در حال بارگذاری ...
 • پنجمین میزگرد «ضرورت و نقش صنوف در حمایت و ارتقای بخش غیردولتی تئاتر» برگزار شد

  صنوف می‌توانند برای گسترش تئاتر پیشنهاد دهنده باشند

  ایرج راد در میزگرد «ضرورت و نقش صنوف در حمایت و ارتقای بخش غیردولتی تئاتر»، تامین اعتبار برای صنوف را لازمه پیشبرد اهداف آن‌ها عنوان کرد.

  به گزارش ایران تئاتر: پنجمین میزگرد سمینار بین‌المللی تئاتر و ظرفیت‌های بخش غیردولتی با موضوع «ضرورت و نقش صنوف در حمایت و ارتقای بخش غیردولتی تئاتر (موسسات تخصصی تئاتر)» با ریاست مهرداد رایانی مخصوص و سخنرانی نصرالله قادری، حمید ششجوانی و ایرج راد، روز گذشته در سالن مشاهیر مجموعه تئاترشهر برگزرا شد.

  نصرالله قادری نویسده، پژوهشگر، منتقد، کارگردان و مدرس دانشگاه در این میزگرد با اشاره به اینکه کلمات و واژه‌ها بسیار کژتاب و فتنه‌انگیزه هستند و هر واژه اگر در زمینه و فضای تاریخی و بحرانی خود فهم و درک و تفسیر نشود نه تنها به درستی فهم نمی‌شود حتی ممکن است باعث سوءفهم شود، گفت: با توجه به عنوان مبحث این میزگرد طبیعتا اولین پرسشی که برای من مطرح می‌شود این است که به طور کلی صنف چیست و چه معنایی می‌تواند داشته باشد. اما در اینجا وقتی از صنف صحبت می‌کنم منظورم صنوف یا کلیت تئاتر است. و اینکه در این زمان و مکان تئاتر غیردولتی معنا دارد یا نه، بعد باید پرسید که صنوف چه نقشی می‌توانند داشته باشند.

  قادری ادامه داد: سابقه تاریخی ما نشان می‌دهد که ما اهل برقراری دیالوگ نیستیم و اگر هم صنفی شکل گرفته بیشتر معنای حزب داشته تا صنف و زمانی‌که معنای نزدیک به صنف پیدا کرده فقط وجه رعایت حقوق اعضای صنف مورد توجه قرار گرفته است.

  این مدرس دانشگاه با بیان اینکه نگاه ما از دهه 40 به دلیل حاکمیت یک حزب خاص در دنیای هنر نگاهی مطلقا سیاسی است، افزود: بر همین اساس و بنابر تعریفی آن حزب از هنر داشت، هنر وسیلهای برای تقلید یا ارائه اعتقادی آن حزب با ایدئولوژی که معتقد است هدف وسیله را توجیه می‌کند. لذا موضع اساسی ما در اینجا باید این باشد که آیا ما درکی از صنف داریم یا نه. مسئله بعدی هم درباره تئاتر غیردولتی است؛ تئاتر غیردولتی تئاتری است که باید هیچ سوبسیدی از دولت نگیرد و متکی به خودش باشد. آیا این امر به غیر از چیزی که به نام تئاتر آزاد و پیش از این در لاله‌زار منحط شده وجود داشت، امکانپذیر است.

  قادری با طرح این سوال که آیا اساسا کشوری در جهان وجود دارد که بتواند تئاترش و نه نمایش آن، بدون سوبسید دولتی کار کند، اضافه کرد: اول اینکه برای من تئاتر قابل ترجمه شدن به نمایش نیست و بین تئاتر و نمایش تفاوت می‌گذارم. ضمن اینکه وقتی که تئاتر غیردولتی در سرزمینی که تئاتر فرهنگ آن نیست قرار باشد کار شود اولین مسئله آن پول است و در این راه بدون تردید اشرافیت است که حرف اول را می‌زند و تعیین و تکلیف می‌کند که چه چیزی روی صحنه برود.

  ایرج راد بازیگر تئاتر، تلویزیون و سینما و کارگردان و مدیر هنری نیز به عنوان یکی دیگر از حاضران در این میزگرد، در سخنانی با بیان اینکه در تمام سال‌هایی که من در خانه تئاتر بودم سعی کردیم که به هیچ وجه گرایش‌های سیاسی را وارد کارمان نکنیم، عنوان کرد: همانطور که در اساسنامه خانه تئاتر هم آمده، خانه تئاتر صنف و تشکیلاتی است غیرسیاسی و غیردولتی. اما اینکه جایگاه صنف در حقیقت در کجاست؛ در وهله اول باید اعتباری که لازم هست به صنف داده شود، چراکه در غیر اینصورت صنف نمی‌تواند کاری را به پیش ببرد.

  راد در ادامه با بیان اینکه در صنف گروه‌های تئاتری می‌توانند با نگاه‌های مختلف حضور داشته باشند، افزود: آنچه در صنف باید دنبال ‌شود مسائلی است همچون امنیت شغلی، بیمه، حمایتهای حقوقی، کفِ دستمزد، درجه‌بندی‌های هنری و.... ضمن اینکه صنف می‌تواند پیشنهادهای لازم برای گسترش تئاتر و پیشبرد اهداف تئاتر و جایگاه تئاتر در هر زمان و در هر موقعیتی که قرار دارد  را با وضعیت کنونی آن و وضعیتی که باید پیدا کند برنامه‌ریزی کند.

