در حال بارگذاری ...
هنرمندان تعریه از لذت اجراهایشان در کربلا و نجف می گویند:

نفس به نفس با مردم در همایش تئاتر مردمی اربعین

نخستین همایش تئاتر مردمی اربعین این روزها همزمان با پیاده روی عظیم زائران حسینی در حال برگزاری است، همایشی که حال و هوایی متفاوت را برای هنرمندان ایجاد کرده است.

نخستین همایش تئاتر مردمی اربعین این روزها همزمان با پیاده روی عظیم زائران حسینی در حال برگزاری است، همایشی که حال و هوایی متفاوت را برای هنرمندان ایجاد کرده است.

به گزارش دریافتی ایران تئاتر، نخستین همایش تئاتر مردمی اربعین، این روزها در کشور عراق در حال برگزاری است، اتفاقی که به همت جنبش رسانه انقلاب و دفتر تئاتر مردمی بچه های مسجد حوزه هنری شکل گرفته است.

گفت‌وگوی ما را در میانه پیاده‌روی اربعین با هنرمندان و مسئولان این همایش می‌خوانید:

کوروش زارعی، از اجرا کنندگان و مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری انقلاب اسلامی می‌گوید: «حضور در پیاده روی اربعین به خودی خود اتفاقی متحیرکننده و بی نظیر است و هنر ما اگر می خواهد در میان مردم جا بگیرد باید هنرمند ما در چنین شرایطی و نفس به نفس مردم همراه باشد

زارعی در ادامه، از اجرای اثر هنری خود در عراق می‌گوید: من امسال اجرای مقتل‌خوانی دارم و تاکنون در حرم حضرت امیر المومنین علی (ع) دو اجرا داشته‌ام، در این بین البته نه به عنوان مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، بلکه به عنوان خادم هنرمندان عزیزمان که واقعاً حسینی وار در این همایش مردمی حضور پیدا کرده‌اند، کمکهایی می‌کنم و امید که این اقدامات باقی الصالحات ما باشد، بی‌شک این دست اقدامات چیزی جز وظیفه بنده و همکارانم در مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری انقلاب اسلامی نیست.

کبودرآهنگی، کارگردان نمایش "واگویه های علی گندابی" نیز می‌گوید: نمایش ما پیش از این 55 اجرای عموم را در تهران و همدان تجربه کرده است و در اتفاقی شاید غیرقابل باور برای گروهمان، قسمت شد تا نمایش خود را در دو قدمی مزار علی گندابی که در حرم حضرت امیر المونین علی (ع) مدفون است اجرا برویم.

مرشد مهدی چایانی، از هنرمندان پیشکسوت نقالی و پرده خوانی کشورمان از حال و هوای اجرای برنامه خود می‌گوید: خدا را شاکرم که در صحن حضرت فاطمه (س) و درست روبه‌روی گنبد امیرالمومنین علی (ع) به اجرای برنامه پرداختم، برنامه‌ای که نزدیک به هزار تن از زائران حسینی به تماشای آن نشستند، هرچند که ما تا پایان همایش شاید نهایتاً 10 اجرا برویم و 10 هزار نفر هم کارمان را مشاهده کنند؛ اما باز هم در این دریای عظیم ذره‌ای از یک قطره هم باشیم برایمان بس است.

چایانی معتقد است: این همایش در گام نخست خود است و امیدوارم که در سالیان بعد نیز ادامه پیدا کند، به اعتقاد بنده ایده اجرای تئاتر در میان مردم، بسیار جذاب و لذت‌بخش هم برای هنرمندان و هم برای مردم است، هنرمندان ما باید برخی از دیوارکشی‌ها را خراب کنند و نخستین همایش تئاتر مردمی اربعین می‌تواند آغازگر جریان تازه‌ای در تئاتر کشورمان و به ویژه کشورهای همسایه باشد.

نمایشهای سومین همایش تئاتر مردمی رابعین روز گذشته در نجف اشرف برگزار شد و حالا به موکب امام رضا(ع) در عمود 275 رسیده است.

شبیبی، از تعزیه‌خوانان خوزستانی نیز می‌گوید: ما در این همایش به اجرای تعزیه مقتل حضرت علی اکبر (ع) می‌پردازیم و نمایش ما ویژه زائران عرب زبان است، خوشبختانه مسئولان برگزاری همایش در دور نخست تلاش کرده‌اند که مردم با هر زبانی از اجرای آثار بهره‌مند شوند، البته در پیاده‌روی اربعین مردمانی از بسیاری از کشورها از جمله ترکیه، پاکستان، آذربایجان، افغانستان، انگلستان، کشورهای آفریقایی و... حضور دارند که به اعتقاد من جا دارد در دوره‌های بعدی این همایش شاهد اجرای آثاری به زبانهای مختلف و بیشتری باشیم.

محمدزاده، دبیر این همایش می‌گوید: طرح برگزاری این همایش از ماه پیش در جنبش رسانه انقلاب مطرح شد و پس از آن مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری نیز وارد عمل شد. یکی از اتفاقات جالب توجه در این همایش همدلی و خضوع هنرمندان است.

وی معتقد است:جنبش رسانه انقلاب مجموعه‌ای محجوب و متفاوت است که با تکیه بر توان نیروهای جوان و مومن انقلابی اتفاقاتی را رقم می‌زند که مثال‌زدنی و متفاوت است، این جریان را می‌توان در جریان سینما انقلاب که در سالهای اخیر وجود داشته و دارد هم ببینیم و حالا هم ان شاءالله قرار است با کمک حوزه هنری و هنرمندان متعهدی چون کوروش زارعی شاهد جریان تازه‌ای در تئاتر کشور باشیم.

محمدزاده می‌گوید: هم اکنون ما در تیر 285 استقرار پیدا کرده‌ایم و ان شاءالله پس از اجرای چند اثر در سه نقطه دیگر در مسیر اجرا می‌رویم، به هر حال بخشی از فعالیت ما در دور نخست، آزمون و خطا است که خوشبختانه به لطف ائمه اطهار (ع) تاکنون از تمامی آزمونها جواب مثبت گرفته‌ایم و کمتر خطا داشته‌ایم.

نخستین همایش تئاتر مردمی اربعین 24 تا 29 آبان 1395 در نجف اشرف و مسیر پیاده‌روی اربعین برگزار می‌شود.
مطالب مرتبط

منوط به اجازه وزارت بهداشت

برنامه‌های هفته هنر انقلاب برگزار می‌شود
منوط به اجازه وزارت بهداشت

برنامه‌های هفته هنر انقلاب برگزار می‌شود

کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری با تشریح برنامه‌های هفته هنر انقلاب اسلامی در سال آتی گفت: همه برنامه‌ها منوط به اجازه وزارت بهداشت برای اجرای نمایش است که در صورت غیرمجاز بودن به زمان دیگری موکول خواهد شد.

|

نظرات کاربران