در حال بارگذاری ...

اسماعیل خلج و همه آن سالهاى خوب

روزنامه ایران مطلب کوتاه و خواندنی درباره اسماعیل خلج، چهره معروف هنر نمایش ایران منتشر کرده است.

روزنامه ایران: اسماعیل خلج براى علاقه مندان به هنر نمایش، نامى آشناست . او جزو بنیانگذاران تئاتر قهوه خانه اى در ایران است که حاصل این دوران نگارش و کارگردانى نمایشنامه هایى همچون «مش رحیم حالت چطوره؟» و «گلدونه خانم» به شمار مى آید.
اما بى شک علاقه مندان مجموعه هاى تلویزیونى از او مجموعه تلویزیونى سایه همسایه را به یاد مى آورند که دیگر هم اندیش او محمود استاد محمد آن را نوشته و خلج علاوه بر ایفاى نقش قهوه چى کارگردانى آن را هم برعهده داشت.
این کارگردان با سابقه تئاتر چندسال قبل مجدداً «مش رحیم...» و «گلدونه خانم» را با بازیگران جدید در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر روى صحنه برد. او آن زمان دلیل سال هاى دورى از پرده و صحنه را مطالعه در رشته فلسفه عنوان مى کرد .
خلج تا سال گذشته حضورى جسته و گریخته داشت تا اینکه بازى در نقش کربلایى فیلم یک تکه نان (کمال تبریزى ) به او پیشنهاد شد . پیرمردى ساکت که در طى روایت فیلم گام به گام متحول مى شود. بازى خلج على رغم دورى سالیان دراز او از پرده سینما بسیار جذاب و تأثیر گذار بود تا جایى که تجلى تمام فعل و انفعالات شخصیت اصلى در بازى او نمود مى یافت . خلج براى بازى در این فیلم کاندیداى دریافت جایزه نقش دوم شد اما سیمرغ را به رقیب خود واگذار کرد . کمال تبریزى هم در راستاى تجلیل از او جایزه ویژه هیأت داوران خود را به خلج تقدیم کرد.