  حمید ششجوانی پژوهشگر، نویسنده و مدرس اقتصاد فرهنگ نیز در پنجمین میزگرد سمینار بین‌المللی تئاتر وظرفیت های بخش غیر دولتی، با بیان اینکه کشور ما پیش از این نیز تجربه تغییرات سریع را داشته، گفت: پیش‌تر از این اگر که به مفهوم صنف در معنای حقوقی‌ای توجه کنیم، در نظام سنتی ما صنف دو کارکرد دارد؛ یکی رعایت و پیگیری حقوق مادی و دیگری رعایت و پیگیری حقوق معنوی در کلیه صنوف است. اما به خاطر این تغییر سرعت‌های سریع باعث شده ما بیشتر از آنکه بتوانیم همگرایی ایجاد کنیم، باعث واگرا شده‌ایم.

  ششجوانی فزود: در حال حاضر نهادهای صنفی چه هنری و چه غیرهنری در حال حاضر از اعتبارهای لازم برخوردار نیستندو هنرمندان حرفه‌ای اصلا به آن توجه نمی‌کنند زیرا اعتبارشان را از جای دیگر دریافت می‌کنند. اگر فرهنگ کشور را دسته‌بندی کنیم ما بخش حکومتی، دولتی، عمومی و خصوصی داریم و بررسی رابطه بین اینها چه در حقوق سرمایهگذاری و چه در سیاستگذاری بسیار پیچیده است.
  مطالب مرتبط

  باوجود استقبال فعالان تئاتر از 88 سالن فعال در روز نخست تنها یک نفرحاضر بود

غیبت مدیران تماشاخانه‌ها در مهمترین سمینار تئاتر بخش خصوصی
  باوجود استقبال فعالان تئاتر از 88 سالن فعال در روز نخست تنها یک نفرحاضر بود

  غیبت مدیران تماشاخانه‌ها در مهمترین سمینار تئاتر بخش خصوصی

  نخستین روز سمینار بین‌المللی تئاتر و ظرفیت‌های بخش غیردولتی در حالی برگزار شد که با وجود استقبال خوب مدیران ،دست اندرکاران و دوستداران تئاتر از 88 سالن فعال تنها یک مدیربخش خصوصی در نشست‌های آن حاضر بود و این کم توجهی واکنش مدیرکل هنرهای نمایشی را برانگیحت.

  |

  خیام وقار کاشانی در گفت‌وگو با ایران تئاتر

به علاوه فجر برآیند فعالیت سالانه تماشاخانه‌های خصوصی است
  خیام وقار کاشانی در گفت‌وگو با ایران تئاتر

  به علاوه فجر برآیند فعالیت سالانه تماشاخانه‌های خصوصی است

  خیام وقار کاشانی مدیر بخش به علاوه فجر سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به ایران تئاتر گفت: بخش به علاوه فجر جشنواره تئاتر فجر برآیندی از فعالیت های سالانه تماشاخانه های خصوصی است که قطعاً حساسیت بیشتری بر کیفیت آثاری که به جشنواره معرفی می شوند به دنبال خواهد داشت.

  |

  نگاهی به نمایش «کَر» به کارگردانی فریدون ولایی

زندگی، سوت قطاری است که در خواب پُلی می‌پیچد
  نگاهی به نمایش «کَر» به کارگردانی فریدون ولایی

  زندگی، سوت قطاری است که در خواب پُلی می‌پیچد

  ایران تئاتر، کیارش وفایی: شرایط جهان هستی در شیوه و زندگی انسان‌ها نقش تعیین‌کننده‌ای دارد به گونه‌ای که گاهی باور آنها را تحت تاثیر قرار داده و وضعیت‎هایی را پیش می‌آورد که هیچ کدام از جزئیات آن قابل انکار نیست. حال این رویه تا اندازه‌ای مرزی مشخص را ایجاد می‌کند تا هر ...

  |

  در گفت‌وگوی نصراله قادری با ایران تئاتر عنوان شد

بغضی به اندازۀ کائنات از این فقدان بزرگ
  در گفت‌وگوی نصراله قادری با ایران تئاتر عنوان شد

  بغضی به اندازۀ کائنات از این فقدان بزرگ

  نصراله قادری در گفت‌وگو با ایران تئاتر بیان کرد: این روزها همه سوگوار و عزادار این شخصیت برجسته هستند و احساس می شود که تمامی ایران به اندازۀ کائنات از این فقدان بزرگ بغض در سینه دارد.

  |

  ایرج راد در گفت‌وگو با ایران تئاتر عنوان کرد

حذف معافیت مالیاتی ضربه‌ای به اصالت‌های هنری تئاتر است
  ایرج راد در گفت‌وگو با ایران تئاتر عنوان کرد

  حذف معافیت مالیاتی ضربه‌ای به اصالت‌های هنری تئاتر است

  ایرج راد رئیس هیات مدیره خانه تئاتر در واکنش به لغو معافیت مالیاتی کلیه فعالیت‌های فرهنگی-هنری از سوی سازمان امور مالیاتی به ایران تئاتر گفت: این اقدام ضربه ای به بدنه تئاتر کشور خواهد بود و کاسته شدن از اصالت های هنری و ارزش های کار فرهنگی را به دنبال خواهد داشت.

  |

  نگاهی به نمایش «برگشتن» به کارگردانی حسین مسافر آستانه

نام سرزمین من ایران و نام قهرمان‌های واقعی آن شهید است
  نگاهی به نمایش «برگشتن» به کارگردانی حسین مسافر آستانه

  نام سرزمین من ایران و نام قهرمان‌های واقعی آن شهید است

  ایران تئاتر، کیارش وفایی: حرف از واقعیت که به میان می‌آید عمل و عکس‌العمل انسان تمایزهای واضحی را رقم می‌زند. شاید دلیل این واکنش در ازای کشور، اخلاق مداری و یا احترام به باورهایی باشد که جوامع بشری آن را برای خود یک ضرورت تلقی می‌کنند. لذا یقین به این مسئله می‌تواند یکی از ...

  |

  نظرات کاربران