در حال بارگذاری ...
 • با حضور ناصر تقوایی

  خالق نمایشنامه «شب هزار و یکم» 78 ساله شد

  در سالگرد تولد بهرام بیضایی به بهانه اجرای نمایشنامه خوانی شب هزار و یکم مهمانان میلاد این نویسنده و کارگردان بزرگ تئاتر را جشن گرفتند.

  به گزارش ایران تئاتر، عصر دیروز همزمان با سالگرد تولد بهرام بیضایی در تالار مشاهیر تئاتر شهر نمایشنامه خوانی شب هزار و یکم به کارگردانی هادی سروری برگزار شد. در این جلسه که با حضور مهمانانی ویژه ازجمله ناصر تقوایی رقم خورد چند تن از هنرمندان و اهالی فرهنگ در مورد بهرام بیضایی و تأثیر آثارش سخنرانی کردند.

  پس از اجرای نمایشنامه خوانی شب هزار و یکم ناصر تقوایی به روی صحنه رفت و گفت: همان‌طور که شعر ایران با نیما یوشیج وارد فصلی تازه شد و نسلی از شاعران خوب را به وجود آورد سینمای ایران هم با هنرمندانی که هم‌نسل من بودند رشد چشم‌گیری کرد که بیضایی یکی از آن بزرگان است. بیضایی به‌درستی راهش را بازیافت و تمرکز اصلی‌اش را بر روی تئاتر و نوشتن گذارد.

  تقوایی در ادامه با تبیین ویژگی آثار وی افزود: او نویسنده‌ای چیره‌دست است که برخلاف خیلی از ما ایرانیان تاریخ معاصر و تاریخ کهن خود را به‌خوبی می‌شناسد و با تسلط در مورد آن می‌نویسد.

  تقوایی در پایان سخنانش ابراز امیدواری کرد که بار دیگر شاهد کار کردن بیضایی در ایران باشد.

  پس از تقوایی خانم گلاب آدینه به روی صحنه حاضر شد. او که پیش‌ازاین نمایش سلطان مار بهرام بیضایی را بازی کرده بود با اشاره به توانایی‌هایی که آثار بیضایی در بازیگر به وجود می‌آورد اضافه کرد: آثار بیضایی امکانات زیادی برای بازیگر به وجود می‌آورد و دیالوگ‌هایش مانند اقیانوسی است که بازیگر می‌تواند در آن آزادانه شنا کند. آدینه هم در پایان ابراز امیدواری کرد که بیضایی بازهم در ایران کار کند.

  شهلا لاهیجی رئیس انتشارات زنان و روشنگران دیگر میهمان این مراسم بود که به ایراد سخنانی در مورد بیضایی پرداخت و با اشاره بر تأثیر آثار بیضایی بر روی زنان گفت: شخصیت اصلی اکثر آثار بیضایی زنان‌اند. او در دوره‌ای شروع به کار کردن نمود که زنان در اندرونی بودند و لوتی‌ها با چاقوکشی و مسائلی ازاین‌دست جای قهرمانان ما را گرفته بودند. وی افزود: از یکجایی به بعد با ظهور نویسندگانی پیشرو مانند بیضایی فضا عوض شد. او و هم‌عصرانش زنانی را در آثارشان تصویر کردند که نگاه جامعه به زن را تغییر داد.

  پس‌ازاین سخنرانی‌ها کیکی که هادی سروری و گروهش به مناسبت تولد بهرام بیضایی آماده کرده بودند با حضور ناصر تقوایی، مرضیه وفا مهر و گلاب آدینه با شادباش تولد او بریده شد و حاضران این سالگرد را گرامی داشتند.

   

  بهزاد فراهانی، احمد مسجد جامعی، شیرین بینا، فهیمه رحیم نیا، پیمان شریعتی، جهانبخش سلطانی و... از دیگر مهمانان این مراسم بودند.

   خوانش نمایشنامه «شب هزار و یکم» به کارگردانی هادی سروری و با هماهنگی و اجازه بهرام بیضایی در این مراسم انجام شد. معصومه عزیزمحمدی، شیما جان قربان، هادی سروری به‌عنوان نقش خوان و صابر الله دادیان نوازنده تنبور و تار، ایمان موسی زاده نی و تنبک، اسپرینگ و دف، گروه نوازندگان این نمایشنامه خوانی را تشکیل دادند.
  مطالب مرتبط

  گفت‌وگو با بهزاد فراهانی کارگردان نمایش «مطرب»

آرمان‌های من غیرعلمی و بدون پشتوانه نیستند!
  گفت‌وگو با بهزاد فراهانی کارگردان نمایش «مطرب»

  آرمان‌های من غیرعلمی و بدون پشتوانه نیستند!

  ایران تئاتر:بهزاد فراهانی چهره نام آشنایی برای مردم در سینما، تئاتر و تلویزیون است و همکاری‌ با بزرگانی نظیر شاهین سرکسیان، بهرام بیضایی و... کارنامه پر باری برایش رقم‌زده است. او در تازه ترین نمایش خود اثری را مبتنی بر الگوهای نمایشی اصیل ایرانی و تخته روحوضی خلق کرده است.

  |

  در سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر

هشت نمایش برگزیده تئاتر شهر به صحنه می‌روند
  در سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر

  هشت نمایش برگزیده تئاتر شهر به صحنه می‌روند

  هشت اثر نمایشی منتخب تئاتر شهر که طی ماه‌های گذشته در تالارهای مختلف این مجموعه به صحنه رفته بود، هم‌زمان با برگزاری سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر پیش روی مخاطبان قرار می‌گیرند.

  |

  نظرات کاربران