشنواره به نام محمود استادمحمد مزین بود، در سال دوم، جشنواره تئاتر شهر به استاد اسماعیل خلج تقدیم شد، سومین جشنواره تئاتر شهر، به بزرگداشت استاد علی نصیریان اختصاص یافت، سال گذشته، این جشنواره با نکوداشت استاد پیشکسوت، مرحوم داوود رشیدی برگزار شد. سال گذشته تصمیم گرفتیم جشنواره را به یک پیشکسوت مرد و یک پیشکسوت زن تقیم کنیم تا در حق بانوان تئاتری اجحاف نشود، از این رو در این دوره از جشنواره تئاتر شهر، نکوداشت اکبر زنجان‌پور و مریم معترف را برگزار کردیم.

  رکن‌الدین خسروی از آرزوی همکاری با اکبر زنجان‌پور می‌گوید

  در ادامه این مراسم، رضا فیاضی از مریم معترف گفت و قطب‌الدین صادقی نامه‌ای را از سوی رکن‌الدین خسروی درباره اکبر زنجان‌پور خواند.

  رضا فیاضی در نامه‌ای که آماده کرده بود، با لحنی دلنشین فعالیت‌های مریم معترف از دوره‌ای که نقش خروس زری پیرهن پری را ایفا کرده بود تا دوره‌ای که با خود او تئاتر کار می‌کرد و تا امروز که هنوز تئاتری است، گفت.

  قطب‌الدین صادقی نیز نامه‌ای را از سوی رکن‌الدین خسروی خواند: با درود به تمام هنرمندانی که برای روشن نگاه داشتن چراغ تئاتر در ایران کوشش می‌کنند. از نظر من واژه هنرمند بسیار تعهدآور است و تنها به توانایی‌های کار هنری محدود نمی‌شود. کسی که کار هنری می‌کند باید ویژگی‌های شخصیتی یک هنرمند را نیز دارا باشد. اکبر زنجان‌پور که نیازی به معرفی ندارد، از آن جمله است؛ هنرمندی متعهد، توانا، خلاق و با ویژگی‌های شخصیتی منحصر به فرد. بازی خلاقانه و بی‌نظیر اکبر زنجان‌پور و بهروز بقایی در «سی‌زوئه باسنی مرده است» همچنان در ذهن من نقش بسته است؛ همین‌طور بازی وی در نقشی متفاوت در نمایش «ابراهیم توپچی و آقا بیگ». باید اعتراف کنم خاطرات خوش کار با اکبر زنجان‌پور واقعا فراموش نشدنی است. افسوس که تجربه مجدد آن امکان‌پذیر نیست. آرزو می‌کنم که همیشه سلامت و موفق باشد. بسیار مایه خوشحالی است که از چنین هنرمندان در زمان حیاتشان قدردانی شود؛ هنرمندانی که بزرگوارانه ناملایمات و بی‌مهری‌ها را تحمل می‌کنند و همچنان به‌شکلی خستگی ناپذیر برای حفظ تئاتر ایران در حال تلاشند. در پایان لازم می‌دانم درگذشت همکار و هنرمند ارزنده تئاتر و سینمای ایران، داوود رشیدی را تسلیت بگویم. فقدان هنرمندانی چون داوود رشیدی، حمید سمندریان، هما روستا و دیگر هنرمندان از دست رفته که زندگانی‌شان با خاک صحنه درآمیخته بود، برای تئاتر ایران بسیار دردناک است امیدوارم استعدادهای جوان بتوانند اددامه‌دهنده راهشان باشند.

   در ادامه این مراسم، با حضور داریوش اسدزاده، محمود صلاحی و محمباقر قالیباف از مریم معترف و اکبر زنجان‌پور تقدیر شد.

