در حال بارگذاری ...

روز واقعه در تئاتر شهر

روزنامه حیات نو اقتصادی گزارشی را درباره حضور هنرمندان در مراسم ظهر عاشورا منتشر کرده است. در این گزارش با عزت الله انتظامی و دکتر خسرو نشان گفت و گو شده است.

روزنامه حیات نو اقتصادی:
ظهر روز عاشورا برنامه های ویژه ای در محل تئاتر شهر با حضور هنرمندان رشته های مختلف هنری از جمله پیشکسوتان عرصه تئاتر برگزار می شود.
در ادامه برنامه های همایش سراسری آیین های عاشورایی برای اجرای باشکوه تر برنامه های روز عاشورا ستاد برگزاری این همایش از تمام هنرمندان کشور به خصوص اساتید و صاحب نظران و پیشکسوتان عرصه تئاتر جهت شرکت در این مراسم که از ساعت ده صبح آغاز می شود، دعوت کرد.
در متن دعوت و فراخوان ستاد همایش سراسری آیین های عاشورایی آمده است: این ستاد حضور جامعه هنری کشور، هنرمندان، نویسندگان، کارشناسان و صاحب نظران، را که همواره با دل های عاشق و جان های شیفته شان روایت گر میراث ارجمند خاندان عصمت و طهارت(ع) بوده و هستند را در مراسم ظهر عاشورا ارج می نهد.از برنامه های ویژه ای که در این روز در محل تئاتر شهر اجرا می شود، اجرای آیین کرنانوازی ویژه روز عاشورا، سنج و دمام نوازی، کتل گردانی گروه های بختیاری، پرده خوانی توسط گروه هایی از تهران، اجرای ویژه برنامه عاشورا توسط گروه چهل دف و برپایی مجلس واقعه روز عاشورا و شهادت امام حسین(ع) قطعی شده است.
این درحالی است که شش نمایش صحنه ای نیز در این روز در تالارهای مختلف تئاتر شهر به روی صحنه خواهند رفت.در همین حال خسرونشان، رییس مرکز هنرهای نمایشی وزارت ارشاد نیز درباره آیین های ویژه ایام عاشورا گفت: تئاتر ایران با برخورداری از قابلیت های فرهنگی و ارزش های معنوی عاشورا حضور قدسی خود را در صحنه های نمایش جهان امکان پذیر می سازد.وی ادامه داد: آیین های محرم و عاشورایی هر کدام خود یک نماد هستند، نمادی که به زیبایی در حوزه فرهنگ اعتقادی در رگ و پی سنت های کهن نشسته، جلوه گر گشته جریان سرخ خود را با بیرقی از ایمان و شهادت بر اریکه تاریخ برای همیشه ماندگار ساخته است.رییس مرکز هنرهای نمایشی، برگزاری همایش سراسری آیین های عاشورایی را در ایجاد روندهای جدید و بینش های تازه با الهام از ابعاد گوناگون واقعه کربلا در حوزه تئاتر کشور بسیار تاثیرگذار دانست.
عزت الله انتظامی نیز پیشنهاد کرد تمام سینماها در روز عاشورا فیلم «روز واقعه» را به نمایش بگذارند.این بازیگر پیشکسوت، سینما و تئاتر در گفت وگو با ایسنا، اظهار داشت: من این پیشنهاد را قبلا هم به بنیاد سینمایی فارابی داده بودم تا این فیلم را به صورت رایگان نمایش دهند تا به نوعی از این هزینه و توانی که برای ساخت این اثر شده، استفاده شود. وی افزود: با وجود اینکه «روز واقعه» اغلب در مراسم خاص توسط تلویزیون پخش شده و می شود اما همین که در سینما به نمایش درآید تماشاگر روی آن تمرکز پیدا می کند و دیدن این واقعه می تواند خیلی تاثیرگذار باشد.
انتظامی در پاسخ به اینکه چرا کمتر فیلم و یا مجموعه تلویزیونی درخصوص این واقعه ساخته می شود، با اشاره به مشکلات و دشواری های نوشتاری و ساختاری این گونه آثار و در تاکید مجدد بر فیلم روز واقعه گفت: تاثیرگذاری این فیلم به حدی بوده که تا کنون کمتر فیلم یا سریال تلویزیونی به این زیبایی توانسته اثرگذار باشد. فیلم روز واقعه بر اساس فیلمنامه ای از بهرام بیضایی در سال 73 توسط شهرام اسدی ساخته شد و در آن بازیگرانی چون عزت الله انتظامی، جمشید مشایخی، علیرضا شجاع نوری، محمدعلی کشاورز، لادن مستوفی، ژاله علو و مرحوم مهدی فتحی به ایفای نقش پرداختند.