در حال بارگذاری ...

به مناسبت ماه محرم، نمایش تعزیه "حضرت علی اکبر" توسط گروه شیرازی در شهر «انی‌یر» واقع در حومه شمال غربی پاریس به اجرا درآمد

به مناسبت ماه محرم، نمایش تعزیه "حضرت علی اکبر" توسط گروه شیرازی در شهر «انی‌یر» واقع در حومه شمال غربی پاریس به اجرا درآمد

فارس: به مناسبت ماه محرم، نمایش تعزیه "حضرت علی اکبر" توسط گروه شیرازی در شهر «انی‌یر» واقع در حومه شمال غربی پاریس به اجرا درآمد.
این برنامه به ابتکار رایزنی فرهنگی ایران در فرانسه و با همکاری شهرداری‌های «انی‌یر» و «شیراز» در مجموعه جشنواره فرهنگی شیراز، بهشت ایرانی برگزار شد.
بیش از 500 فرانسوی و ایرانیان مقیم در یکی از سالن‌های این شهر شاهد اجرای این برنامه بسیار جالب و دیدنی بودند. این برنامه شامل هشت قسمت بود که در پرده نخست، تعزیه خوانان با اجرای پیشخوانی و یا پیش پرده خوانی، شامل انبیاخوانان و اشقیاخوانان، در دو گروه جداگانه به نوحه سرایی و عزاداری برای امام حسین(ع) و یاران باوفایش پرداختند. سپس (شبیه امام) درآمدی را در دستگاه شور که از دستگاه‌های حزن انگیز موسیقی ایران است، خواند و فضای سالن را برای دیدن و شنیدن ماجرا و نحوه به شهادت رسیدن حضرت علی اکبر، فرزند جوان امام حسین(ع) آماده ساخت.
در پرده بعدی امام حسین(ع) از خواهرش زینب(س) می‌خواهد، تا ام‌لیلا همسر خود و مادر علی‌اکبر را به نزدش بیاورد تا او را در جریان فرستادن علی‌اکبر به میدان جنگ قراردهد و... در پرده آخر هم همگی شاهد رفتن حضرت علی‌اکبر به میدان جنگ و شهید شدن وی و سپس عزاداری حسین‌بن علی برای فرزندش بودند. بسیاری از فرانسویان گرچه به زبان فارسی تسلط نداشته، اما تنها با مطالعه قبلی بروشورهای از قبل فراهم شده از داستان و چگونگی وقایع اطلاع یافته و مشتاقانه تا انتهای برنامه ماجرا را پی گیری کنند. پس از اتمام نمایش تعزیه که نزدیک به دو ساعت به طول انجامید، از همگان با آش سبزی شیراز و رنگینک که نذری امام حسین(ع) بود، پذیرایی شد.