در حال بارگذاری ...
با نامه‌هایی خطاب به جمالزاده، براهنی، گلشیری، بیضایی و ...

کتاب «نامه‌های اکبر رادی» منتشر شد

کتاب «نامه‌های اکبر رادی» به کوشش حمیده بانو عنقا توسط نشر نشانه منتشر شد.

به گزارش ایران تئاتر: کتاب «نامه‌های اکبر رادی» که به تازگی به بازار کتاب راه یافته، شامل 73 نامه به 43 تن از نویسندگان، نمایشنامه‌نویسان، مترجمان، شاعران، هنرمندان و برخی از روزنامه‌نگاران و مسئولان فرهنگی و یکی از نامه‌ها خطاب به مخاطب «در پیشگاه عدل» است.

نامه‌های این کتاب بر اساس سال نگارش فهرست‌نویسی و آماده‌سازی ­شده‌ و تاریخ نخستین نامه رادی در این کتاب 22 بهمن 1343 خطاب به حسین زنده‌رودی (نقاش) و تاریخ نگارش آخرین نامه این نمایشنامه‌نویس دی ماه 1386 خطاب به بهرام بیضایی است.

در این کتاب نامه‌های اکبر رادی به هنرمندان و نویسندگانی همچون محمدعلی جمال‌زاده، رضا براهنی، هوشنگ گلشیری، بهرام بیضایی، حسین زنده‌رودی، جعفر والی، بهزاد قادری، یعقوب آژند، محسن یلفانی، احسان یارشاطر، محمود کیانوش، خسرو حکیم رابط، عباس معروفی، ابراهیم رهبر، جان گیلفورد، یدالله آقاعباسی، فرامرز طالبی، فرخنده حاجی‌زاده، علی دهباشی، جلال خسروشاهی، مهدی اخوان لنگرودی، مجید دانش‌آراسته، فریندخت زاهدی، نغمه ثمینی، بیژن اسدی‌پور، علیرضا پنجه‌ای، فرج سرکوهی، عبدالحسین آل‌رسول، نصرالله قادری، محمدتقی صالح‌پور، کمال حاج سیدجوادی، مجید فلاح‌زاده، محمدتقی پوراحمد جکتاجی، علیرضا پارسی، رحیم چراغی، هادی میرزا نژاد موحد، سیدمحمد فصیحی، حجت‌الاسلام عابدی‌نژاد، خانم آقایی‌پور، ابراهیم پاشا و نیز نامه‌ای خطاب به «در پیشگاه عدل» نوشته شده است.

ر بخشی از نامه اکبر رادی به محمدعلی جمالزاده آمده: «در فضایی که توی آن نفس می‌کشم وظیفه من دست کم به عنوان یک شاهد بسیار سنگینتر از تعهداتی است که شما چهل سال پیش داشته‌اید یا اصلا نداشته‌اید. پس از من نخواهید که زاویهای به قرینه خط نگاه شما در برابر زندگی انتخاب کنم. از من نخواهید که با کلمات و اصطلاحات و ظرف بیان شما نمایشنامه بنویسم. و از من نخواهید که ره چنان بروم که رهروان رفته‌اند، در این حدود چهارصدساله بیشتر از ده نسل است که راهمان، راه رهروان بود که به این جا رسیدهایم. آیا این کفایت نمی‌کند؟ غرضم بی‌حرمتی به ارزش‌ها نیست. من به هر آنچه در گذشته، شایسته احترام بوده‌ است و امروز هم ارجمند است، به دیده احترام نگریستهام...»

کتاب «نامه‌های اکبر رادی» با شمارگان 300 نسخه در 256 صفحه رقعی با طراحی جلد حسن گل به قیمت 20000 تومان در دسترس علاقه‌مندان قرارگرفته است.
مطالب مرتبط

قطب الدین صادقی در آیین پایانی دومین جشنواره تئاتر اکبر رادی عنوان کرد:

رادی بیش از همه بر طبقه متوسط روشنفکر کار کرد
قطب الدین صادقی در آیین پایانی دومین جشنواره تئاتر اکبر رادی عنوان کرد:

رادی بیش از همه بر طبقه متوسط روشنفکر کار کرد

آیین پایانی دومین جشنواره تئاتر اکبر رادی،روز شنبه سوم اسفند ماه با اعلام نام برگزیدگان بخش های مختلف جشنواره و انجام برنامه های ویژه برگزار شد.

|

جزئیات اختتامیه جشنواره تئاتر اکبر رادی اعلام شد

جزئیات اختتامیه جشنواره تئاتر اکبر رادی اعلام شد

آیین پایانی دومین جشنواره تئاتر اکبر رادی ساعت 18 امروز شنبه سوم اسفند ماه در تالار استاد ناظر زاده کرمانی مجموعه ایرانشهر با کارگردانی محمودرضا رحیمی، نویسنده،کارگردان و بازیگر تئاتر برگزار می شود.

|

امروز سه شنبه در تالار مشاهیر تئاتر شهر

در جشنواره تئاتر اکبر رادی کتاب «رادی نامه» رونمایی می‌شود
امروز سه شنبه در تالار مشاهیر تئاتر شهر

در جشنواره تئاتر اکبر رادی کتاب «رادی نامه» رونمایی می‌شود

هم زمان با برگزاری دومین جشنواره تئاتر اکبر رادی، در مراسمی با همکاری بنیاد اکبر رادی و نشر عنوان، آیین رونمایی از کتاب «رادی نامه» با حضور نویسندگان کتاب در تالار مشاهیر تئاتر ایران مجموعه تئاتر شهر برگزار می شود.

|

در نشست خبری جشنواره تئاتر اکبر رادی مطرح شد

از موزه و خیابان اکبر رادی تا اعتبار و ردیف بودجه جشنواره
در نشست خبری جشنواره تئاتر اکبر رادی مطرح شد

از موزه و خیابان اکبر رادی تا اعتبار و ردیف بودجه جشنواره

بهزاد صدیقی دبیر جشنواره در نشست خبری جشنواره تئاتر اکبر رادی از راه‌انداز خانه موزه اکبر رادی، نام‌گذاری خیابانی به نام این نمایشنامه‌نویس و شرایط اعتباری و بودجه‌ای این جشنواره خبر داد.

|

نظرات کاربران