در حال بارگذاری ...

با حسین پارسایی، کارگردان نمایش مذهبی فرات

نگاه ما در نمایش”فرات” مبتنی بر نمادهایی است که به نحوی برای ذهن مخاطب آشناست. از طرف دیگر هم مخاطب با تازگی و طراوت این قصه را دنبال می‌کند.

نمایش مذهبی”فرات” نگاهی نو به مضامین عاشورایی دارد و جنبه‌های کارگاهی و خلاقی در آن به وجود آمده است. به همین خاطر بهره‌گیری از عناصر تعزیه به همراه موسیقی‌های کوبه‌ای و تلفیق آنها با مضامین اجتماعی و سیاسی دستمایه اولیه آن شد.
به گزارش سایت تئاتر ایران ،حسین پارسایی ـ کارگردان نمایش فرات ـ که به مناسبت ایام محرم در تماشاخانه مهر به روی صحنه رفته است ـ با بیان این مطلب در گفت‌وگو با ستاد خبری حوزه هنری به چگونگی شکل‌گیری این نمایش در گروه نمایشی”آیین” پرداخت و گفت:« در این نمایش مشترکات اعتقادی مخاطب ـ که برگرفته از پشتوانه‌های فرهنگی و آیینی خودش است ـ و مضمونی عاشورایی با تکیه بر مناسبات اجتماعی، در قالب قصه‌ای مطرح می‌شود که در نوع خودش مظاهر و جلوه‌هایی از نیازهای اجتماعی امروز را دربر می‌گیرد. بنابراین اگر به ”فرات” به عنوان یک آیین نمایشی بنگریم، باورهای مذهبی همراه با هویت‌های فرهنگی و اجتماعی خودمان را در آن پیدا می‌کنیم. یعنی وقتی صحبت از پدیده‌ای به نام”آب” می‌شود؛ آب با نامی به اسم”فرات” در فرهنگ عاشورا همراه شده یا وقتی صحبت از ادب، وفا و مسئولیت‌پذیری می‌شود؛ این عناوین با عنوانی به اسم”ابالفضل” عجین می‌شوند.
به همین خاطر نگاه ما در نمایش”فرات” مبتنی بر نمادهایی است که به نحوی برای ذهن مخاطب آشناست. از طرف دیگر هم مخاطب با تازگی و طراوت این قصه را دنبال می‌کند.
حسین پارسایی در پایان افزود:« این نمایش ضمن بهره‌گیری از شیوه فاصله‌گذاری همراه با موسیقی و سازهای کوبه‌ای و با ترکیبی از فرم و محتوا به صورت مدرن اجرا می‌شود. ساختار اجرایی این نمایش و به ویژه نگاه خلاق و متفاوت نویسنده آن، دستمایه یک تجربه جدید برای گروه تئاتر”آیین‌” بود.
لازم به ذکر است که نمایشنامه”فرات” توسط سیدحسین فدایی‌حسین براساس طرحی از فرهاد مهندس‌پور به نگارش درآمده است. کوروش زارعی، سیدمحمدجواد طاهری، امیر دلاوری، حمید آذرنگ، مجید امیری، جواد پیروزی، وفا طرفه، عباس صفا و مهران اما‌م‌بخش بازیگران این نمایش هستند.
از عوامل دیگر این نمایش می‌توان به حسین فدایی‌حسین(طراح صحنه و لباس)، هادی لشکری(آهنگساز) و سعید داخ( طراح حرکات نمایشی) اشاره کرد.
گفتنی است، این نمایش به همت حوزه هنری استان تهران تا چهارشنبه پنجم اسفند ماه جاری در دو سانس 30/18 و 20 در تماشاخانه مهر حوزه هنری، واقع در تقاطع خیابان‌های حافظ و سمیه به روی صحنه است.