در حال بارگذاری ...

رایزن فرهنگی سفارت یونان پس از تماشای اپرای رستم و سهراب:به یاد کودکی‌ام افتادم

در یونان نوعی نمایش ساده وجود دارد که دارای پایگاهی آیینی در میان مردم است. در لحظاتی از این نمایش که به صورت سایه اجرا می‌شد من ناخودآگاه به یاد خاطرات کودکی خود و قصه‌ها و افسانه‌های قدیمی یونانی افتادم و حتماً این حس در مردم کشورم نیز ایجاد خواهد شد.

کنستانتین پاسالیس رایزن فرهنگی سفارت یونان پس از تماشای اپرای عروسکی رستم و سهراب از تاثیر مثبت و حس اعجاز و تخیل این نمایش ابراز شگفتی کرد.
به گزارش سایت ایران تئاتر ،وی که خود کارگردانی یک گروه تئاتری در لندن را برعهده دارد و پیش از انقلاب نیز به عنوان مدرس مقطع کارشناسی ارشد، در دانشکده‌ هنرهای دراماتیک تهران حضور داشته پس از پایان نمایش با حضور در پشت صحنه ضمن تشکر از گروه اجرایی، از نزدیک با سیستم اجرا و تکنیک عروسکهای نمایش آشنا شد.
پاسالیس شب حضورش در تالار فردوسی را شبی استثنایی و پر از اعجاز و تخیل نامید و اظهار کرد:« در لحظاتی از اجرا فکر می‌کردم اپرایی زنده را تماشا می‌کنم و این نشان دهنده تسلط کامل عروسک‌گردانان و همچنین طراحی بسیار قوی عروسک‌هاست چرا که همه چیز بسیار زنده و طبیعی جلوه می‌نماید.»
وی در ادامه به سایت ایران تئاتر گفت:« با اپرایی بسیار قدرتمند و قوی مواجه هستیم. حس جادویی که در این اجرا نهفته است با همراهی موسیقی عظیم و شکوهمند چکناواریان، تمامی این قصه حماسی را به ما انتقال داده و تاریخ را با تمامی عظمتش به سمت ما سوق می‌داد. موسیقی توأم با نورپردازی بی‌نظیر دست به دست هم می‌داد تا ما را از نظر احساسی و حضور ذهن در دنیای اسطوره‌ها قرار دهد.»
وی در پاسخ به این سوال که آیا اجرای نمایش توانسته ارزشهای موسیقی را پاسخ گوید عنوان کرد:«‌اجرا همطراز با موسیقی و در جهت آن طراحی شده بود و در لحظاتی با اطمینان می‌توان گفت که کارگردانی اثر در مقامی شاخص‌تر قرار گرفته بود.»
رایزن فرهنگی یونان در ادامه با اشاره به این که نوآوری در ارائه فضای اپرا قابل تقدیر است، تأکید کرد:« مطمئنم اگر این اپرا در یونان اجرا شود با توجه به فرهنگ و پیشینه تاریخی ملت ایران و یونان و بسترهای مناسب ادبیات کلاسیک هر دو کشور، قطعاً مورد استقبال قرار خواهد گرفت.»
وی گفت:« در یونان نوعی نمایش ساده وجود دارد که دارای پایگاهی آیینی در میان مردم است. در لحظاتی از این نمایش که به صورت سایه اجرا می‌شد من ناخودآگاه به یاد خاطرات کودکی خود و قصه‌ها و افسانه‌های قدیمی یونانی افتادم و حتماً این حس در مردم کشورم نیز ایجاد خواهد شد.»
گفتنی است اپرای عروسکی رستم و سهراب تا پایان اسفند ماه همه روزه به غیر از شنبه‌ها در سالن فردوسی تالار وحدت رأس ساعت 19 اجرا می‌شود.