  قالیباف: همواره به هنر پرداخته‌ام اما شرمنده اهالی تئاتر هستم

  سپس نوبت به سخنرانی محمدباقر قالیباف؛ شهردار تهران رسید. قالیباف ضمن تبریک عید غدیر خم؛ گفت: شرمنده جوانان عزیز فعال در عرصه فرهنگ و هنر کشور و همچنین پیشکسوتان این عرصه هستم که فرصت و زیرساخت مناسب برای بروز استعدادها و خلافیت‌های بخش عمده‌ای از جوانانی که در این رشته‌ها فارغ‌التحصیل می‌شوند، وجود ندارد. از این رو به عنوان یک خدمتگزار و مدیر اجرایی احساس شرمندگی دارم. وقتی به گذشته نه چندان دور در عرصه فرهنگ و هنر کشور نگاه می‌کنم، بعضی افراد را می‌بینم که شاید مدت‌های مدیدی در سطوح مختلف عرصه فرهنگ و هنر، مدیریت اجرایی و مسئولیت داشته‌اند اما آنچنانی که باید و شاید نتوانستند در این عرصه خدمت قابل توجهی انجام دهند. متاسفم که به جای ابراز تاسف از این‌که نتوانستند در این زمینه موفق باشند، برخی از آن‌ها قضاوت‌های غیرمنصفانه‌ای نسبت به فعالیت‌های انجام شده در این عرصه دارند. یکی از بحث‌های آنان این بود که مدیریت شهری به موضوعات فرهنگی، هنری و اجتماعی شهر بی‌تفاوت است.

  وی در ادامه افزود: تا پیش از این برای یکایک جوانانی که در عرصه هنر از دانشگاه فارغ‌التحصیل می شوند دغدغه‌هایی وجود داشت، به نحوی که هیچ امیدی پیش روی آنها برای شکوفا کردن استعدادهایشان نبود و حداقل زیر ساخت‌های فرهنگی و هنری آن طور که دیگر زیر ساخت‌ها و جمعیت شهر پیش رفت، رشد پیدا نکرد. هیچ‌کس از من به عنوان یک مدیر اجرایی توقع نداشت که دست به قلم ببرم و کار تولید محتوا را انجام دهم؛ اما این توقع بود که حداقل سالن‌های سینما و سالن‌های تئاتر این شهر و عرصه‌های توسعه فرهنگی شهر را در این دوره زمانی کوتاه چند برابر کنم. امروز نیز خوشحال هستم که بخش کوچکی از این وظیفه را انجام دادم، اما نتوانستیم آنچنانی که زیبنده شما پیشکسوتان عرصه فرهنگ و هنر و خصوصا استعدادهای جوان است، کار کنیم. من نتوانستم این زیر ساخت‌ها را به گونه‌ای توسعه دهم که یکایک شما بتوانید در این عرصه خلاقیت‌های خودتان را به خانواده‌ها و پدر و مادرانتان نشان دهید و وقتی این کم کاری را از سوی مسئولان می‌بینم، احساس شرمندگی می‌کنم.

  قالیباف ضمن اعلام این نکته که ابتدا این صحبت را انتقاد دانسته است، گفت: مروری بر گذشته خودم انجام دادم. از خود پرسیدم اولین اقدام من در مجموعه پلیس چگونه بود؟ اولین و مهم‌ترین بحثی که آن روز با مردم و جوانان داشتم، این بود که رسالت من در پلیس تبدیل امنیت از یک نگاه تهدید محور به یک نگاه جامعه محور است و کاری کنم که مردم جرات کنند که بتوانند بر پلیس نظارت کنند. از همان زمان رویکرد فرهنگی و اجتماعی اولویت اول ما در اقدام و عمل ما بوده است. در آن برهه جشنواره فیلم‌های کوتاه 110 ثانیه‌ای را در کشور آغاز کردیم. به نحوی که بیش از چند هزار فیلم از سراسر کشور به این جشنواره ارسال شد و جوانان هنرمند از اقصی نقاط کشور حتی از روستاها در جشنواره حضور پیدا کردند. به طوری که هنوز هم 25 فیلم 110 ثانیه برگزیده از میان چند هزار اثر واصله، در ذهن من نقش بسته است. جشنواره فیلم پلیس در آن زمان آغاز شد و آثاری همچون «خواب و بیدار» به عنوان یک کار خوب سینمایی و انیمیشن «سیا ساکتی» در آن زمان استارت خورد. ممکن است من یک هنرمند نباشم اما با همه وجود اعتقاد دارم که عناصر اصلی ارتقای کیفیت زندگی و مولفه‌های مهم فرهنگی در جامعه هنر و هنرمندان هستند و هرگز از این موضوع غفلت نکرده‌ام.

