در حال بارگذاری ...
 • جشنواره تئاتر فجر
 • جواد کراچی درآستانه نشست مدیران هنرهای نمایشی کشورهای غرب آسیا گفت:

  تقویت ارتباطات فرهنگی ، بحران های منطقه ای را برطرف می کند

  جواد کراچی ضمن مهم دانستن نخستین نشست مدیران هنرهای نمایشی کشورهای غرب آسیا معتقد است اکنون که بیشتر کشورهای منطقه درگیر بحران هستند، لازم است با حس انسان‌دوستانه به گسترش روابط فرهنگی بپردازیم و از این طریق بسیاری بحران های منطقه ای را برطرف کنیم .

  به گزارش ایران تئاتر؛ جواد کراچی کارگردان تئاتر و مستندساز که در دو کشور هندوستان و آلمان به اجرای تئاتر به زبان فارسی پرداخته است، ضمن مثبت دانستن نشست مدیران هنرهای نمایشی غرب آسیا در تهران، گفت: روابط فرهنگی بین کشورها از دیرباز حائز اهمیت بوده است و همواره کشورهایی که از نظر اقتصادی موقعیت برجسته‌تری داشته‌اند، در طول تاریخ بانی تقویت ارتباطات می شدند و در گسترش روابط تاثیرگذاری بیشتری هم دارند. اکنون که بیشتر کشورهای منطقه درگیر بحران هستند، لازم است با حس انسان‌دوستانه به گسترش روابط فرهنگی بپردازیم و از این طریق بسیاری بحران های منطقه ای را برطرف کنیم زیرا تقویت ارتباطات فرهنگی بسیاری از بحران های منطقه ای را برطرف می کند.

  کراچی ضمن مهم ارزیابی کردن نقش فرهنگ در گسترش روابط میان کشورها، گفت: همیشه و در طول تاریخ، کشورها از منظر فرهنگ و تاثیر و تبلیغ فرهنگی توانسته‌اند  دیگر روابط  اقتصادی و نظامی و اجتماعی را تقویت کنند. درواقع تنها از راه فرهنگ می‌توانیم همه وجوه اندیشه خود را به دیگر مناطق، گسترش دهیم، و از ویژگی های آن ها نیز بهرهمند شویم. براین اساس لازم است  هر گونه فعالیت فرهنگی را باید بر مبنای منافع ملی تعریف و از همین منظر، مابقی روابط را پایه‌ریزی کنیم.

  این پژوهشگر حوزه فرهنگ ایرانی ضمن مهم دانستن کشورهای حاضر در نشست، گفت: کشورهایی که به ایران دعوت شده‌اند می توانند باب مهمی را در روابط فرهنگی بگشایند و از آنجایی که تئاتر در کشور ما با پیشینه بیشتر و سوابق فرهنگی بیشتری در جریان بوده است، لذا خواهیم توانست با بهبود این روابط نقش بسیار مهمی را ایفا کنیم.

  کراچی ضمن اعلام این نکته که جای خالی برخی کشورها در این نشست احساس می‌شود، گفت: ای‌کاش از کشورهایی نظیر هندوستان که قدمت دیرینه‌ای در تئاتر و روابط فرهنگی با کشورمان داشته‌اند و همچنین کشورهای پارسی زبان  و حوزه فرهنگی ایران بزرگ که مسلما نزدیکی خاصی با فرهنگ و زبان کشور ما دارند، مهمانان بیشتری دعوت می شدند.

  وی در ادامه افزود: همچنین لزوم حضور کشورهای اروپایی نیز دیده می‌شود. در حوزه کشورهای اروپایی می‌توانیم با کشورهایی نظیر آلمان، اتریش، مجارستان و یا کشورهای یوگسلاوی سابق و ... روابط را گسترش دهیم چون با این اقدام می‌توانیم به معرفی تئاتر و فرهنگ کشورمان بپردازیم و با سرمایه‌گذاری صحیح بدنبال گسترش و تاثیرات فرهنگی باشیم.

  او که مجموعه مستند " نمک گیر" را درباره خارجی هایی که بواسطه علاقمندی به فرهنگ ایران در کشورمان ماندگار شده اند ساخته  ضمن اعلام این مطلب که هنرمندان ایران در زمینه تئاتر بسیار موفق عمل کرده‌اند، گفت: از سال‌ها قبل در خارج از کشور فعال بوده‌ام و درنتیجه با این تجربه شخصی، اعلام می‌کنم به این نشست و هنرمندان ایران بسیار خوشبین هستم و شکی نیست که هنرمندان کشورمان خواهند توانست با معرفی و به اشتراک گذاری تجربه‌های تازه خود، نظرها را به‌سوی فرهنگ و فعالیت‌های فرهنگی کشورمان جذب کنند. البته باید توجه داشت تداوم  سرمایه‌گذاری در این راه و با این هدف بسیار مهم و حائر اهمیت است.

  کراچی ضمن لازم دانستن برگزاری مستمر این نوع نشست‌ها، گفت: پا را از مرزها بیرون نهادن و فعالیت‌های بین المللی را مجالی دادن، می‌تواند برای هنرمندان هم‌وطن، تجربه‌های تازه‌ای را به همراه داشته باشد. از آنجایی که فرهنگ ایران در باطن فرهنگی انسانیت‌مدار است، درنتیجه با تکیه بر محور معنویات و میراث فرهنگی مشترک و تولید کارهای مشترک، می‌تواند تاثیر گذاری بالقوه‌ای در تقویت روابط فرهنگی داشته باشد.

  جواد کراچی ضمن لازم و ملزوم دانستن روابط فرهنگی بین دو کشور و یا چند کشور، گفت: دولت‌ها از ملت‌ها از یکدیگر جدا نیستند. باید به این نکته توجه کرد که دخالت و دیکته کردن‌های برنامه‌ها که ناشی از روح استبداد کارمندی مسئولان و دست‌اندرکاران است و در بسیاری از کشورها وجود دارد، می‌تواند به این نشست‌ها لطمه بزند. تمام کشورهای حاضر در نشست باید از این نوع اقدام‌ها دوری کنند و مقام‌هایی که به تهران می‌آیند، در هر رده‌ای که قرار دارند، بحث‌های مورد نظر هنرمندانشان را اعلام کنند.

  وی در پایان افزود: هنر و هنرمند، باید با اعتماد متقابل در راه آفرینش کار فرهنگی خود حمایت شوند و باید مسئولیت‌ها به عهده هنر و هنرمند بسپاریم. نقشی که آنان می توانند اجرا کنند را باید مکمل فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی و سیاسی و ... بدانیم که در دراز مدت، جوابگو خواهد بود. با امید به نتایج این نشست برای موفقیت و سربلندی فرزندان ایران‌زمین همواره دعا می‌کنم.

   

   

   
  نظرات کاربران

 • جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان
 • جشنواره گام دوم
 • جشنواره ملی تئاتر خرمشهر