در حال بارگذاری ...
 • افزایش 177 درصدی اجرای آثار نمایشی

  79 درصد متون اجرا شده درسال 95 ایرانی بودند

  تعداد آثار به صحنه رفته در مجموعه تئاترشهر نسبت به سال ۹۴ با افزایش ۲ و هفت دهم درصدی به ۷۵ اثر و ظرفیت پذیرش مخاطب در این مجموعه با ۳ و ۳۹ دهم درصد افزایش به ۲۰۰ هزار و ۸۵  نفر در سال ۹۵  رسیده است.

  به گزارش ایران تئاتر آمار تعداد اجراها، ظرفیت پذیرش مخاطب، فعال‌ترین هنرمندان و پرفروش‌ترین آثار نمایشی به صحنه رفته سال 95 این مجموعه اعلام شد. این اطلاعات مقایسه آمار تعداد اجراها و ظرفیت مخاطب مجموعه تئاتر شهر و آماری شامل پُرکارترین نمایشنامهنویس، بازیگر زن و مرد، طراح صحنه، طراح لباس، عکاس، طراح پوستر و بروشور و پرفروشترین نمایشها به تفکیک تالارها می‌شود.

  مقایسه آمار تعداد اجراها و ظرفیت مخاطب مجموعه تئاتر شهر

  تعداد اثار به صحنه رفته مجموعه تئاتر شهردر سال 95 با افزایش 177 درصدی از 27 اثر در سال 94  به 75 اثر در سال 95 رسیده که این نشان از افزایش تنوع در آثار به صحنه رفته دارد. این  مهم در حالی محقق شده  که با توجه به افزایش تعداد اجراها در سال جاری ظرفیت مخاطب در مجموعه تئاتر شهر  با 3/39 دهم درصد افزایش از 143 هزار و 612 نفر در سال 94  به 200 هزار و 85  نفر در سال 95  رسیده است. یکی از دلایل این امر اضافه شدن تالار قشقایی پس از بازسازی به ظرفیت تالارهای مجموعه تئاتر شهر در سال 95 بوده است. مجموعه تئاترشهر علاوه بر اجراهای عموم خود میزبان جشنواره‌ها و برنامه‌های مختلفی از جمله سی‌وپنجمین جشنواره بینالمللی تئاتر فجر، شانزدهمین جشنواره بینالمللی نمایش‌های عروسکی، نوزدهمین جشنواره بینالمللی تئاتر دانشگاهی، سومین سوگواره خمسه، نمایشنامهخوانی استادمحمد بود که در قالب این برنامه‌ها تعداد 73 اجرای صحنه‌ای، 17 مراسم نمایشنامهخوانی و 5 رادیو تئاتر روی صحنه رفته است.

  آمار تعداد اجراها و ظرفیت مخاطب تالار اصلی

  تعداد اثار به صحنه رفته تالار اصلی در سال 95 با افزایش 33 درصدی از 6 اثر در سال 94 به 8 اثر در سال 95 رسیده که با توجه به افزایش تعداد اجراها در سال، ظرفیت مخاطب در این تالار با 14 درصد افزایش  از 98 هزار و 430 نفر در سال 94 به 112 هزار و 905  نفر در سال 95 رسیده است.

  آمار تعداد اجراها و ظرفیت مخاطب تالار چهارسو

  تعداد آثار به صحنه رفته تالارچهارسو در سال 95 با کاهش 10درصدی از 10 اثر در سال 94 به 9 اثر در سال 95 رسیده که با توجه به افزایش تعداد اجراها در سال جاری ظرفیت مخاطب در این تالار با 11/7 دهم درصد افزایش از 32 هزار 208 نفر در سال 94  به 35 هزار و 990  نفر در سال  95 رسیده است.

  آمار تعداد اجراها و ظرفیت مخاطب تالارسایه

  تعداد آثار به صحنه رفته تالار سایه در سال 95 با افزایش 50 درصدی از 8 اثر نمایشی در سال 94  به 12 اثر در سال 95 رسیده که با توجه به افزایش تعداد اجراها در سال جاری ظرفیت مخاطب در این تالار با 70 درصد افزایش از 12 هزار و 12 نفر در سال 94 به 20 هزار و 446  نفر در سال 95 رسیده است.