  وی در ادامه افزود: من در آن روز در جایی انجام وظیفه می‌کردم که شاید چنین توقعی از مدیریت پلیس نبود اما در جریان خدمتگزاری در نهادی عمومی و غیر دولتی به نام شهرداری تهران که صد درصد همه امکانات مادی آن معلق به مردم است نیز همین نگاه حاکم بوده است. بدون شک وظیفه من در مدیریت شهری برای خدمتگزاری به عرصه فرهنگی و هنری و توجه به مسایل اجتماعی شهر سنگین‌تر است، خصوصا باید توجه ویژه‌ای به آسیب‌های اجتماعی داشته باشیم چون بدون شک وظیفه انسانی یکایک ما به شمار می‌رود. در اولین جلسه‌ای که برای ارایه برنامه شهرداری تهران در دی‌ماه سال 84 در شورای اسلامی شهر تهران حضور پیدا کردم، اشاره کردم که رویکرد ما در شهرداری تهران رویکرد اجتماعی و فرهنگی است.

   مرضیه برومند: آخرین آرزوی داوود رشیدی را به یاد داشته باشید

  مرضیه برومند در مراسم اختتامیه جشنواره تئاترشهر از خانه‌دار شدن نمایشگران عروسکی خبر داد و گفت: امیدواریم این مکان با مساعدت آقای قالیباف به یک خانه مورد نیاز نمایشگران عروسکی تبدیل شود.

   «مرضیه برومند» دبیر هفدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران – مبارک در مراسم اختتامیه جشنواره تئاترشهر خبر از خانه‌دار شدن نمایشگران عروسکی داد و گفت:«در آن روزهای اولی که در غم از دست دادن استاد و شوهر خواهر عزیزم بودم، خبری به گوشمان رسید که به لطف محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، سرانجام نمایشگران عروسکی صاحب خانه شدند و این خبر غم و اندوه من را کم کرد.آقای قالیباف از شما متشکریم و قدردان شما هستیم.همه ما می‌دانیم شما چه کارهایی برای ما کرده‌اید و چه کارهایی را می‌خواستید اما نتوانستید به سرانجام برسانید. از شما می‌خواهم که شهردار باقی بمانید، چرا که وجودتان برای ما هنرمندان مغتنم است».

  وی در ادامه با اشاره به این مطلب که خانه عروسک هنوز آماده نیست، یادآور شد:« در حال حاضر مکان خانه عروسک مشخص شده، اما هنوز کامل نیست و امیدواریم با کمک و مساعدت شما و همکارانتان این بنا تکمیل و تبدیل به مکان فرهنگی ویژه نمایش عروسکی شود.»

  مرضیه برومند در ادامه افزود: «همان طور که خودتان در گفته‌هایتان بعد از فوت مرحوم رشیدی اشاره کردید که آخرین آرزوی وی توسعه تماشاخانه سنگلج و الحاق ساختمان مجاور به این ساختمان تئاتری بود، در این جا خواهش می‌کنم آخرین خواسته وی را برآورده سازید و دستور الحاق ساختمان مجاور به تماشاخانه را بدهید».

  در پایان ، مرضیه برومند به نمایندگی از نمایشگران عروسکی لوح تقدیری را به محمدباقر قالیباف؛ شهردار تهران تقدیم کرد و در پایان گفت: شما چهره خوب و مهربانی دارید و این باعث دلگرمی هنرمندان است و نگاه خندان شما به هنرمندان آرامش می‌دهد. خیلی خوب است که شهردار شهر فردی خوش قیافه است. ما این لوح را با عجله آماده کرده‌ایم چون در ابتدا قصد داشتیم در مراسم افتتاح «خانه عروسک» این لوح را به شما تقدیم کنیم اما از آنجا که به ایام سوگواری می‌رسیم این لوح را تقدیم می‌کنیم و در فرصت مقتضی، لوحی زیباتر و به‌همراه چندین عروسک به شما تقدیم می‌شود.»

