در حال بارگذاری ...
 • اول تیرماه و طی مراسمی ویژه انجام شد

  اعطای دکترای افتخاری دانشگاه اسکاتلند به بهرام بیضایی

  بهرام بیضایی کارگردان و نمایشنامه نویس برجسته کشورمان مدرک دکترای افتخاری دانشگاه سنت اندروز اسکاتلند را دریافت کرد.

  به گزارش ایران تئاتر  دانشگاه  سنت اندروز اسکاتلند با اهدای دکترای افتخاری ادبیات به بهرام بیضایی، از فعالیت‌های ادبی و نمایشی این نویسنده، پژوهشگر و کارگردان برجسته تئاتر و سینمای ایران تقدیر کرد.

  گروه ادبیات فارسی دانشکدۀ زبان‌های خارجه و مؤسسۀ ایرانشناسی دانشگاه سنت اندروز بابرگزاری برنامه  ای ویژه‌ به خاطر شش دهه فعالیت مستمر و خلاقانه در حوزه‌های  پژوهش نمایش و اساطیر، نمایشنامه‌نویسی و فیلمسازی، دکترای افتخاری ادبیات خود را به این هنرمند برجسته کشورمان تقدیم کرد.

  این برنامه که به ابتکار مدیر گروه فارسی و با همکاری  مدیر مؤسسۀ ایرانشناسی دانشگاه سنت اندروز برگزار می‌شود شامل چندین سخنرانی دربارۀ آثار بهرام بیضایی، نمایش نسخۀ بازسازی شدۀ اولین فیلم بلند او رگبار ( ١٣٥١) و اجرای انفرادی بخش نخست نمایش شب هزار و یکم (١٣٨٢) با اجرای مژدۀ شمسایی برگزار شد.

   در ادامه این برنامه، علاوه بر سخنرانی بیضایی در مورد ضحاک و جمشید،  طی دوروز کارشناسان در مورد دیالوگ بیضایی با سینمای ایران در فیلم رگبار ،عناصر تریلر جنایی در فیلم‌های بیضایی با تمرکز روی فیلم‌های کلاغ، شاید وقتی دیگر و سگ‌کشی،  هویت زنانه در رگبار، چندزبانی در فیلم باشوی بیضایی،  فضا، زمان، بدن‌ها و حافظه در آثار بیضایی، بازنمایی جوانان آواره در سینمای ایران،  جنبه‌های شاعرانه و اسطوره‌ای صدای زنانه در سینمای بیضایی،خوانش بومگرایانه از غریبه و مه، چریکه تارا و باشو غریبه کوچک، زبان و شیوه‌های اجرایی در طرب‌نامه بیضایی ونبوغ بیضایی و تلاش خستگی‌ناپذیر او در تئاتر و سینمای ایران سخنرانی می کنند.

  بهرام بیضایی  در سال ۱۳۱۷ در تهران به دنیا آمد. او تحصیلات دانشگاهیش را در رشته ادبیات ناتمام گذاشت و در سال ۱۳۳۸ به استخدام اداره کل ثبت اسناد و املاک دماوند درآمد. در سال ۱۳۴۱ به اداره هنرهای دراماتیک که بعدها به اداره برنامه‌های تئاتر تغییر نام داد منتقل شد. در سال ۱۳۴۸ به عنوان استاد مدعو با دانشگاه تهران همکاری کرد. در سال ۱۳۵۲ از اداره برنامه‌های تئاتر به دانشگاه تهران به عنوان استادیار تمام وقت نمایش دانشکده هنرهای زیبا و مدیریت رشته هنرهای نمایشی انتقال یافت. 

  بیضایی که در حال حاضر در دانشگاه استانفورد آمریکا به تحقیق و تدریس مشغول است در طی سال‌های دوری از ایران، علاوه بر تدریس و انتشار کتاب هزار افسان کجاست؟که به ریشه‌های ایرانی هزار و یک شب می‌پردازد، دو نمایشنامۀ گزارش ارداوریراف و طرب نامه را به صحنه برده است.

  مراسم اهدای دکترای افتخاری به بهرام بیضایی با حضور اساتید برجستۀ دانشگاه سنت اندروز و به دست رئیس دانشگاه، پروفسور سالی ماپستون، در روز اول تیرماه ١٣٩٦ انجام شدو سخنرانی‌ها و نمایش فیلم  در روزهای دوم و سوم تیرماه اجرا خواهند شد.

   
  نظرات کاربران