   آمار تعداد اجراها و ظرفیت مخاطب تالار قشقایی

  تعداد آثار به صحنه رفته تالار قشقایی در سال 95 در تالار قشقایی 34 اثر  با ظرفیت مخاطب  33 هزار و 792   نفر در سال جاری به کار خود پایان می‌دهد. این در حالی است که این تالار در سال 94 مورد بازسازی قرار گرفته و اجرای عموم نداشته است.

  آمار تعداد اجراها و ظرفیت مخاطب پلاتو اجرا

  تعداد اثار به صحنه رفته پلاتو اجرا در سال 95 با افزایش 300 درصدی از 3 اثر در سال 94  به 12 اثر در سال 95 رسیده که با توجه به افزایش تعداد اجراها در سال جاری  ظرفیت مخاطب در این تالار با 310 درصد افزایش از 962 نفر در سال 94، به 3 هزار و 952  نفر در سال 95 رسیده است.

  پرفروش ترین نمایش ها

  پرفروش ترین نمایش های به صحنه رفته در تالارهای اصلی، چهارسو، سایه و پلاتو اجرای مجموعه تئاتر شهر در سال95 نیز به ترتیب زیر معرفی شده است.

  در تالار 579 نفری اصلی نمایش «مجلس ضربت زدن» به نویسندگی بهرام بیضایی  و کارگردانی محمد رحمانیان که از 29 خرداد تا 23 تیر با قیمت بلیت 45 هزار تومان، 32 اجرا، 2 هزار و 6 بلیت مهمان، ارائه یک هزار و 73  بلیت تخفیف دار، فروش 8 هزار و 232 بلیت تمام بها، مجموع 20 هزار و 311 تماشاگر و فروشی معادل 670 میلیون و 210 هزار تومان روی صحنه رفت، به عنوان پرفروش ترین نمایش این تالار معرفی می‌شود.

  نمایش «طپانچه خانم» به نویسندگی محمد امیر یار احمدی و کارگردانی  شهاب الدین حسین پور که از 29 مهر ماه تا 19 آذر در تالار چهارسو این بار با ظرفیت 122 تماشاگر روی صحنه رفت، با قیمت بلیت 25 هزار تومان، 51 اجرا، 629 بلیت، 353 بلیت نیم بها، فروش 4 هزار و 252 بلیت تمام بها ، مجموع 7 هزار و 52 تماشاگر و فروشی معادل 140 میلیون و 47 هزار  و 500 تومان به عنوان پرفروش ترین نمایش تالار چهارسو معرفی شده است.

  در تالار سایه نمایش «روزهای بی‌باران» به نویسندگی و کارگردانی امین بهروزی  از 27 خرداد  ماه تا 29 تیر ماه با ظرفیت صندلی 56 نفر روی صحنه رفت. این نمایش با مجموع 44 اجرا، قیمت بلیت 20 هزار تومان، 541 بلیت مهمان، فروش 138 بلیت نیم بها، فروش یک هزار و 756 بلیت تمام بها، مجموع 2 هزار و 814 تماشاگر و 42 میلیون و 185هزار تومان عنوان پرفروش ترین نمایش این تالار را به خود اختصاص داده است.

  در تالار 96 نفری قشقایی از میان 34 نمایش به صحنه رفته نمایش «شلتر» به کارگردانی  امین میری به عنوان پرفروش ترین نمایش معرفی می‌شود. این نمایش از روز 25 بهمن ماه روی صحنه رفته  که با احتساب قیمت بلیت 20 هزار تومان از مجموع 23 اجرا و فروش یک هزار و 534 بلیت تمام بها، 149بلیت نیم بها و ارائه 439 بلیت مهمان، 13 بلیت تخفیف  و 2 هزار و  135 تماشاگر تا تاریخ 20 اسفند به فروشی معادل 32 میلیون و 378 هزار تومان دست یافته است.

  نمایش «سپنج رنج شکنج » نوشته زنده یاد محمود استاد محمد و کارگردانی شهرام گیل آبادی هم از 8 شهریور تا 2 مهر با قیمت بلیت 15 هزار تومان و مجموع 21 اجرا در پلاتو اجرا با طراحی ظرفیت مورد نظر کارگردان (بدون صندلی)، فروش 802 بلیت تمام بها، 254 بلیت نیم بها، 77 بلیت تخفیف دار و  ارائه 300 بلیت مهمان روی صحنه رفت. این اثر نمایشی با توجه به ارقام اعلام شده، مجموع یک هزار و 433 تماشاگر و فروش 14 میلیون و 859 هزار تومان به عنوان پرفروش ترین نمایش پلاتو اجرا معرفی می‌شود.