  محمدباقر قالیباف نیز در پاسخ به مرضیه برومند اعلام کرد یکی از سالن‌های پردیس تئاتر تهران را به نام داوود رشیدی نام‌گذاری می‌کنند.

  برگزیدگان جشنواره تئاتر شهر اعلام شدند

  در این مراسم که با اجرای موسیقی همراه بود؛ منتخبان پنجمین جشنواره تئاتر شهر به شرح زیر اعلام شدند:

  1) بخش خیابانی:

  جایزه طراحی پوستر و بروشور:

  هیئت داوران در این بخش با اهدا لوح تقدیر و جایزه نقدی از مسعود ماهینی برای طراحی بروشور نمایش «هرچه سنگه مال پای لنگه» تقدیر می‌کند.

  جایزه موسیقی:

  هیئت داوران در این بخش با اهدا لوح تقدیر و جایزه نقدی از محسن چاه‌شوری و مهدی منفرد برای نمایش «هرچه سنگه مال پای لنگه» تقدیر می‌کند.

  هیئت داوران جایزه موسیقی برگزیده شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی را تقدیم می‌کند به امیرحسین انصافی و پیام رضایی برای نمایش «چهارگوشه»

  2) بخش کودک و نوجوان:

  جایزه موسیقی:

  هیئت داوران در این بخش با اهدای لوح تقدیر و جایزه نقدی به سهند بهادری برای نمایش «رویای ماه» از او تقدیر می‌کند.

  در این بخش هیئت داوران جایزه موسیقی برگزیده را شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی تقدیم می‌کند به امیرحسین انصافی برای نمایش‌های «جادوی عروسک» و «گرگ سیاه زشت»

  3) بخش صحنه‌ای:

  جایزه موسیقی:

  هیئت داوران در این بخش با اهدای لوح تقدیر و جایزه نقدی به پویا علی‌نیا برای نمایش «هنوز تمام نشده» از او تقدیر می‌کند.

  هیئت داوران در این بخش جایزه موسیقی برگزیده شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی را تقدیم می‌کند به کیان حسین برای نمایش «آفتاب کاران»

  برگزیدگان بخش طراحی صحنه و لباس در پنجمین جشنواره تئاتر شهر

  1) خیابانی:

  بخش طراحی فضا و لباس و ساخت عروسک:

  هیئت داوران در این بخش با اهدا لوح تقدیر و جایزه نقدی از زهره فضلی برای طراحی فضای نمایش «چهارگوشه» و سارا دبیری و زهرا مریدی برای طراحی لباس و عروسک نمایش «پسر من» تقدیر می‌کند.

  2) کودک و نوجوان:

  جایزه طراحی لباس:

  هیئت داوران در این بخش با اهدا لوح تقدیر و جایزه نقدی به روشنک کریمی برای نمایش «دم پنبه‌ای» از او تقدیر می‌کند.

  در این بخش هیئت داوران جایزه موسیقی برگزیده را شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی تقدیم می‌‌کند به ونوس ابوذری برای نمایش «گرگ زشت»

  جایزه طراحی صحنه:

  هیئت داوران در این بخش با اهدا لوح تقدیر و جایزه نقدی به ساسان فرهادپور برای نمایش «جادوی عروسک» از او تقدیر می‌کند.

  هیئت داوران در این بخش جایزه طراحی صحنه برگزیده شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی را تقدیم می‌کند به الهه میرزایی و هانیه زحمت‌کش برای نمایش «رویای ماه»

  3) صحنه‌ای:

  بخش طراحی لباس:

  هیئت داوران در این بخش با اهدا لوح تقدیر و جایزه نقدی به مرضیه رادمنش برای نمایش «دوشیزه‌گان باغ لیمو» از او تقدیر به عمل می‌آورد.

  جایزه طراحی لباس برگزیده شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی تقدیم می‌‌شود به شادی افخمی برای نمایش «هنوز تمام نشده»

  بخش طراحی صحنه:

  هیئت داوران در این بخش با اهدا لوح تقدیر و جایزه نقدی به مه‌سیما بزرگی‌مهر برای نمایش «گربه‌ها و آقاها» از او تقدیر کرد.

  در این بخش هیئت داوران جایزه طراحی صحنه برگزیده را شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی تقدیم می‌کند به ابراهیم نائیچ برای نمایش «ویار»

  برگزیدگان بخش مسابقه عکاسی تئاتر پنجمین جشنواره تئاتر شهر

  1) تقدیر:

  لوح تقدیر به عکاسان شایسته تقدیر ساینا قادری، تبسم ارگی و فاطمه خواجه‌نوری

  2) گروه برتر مسابقه عکاسی:

  تندیس جشنواره و لوح تقدیر به استاد راهنما روشن نوروزی

  لوح تقدیر و جایزه نقدی به امیر خوارزمی، پرنا بهارعلی، تبسم ارگی، سیاوش حمیدی، فاطمه خواجه‌نوری، کیارش سرسپار، مهرناز محمدی

  3) نفرات برگزیده عکاسی برتر

  جایزه سوم شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی به سیاوش حمیدی

  جایزه دوم شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی حامد ملک‌پور

  جایزه اول شامل تندیس جشنواره و دیپلم افتخار و جایزه نقدی به پرنا بهارعلی

   برگزیدگان بازیگری زن در پنجمین جشنواره تئاتر شهر

  1) خیابانی:

  هیئت داوران در این بخش با اهدا لوح تقدیر و جایزه نقدی از الهه پورجمشید و باران ستوده برای بازی در نمایش «چهارگوشه» تقدیر می‌کند.

  در این بخش هیئت داوران جایزه برگزیده بازیگری زن شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی را تقدیم می‌کند به مارال ایزدبخش برای بازی در نمایش «هرچه سنگه مال پای لنگه»

  2) کودک و نوجوان:

  هیئت داوران در این بخش با اهدا لوح تقدیر و جایزه نقدی به نیلوفر دهقان برای بازی در نمایش «سفر به شهر قصه‌ها» از او تقدیر می‌کند.

  جایزه برگزیده این بخش شامل تندیس جشنواره و دیپلم افتخار و جایزه نقدی تقدیم می‌شود به فهیمه باروتچی، فرشته اعظمی و شیرین کاشفی برای بازی در نمایش «جادوی عروسک»

  3) صحنه‌ای:

  بخش ویژه بازیگر کودک و نوجوان صحنه‌ای:

  هیئت داوران در این بخش ضمن تقدیر از حضور موفق بازیگران کودک و نوجوان لوح تقدیر و هدیه جشنواره را به چهار بازیگر اهدا می‌کند: صبا میرزانژاد، آرمان دولت‌کیا، رایا نویدی‌شمالی و رادین میرباقری در نمایش «آفتاب کاران»

  بخش بازیگری زن:

  هیئت داوران در این بخش با اهدا لوح تقدیر و جایزه نقدی به سه بازیگر زن تقدیر می‌کند؛ باران ستوده برای نمایش «تیغ کهنه» سحرناز عباس‌زاده برای بازی در نمایش «کمی آن‌سوتر» ملیحه کیا برای بازی در نمایش «آپارتمان طبقه شش»

  هیئت داوران در این بخش جایزه بازیگر زن برگزیده را شامل تندیس جشنواره و دیپلم افتخار و جایزه نقدی تقدیم می‌کند به آبان حسین‌آبادی برای برای نمایش «ویار»

  بازیگری مرد در پنجمین جشنواره تئاترشهر

  1) خیابانی:

  هیئت داوران در این بخش با اهدا لوح تقدیر و جایزه نقدی به ابوذر چهل‌امیرانی برای بازی در نمایش «دریافت حق شارژ از مرده»، امین وحیدی‌پور برای بازی در نمایش«جادوگر بلا، مبارک ناقلا» و «گاهی بگو نه» و وحید عبدالله‌زاده برای بازی در نمایش «جامانده» تقدیر می‌کند.

  هیئت داوران در این بخش جایزه برگزیده بازیگری مرد شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی را تقدیم می‌کند به محمد‌هادی عطایی برای بازی در نمایش «چهارگوشه»

  2) کودک و نوجوان:

  هیئت داوران در این بخش با اهدا لوح تقدیر و جایزه نقدی به امیرحسین انصافی برای نمایش «جادوی عروسک» و هادی ابوالقاسم برای نمایش «سفر به شهر قصه‌ها» از او تقدیر می‌کند.