  پرکارترین نمایشنامه نویس

  از مجموع 69 نمایشنامه‌نویس ایرانی و غیرایرانی که آثارشان در قالب اجراهای عمومی و جلسات نمایشنامه خوانی میزبان مخاطبان بوده‌اند، بهرام بیضایی نویسنده نمایشهای «مجلس ضربت زدن» و «افرا»، نادر برهانی مرند با نگارش نمایشنامه های «خوشبختیهای کوچک سوسک شدن» و «سردار»، سیروس همتی با نگارش نمایشنامه های «صبح بخیر» و «کلارینت»، سید علی موسویان با نگارش نمایشنامه های «ساعت بیست» و «پلاک هشت» از جمله هنرمندانی بودند که آثارشان بیش از دیگران در مجموعه تئاتر شهر به صحنه رفته است. ضمن اینکه برتولت برشت  نویسنده نمایشنامههای «ننه دلاور و فرزندانش» و «استثنا و قاعده» تنها نویسنده خارجی بود که دو اثر از او  در تئاتر شهر اجرا شد.

  طبق آمار به دست آمده از آثار نمایشی تئاتر شهر بدون در نظر گرفتن  برنامه «خوانش مجموعه آثار محمود استاد محمد» در پلاتو اجرا، جلسه نمایشنامه‌خوانی «افرا» به کارگردانی هادی سروری در تالار مشاهیر تئاتر شهر، جلسات نمایشنامه‌خوانی آثار نویسندگان معاصر فرانسه به سرپرستی فرهاد شریفی در تالار مشاهیر تئاترشهر از 75 نمایش به صحنه رفته 16 اثر نمایشی متن غیر ایرانی داشته و مابقی آثار با نوشته‌های نویسندگان ایرانی روی صحنه رفته‌اند. با احتساب این آمار، 79 درصد آثار به صحنه رفته متن ایرانی و 21 درصد آثار متن غیر ایرانی داشته اند.

  پرکارترین بازیگران

  از مجموع  598  بازیگر ی  که طی سال جاری در  نمایش‌های اجرا شده تئاترشهر حضور داشتند علیرضا مهران با بازی در نمایش‌های «حساب پرداخت نمیشه» به کارگردانی کاوه مهدوی در تالار سایه، «دور از دسترس اطفال نگهداری شود» به کارگردانی مهدی پاشایی در تالار سایه، «ساعت بیست» به کارگردانی سید علی موسویان در تالار قشقایی و «اولد سیبروک – اجرا خوانی» به کارگردانی مرتضی برزگر زادگان در تالار قشقایی به عنوان پرکارترین بازیگر مرد نمایشهای به صحنه رفته در تالارهای مختلف مجموعه تئاترشهر طی سال 95 معرفی شده است.

  بر طبق آمار به دست آمده سروش طاهری  با بازی در نمایش های « ساعت‌های بیست» به کارگردانی سیدعلی موسویان در تالار قشقایی، «خانه پاکیزه»به کارگردانی مانلی حسین‌پور در تالار چهارسو، «هام» به کارگردانی عباس عبدالله‌زاده در تالار سایه و پژمان یاوری با بازی در نمایش «سربسته از تهران » به کارگردانی مجتبی کریمی در تالار سایه، «پرواز عمود کبوتر...» به کارگردانی سیما شیبانی در تالار قشقایی، «قطعاتی از ساموئل بکت» به کارگردانی علی اکبر علیزاد در تالار قشقایی  در فهرست پرکارترین بازیگران مرد آثار نمایشی تئاتر شهر قرار گرفته اند.

  براساس این گزارش مانلی حسینپور بازیگر نمایش های «راه مهر راز سپهر» به کارگردانی شکرخدا گودرزی در تالار اصلی، «خانه پاکیزه» به کارگردانی مانلی حسین‌پور و سروش طاهری در تالار چهار سو، «هام» به کارگردانی عباس عبدالله‌زاده در تالار سایه به عنوان پرکارترین بازیگر زن آثار نمایشی مجموعه تئاترشهر طی سال 95 معرفی شده است.