  در این بخش هیئت داوران جایزه برگزیده شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی را تقدیم می‌کند به محمد نوحیان برای نمایش «رویای ماه»، حمیدرضا ملاحسینی برای نمایش «رویای ماه»، مهدی داودی برای نمایش «گرگ سیاه» و آرین ناصری‌مهر برای نمایش «جادوی عروسک»

  3) صحنه‌ای:

  هیئت داوران در این بخش با اهدا لوح تقدیر و جایزه نقدی از سه بازیگر مرد تقدیر به عمل می‌آورد. مجتبی واشیان برای بازی در نمایش «زنگ زدگی»، مسعود رمضانی برای بازی در نمایش «گربه‌ها و آقاها»، پژمان عبدی برای نمایش «آپارتمان طبقه شش»

  هیئت داوران در این بخش جایزه بازیگر مرد برگزیده را شامل تندیس جشنواره و دیپلم افتخار و جایزه نقدی تقدیم می‌کند به امیرعباس توفیقی برای نمایش «آفتاب کاران»

  برگزیدگان نمایشنامه‌نویسی در پنجمین جشنواره تئاتر شهر

  1) خیابانی:

  هیئت داوران در این بخش با اهدا لوح تقدیر و جایزه نقدی به سامان خلیلیان برای نمایش «چهارگوشه» و ابوذر چهل‌امیرانی و جمشید عسکری برای نمایش «دریافت حق شارژ از مرده» از آن‌ها تقدیر می‌کند.

  هیئت داوران در این بخش جایزه برگزیده نمایشنامه‌نویسی را شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی تقدیم می‌کند به علی غابشی برای نمایش «جامانده»

  2) کودک ونوجوان:

  هیئت داوران در این بخش با اهدا لوح تقدیر و جایزه نقدی از مریم کاظمی برای نمایش «رویای ماه» تقدیر می‌کند.

  هیئت داوران در این بخش جایزه نمایشنامه برگزیده شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی را تقدیم می‌کند به امیرمحمد انصافی برای نمایش «جادوی عروسک»

  3) صحنه‌ای:

  هیئت داوران در این بخش با اهدا لوح تقدیر و جایزه نقدی سه نمایشنامه‌نویس را شایسته تقدیر می‌داند؛ پویا پیرحسین‌لو برای نمایشنامه «آفتاب کاران» سلما سلامتی برای نمایشنامه «آپارتمان طبقه شش» کامران شهلایی برای نمایشنامه «کمی آن‌سوتر»

  هیئت داوران در این بخش جایزه نمایشنامه‌نویسی برگزیده را شامل تندیس جشنواره و دیپلم افتخار و جایزه نقدی تقدیم می‌کند به رها سلیمانی برای نمایشنامه «ویار»

  4) مسابقه نمایشنامه نویسی:

  تقدیر ویژه شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی به نیاز اسماعیل‌پور برای نمایشنامه «می‌رسم با تو به خانه»

  تقدیر ویژه شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی به سعیدرضا خوش‌شانس برای نمایشنامه «رویای کولی آشفته»

  جایزه سوم شامل جایزه نقدی و لوح تقدیر به علی بیگدلی برای نمایشنامه «چنگار»

  جایزه دوم شامل جایزه نقدی و لوح تقدیر به محسن عظیمی برای نمایشنامه «تفنگ و تنبور»

  جایزه اول شامل تندیس جشنواره و دیپلم افتخار و جایزه نقدی به هاله مشتاقی‌نیا برای نمایشنامه «زندگی تا حدودی مشترک»

  برگزیدگان بخش کارگردانی در پنجمین جشنواره تئاترشهر

  1) خیابانی:

  هیئت داوران در این بخش با اهدا لوح تقدیر و جایزه نقدی به محمدهادی عطایی و زهره فضلی برای نمایش «چهارگوشه» و رضا نورانی برای نمایش «جامانده» از او تقدیر می‌کند.