  پرکارترین طراح صحنه

  از آثاری که سال 95 در مجموعه تئاتر شهر روی صحنه رفت نزدیک به 60 هنرمند  به عنوان طراح صحنه در فهرست گروه طراحی  آثار نمایشی قرار گرفتند که از این بین  بابک کچه چیان با طراحی صحنه سه نمایش «ننه دلاور و فرزندانش» به کارگردانی امیر دژاکام در تالار چهارسو، «آنات» به کارگردانی امیر حسین آسانی در تالارقشقایی  و «تمام زخم های وحشتناک زمین» به کارگردانی علی منصوری در تالار قشقایی فعال ترین طراح صحنه مجموعه تئاتر شهر بوده است.

  پرکارترین طراح  لباس

  از مجموع  نمایش‌هایی که سال جاری در مجموعه تئاتر شهر روی صحنه رفت نزدیک به 60 هنرمند  به عنوان طراح لباس در فهرست گروه طراحی  آثار نمایشی قرار گرفتند که از این بین  الهام شعبانی  با طراحی لباس سه نمایش «توهم» به کارگردانی فریبا شاهسون و خسرو بامداد در پلاتو اجرا، «خانه پاکیزه» به کارگردانی مانلی حسین پور و سروش طاهری در تالار چهارسو و «تئاتر سعدی تابستان 32» به کارگردانی حسین کیانی در تالار اصلی، هنرمند پرکار حوزه طراحی  لباس نمایش های  مجموعه تئاتر شهر در سال 95 معرفی می‌شود.

  پرکارترین طراح پوستر و بروشور

  براساس نمایش‌هایی که  سال جاری در مجموعه تئاتر شهر روی صحنه رفت نزدیک به 61 هنرمند  به عنوان طراح پوستر و بروشور در فهرست گروه طراحی  آثار نمایشی قرار گرفتند که از این بین  کمال کچوییان  با طراحی پوستر و بروشور  نمایش های « اکتبر 1942 پاریس » به کارگردانی سید مسعود موسوی در تالار سایه، «خوشبختی‌های کوچک سوسک شدن» به کارگردانی آزاده انصاری در تالار سایه، «طپانچه خانم» به کارگردانی شهاب الدین حسین‌پور در تالار چهارسو و «(استند آپ کمدی آقای شهروند و صلح جهانی علیه تروریسم روانی» به کارگردانی امیر کربلایی زاده در تالار قشقایی هنرمند پرکار حوزه طراحی پوستر و بروشور نمایش های  مجموعه تئاتر شهر در سال 95 معرفی می‌شود.

  پرکارترین عکاس

  از مجموع نمایشهایی که سال جاری در مجموعه تئاتر شهر روی صحنه رفت نزدیک به 76 هنرمند عکاس  در فهرست گروه اجرایی آثار نمایشی قرار گرفتند که از این جمع  مهدی آشنا با عکاسی هفت نمایش «تئاتر سعدی، تابستان 32» به کارگردانی حسین کیانی در تالار اصلی، « پدران، مادران و فرزندان» به کارگردانی آرش عباسی در تالار قشقایی، «کلاغ» به کارگردانی سمانه زندی نژاد در تالار چهارسو،« طپانچه خانم» به کارگردانی شهاب‌الدین حسینپور در تالار چهارسو، «گور به گور» به کارگردانی حمید مراد ویسی در تالار قشقایی، «آخرین انار دنیا» به کارگردانی ابراهیم پشت کوهی در تالار سایه و «خانم» به کارگردانی آرش عباسی در تالار قشقایی  به عنوان پرکارترین عکاس معرفی می‌شود.
  مطالب مرتبط

  نگاهی به نمایش «کَر» به کارگردانی فریدون ولایی

زندگی، سوت قطاری است که در خواب پُلی می‌پیچد
  نگاهی به نمایش «کَر» به کارگردانی فریدون ولایی

  زندگی، سوت قطاری است که در خواب پُلی می‌پیچد

  ایران تئاتر، کیارش وفایی: شرایط جهان هستی در شیوه و زندگی انسان‌ها نقش تعیین‌کننده‌ای دارد به گونه‌ای که گاهی باور آنها را تحت تاثیر قرار داده و وضعیت‎هایی را پیش می‌آورد که هیچ کدام از جزئیات آن قابل انکار نیست. حال این رویه تا اندازه‌ای مرزی مشخص را ایجاد می‌کند تا هر ...

  |

  نگاهی به نمایش «برگشتن» به کارگردانی حسین مسافر آستانه

نام سرزمین من ایران و نام قهرمان‌های واقعی آن شهید است
  نگاهی به نمایش «برگشتن» به کارگردانی حسین مسافر آستانه

  نام سرزمین من ایران و نام قهرمان‌های واقعی آن شهید است

  ایران تئاتر، کیارش وفایی: حرف از واقعیت که به میان می‌آید عمل و عکس‌العمل انسان تمایزهای واضحی را رقم می‌زند. شاید دلیل این واکنش در ازای کشور، اخلاق مداری و یا احترام به باورهایی باشد که جوامع بشری آن را برای خود یک ضرورت تلقی می‌کنند. لذا یقین به این مسئله می‌تواند یکی از ...

  |

  متخصصان خلاق و سختکوش ایرانی کار را تمام کردند

بازگشایی تالار اصلی تئاترشهر با حضور هنرمندان و مدیران عالی رتبه
  متخصصان خلاق و سختکوش ایرانی کار را تمام کردند

  بازگشایی تالار اصلی تئاترشهر با حضور هنرمندان و مدیران عالی رتبه

  رویداد بازگشایی تالار اصلی مجموعه ی تئاتر شهر پس از 11 ماه تلاش شبانه روزی متخصصان ایرانی با حضور هنرمندان تئاتر، مدیران عالی رتبه کشوری و اصحاب رسانه دوشنبه 27 آبان ماه برگزار خواهد شد.

  |

  گفت‌وگوی ایران تئاتر با حسین مسافر آستانه کارگردان نمایش «برگشتن»

یادآوری باورها بخش مهمی از هویت یک کشور است
  گفت‌وگوی ایران تئاتر با حسین مسافر آستانه کارگردان نمایش «برگشتن»

  یادآوری باورها بخش مهمی از هویت یک کشور است

  ایران تئاتر: جهان اکنون و داشته‌هایش در بستر زمان دچار تحولات بسیاری می‌شود که ثمره آن گاهی در ازای رسیدن به باورهای درست، کسب حقیقت و دفاع از حق معنا می‌شود و در زمانی دیگر به سوی دانستن نداشته‌هایی که در ازای ظلم و تباهی رقم می‌خورد. حال در این میان انسان بعنوان موجود ...

  |

  بهاره مشیری در گفت‌وگو با ایران‌تئاتر عنوان کرد

سختی‌های بازی مونولوگ برایم لذت بخش است
  بهاره مشیری در گفت‌وگو با ایران‌تئاتر عنوان کرد

  سختی‌های بازی مونولوگ برایم لذت بخش است

  ایران‌تئاتر: یکی از رسالت‌های تئاتر پرداختن و واکاوی اتفاقات تلخ و شیرین جامعه و تاثیراتش در زندگی آدمها است. در نمایش رویاهای صبح دم هم نویسنده این اثر لیلی عاج که درگذشته هم دغدغه هایش را در این حوزه در آثارش نشان داده بود؛ در اپیزود اول داستان نمایش به واقعه تلخ و تراژیک ...

  |

  نگاهی به نمایش «باد که می‌نویسد» به کارگردانی سیاوش جامع

شرح فراق، مشخصه دائمی دلدادگی تا همیشه است
  نگاهی به نمایش «باد که می‌نویسد» به کارگردانی سیاوش جامع

  شرح فراق، مشخصه دائمی دلدادگی تا همیشه است

  ایران تئاتر، کیارش وفایی: جهان هستی و داشته‌های آن در شکل کلی و هر یک به شکلی جداگانه تعریف و مفهومی مختص به خود را دارند که به یقین تاثیر مستقیمی در زندگی انسان‌ها خواهد داشت. تاثیری که در آن هر عنوانی می‌تواند مدنظر قرار بگیرد و هویت انسان را به نوعی تغییر بدهد و یا ...

  |

  نگاهی به نمایش «ستاره شناس» به کارگردانی اصغر نوری

من تاثیرپذیر هستم، پس تغییر می‌کنم
  نگاهی به نمایش «ستاره شناس» به کارگردانی اصغر نوری

  من تاثیرپذیر هستم، پس تغییر می‌کنم

  ایران تئاتر، کیارش وفایی: کسب تجربه و یا پیدا کردن موقعیت برای باز شناختن انسان از خود جزو مواردی است که گاهی می‌تواند در صدد طغیان بر آید و در زمانی برای آرامش بخشیدن به جهان هستی با محرک‌های آن روبرو شد. حال در این میان لزوم کشف و شهود انسان در برابر خود از دیگر مسائلی است که ...

  |

  نظرات کاربران