  در این بخش هیئت داوران جایزه برگزیده کارگردانی را شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی را تقدیم می‌کند به مارال ایزدبخش برای نمایش «هرچه سنگه مال پای لنگه»

  2) کودک و نوجوان:

  هیئت داوران در این بخش با اهدا لوح تقدیر و جایزه نقدی از امیر محمد انصافی برای نمایش «جادوی عروسک» تقدیر می‌کند.

  جایزه کارگردانی برگزیده شامل تندیس جشنواره و دیپلم افتخار و جایزه نقدی تقدیم می‌شود به احسان مجیدی برای نمایش «رویای ماه»

  3) صحنه‌ای:

  هیئت داوران در این بخش با اهدا لوح تقدیر و جایزه نقدی سه کارگردان را شایسته تقدیر می‌داند؛ پویا پیرحسین‌لو برای نمایش «آفتاب کاران» حمیدرضا فلاحی برای نمایش «آپارتمان طبقه شش» و محمد لارتی و کامران شهلایی برای نمایش «کمی آن‌سوتر»

  هیئت داوران در این بخش جایزه کارگردانی برگزیده را شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی تقدیم می‌کند به ابراهیم نائیچ برای نمایش «ویار»

  همچنین در این بخش جایزه ویژه کارگردانی شامل دپیلم افتخار، تندیس جشنواره و جایزه نقدی اهدا می‌شود به محمد محقق‌منتظری برای نمایش «مرگ آسیدکاظم»

  جوایز ویژه پنجمین جشنواره تئاتر شهر

  1) خیابانی:

  تقدیر ویژه:

  هیئت داوران در این بخش سه تقدیر ویژه دارد. هیئت داوران در این بخش با اهدا لوح تقدیر و جایزه نقدی به افشین قاسمی برای تبحر در عروسک‌گردانی و ارائه تیپ‌های مختلف در کار با عروسک در نمایش «خم‌بازی» محمد فرجی به خاطر ارائه مفهوم زیبا و تلاش شایسته تقدیر در کار کردن با کوتاه‌قامتان در نمایش «بادبادک» زهرا مریدی به خاطر نگاه خلاقانه به دغدغه‌های تربیتی نوجوانان در نمایش «پسر من»

  2) کودک و نوجوان:

  هیئت داوران در این بخش با اهدا لوح تقدیر و جایزه نقدی به حمید دربانی و حسین محبی برای نمایش «هملت و لوبیای سحرآمیز»

  بازیگر نوجوان: محمدرضا معقولی برای نمایش «اگر پدرم را دیدی»

  گریم: حسین تبریزی برای نمایش «دم پنبه‌ای»

  شعرنمایشی: هادی ابوالقاسمی برای نمایش «سفر به شهر قصه‌ها»

  3) نمایش برگزیده:

  بخش خیابانی:

  نمایش «هرچه سنگه مال پای لنگه» به کارگردانی مارال ایزدبخش

  بخش کودک و نوجوان:

  نمایش «رویای ماه» به کارگردانی احسان مجیدی

  نمایش «جادوی عروسک» به کارگردانی امیرمحمد انصافی

  بخش صحنه‌ای:

  نمایش «ویار» به کارگردانی ابراهیم نائیچ

  ویژه ستاد جشنواره:

  ستاد برگزاری جشنواره ضمن تقدیر از مشارکت و حضور موثر همه هنرمندان شرکت‌کننده با اهدا لوح تقدیر و تندیس جشنواره از هنرمندان زیر تقدیر می‌کند:

  * اسماعیل خلج پیشکسوت درام‌نویسی ایران برای اجرای نمایشنامه‌خوانی چند اثر برگزیده

  * غلامرضا عربی برای اجرای نمایش «فصل بهارنارنج» با گروه هنرمندان نابینا

  * آریان رضایی برای برگزاری بخش تئاتر شورایی جشنواره

   

  در این مراسم هنرمندانی از جمله مریم معترف، اکبر زنجان‌پور، داریوش اسدزاده، رویا افشار، رضا فیاضی، حسین محب‌اهری، بهرام شاه‌محمدلو، قطب‌الین صادقی، محمود عزیزی و ... حضور داشتند
  نظرات کاربران

 • جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان
 • جشنواره گام دوم
 • جشنواره ملی تئاتر خرمشهر