در حال بارگذاری ...
در مراسم اهدای نشان داوود رشیدی با حضور مدیرکل هنرهای نمایشی انجام شد

اهداء نشان داوود رشیدی به دو روزنامه نگار و دو هنرمند

عمید نائینی و محسن میرزایی بعنوان دو روزنامه نگار پیشکسوت به همراه علیرضا داوودنژاد و محمدحسن معجونی دو هنرمند عرصه تئاتر و سینما نخستین نشان‌های داوود رشیدی را از خانواده این هنرمند فقید دریافت کردند.

به گزارش ایران تئاتر مراسم اهدای نشان داوود رشیدی در نخستین سالگرد درگذشت این هنرمند مطرح تئاتر سینما و تلویزیون با حضور علی مرادخانی معاون امور هنری ، مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی و جمع کثیری از هنرمندان شناخته شده و مطرح کشورمان در سالن اصلی مجموعه تئاترشهر برگزار شد.

در این مراسم که امیر اثباتی کارگردانی و منصور ضابطیان اجرای آن را به عهده داشت، ابتدا تصاویری از تمرین‌های پشت صحنه نمایش «منهای دو» که توسط زنده یاد رشیدی در سال 89 در سالن اصلی تئاترشهر اجرا شده بود برای حاضران پخش شد و پس از آن لیلی رشیدی، حسن معجونی، سیامک صفری و حسین حسینیان با حضور روی سن قسمتی از این نمایشنامه بازخوانی کردند.

در ادامه این مراسم فرهاد مهندس‌پور کارگردان مطرح تئاتر و دبیر جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با حضور روی سن درباره زنده‌یاد رشیدی سخنرانی کرد. مهندس‌پور با بیان اینکه اغلب معلم‌های تئاتر تنها اصول بازیگری و کارگردانی را یاد نمی‌دهند بلکه زندگی کردن را هم به شاگردان خود یاد می‌دهند، گفت: از دوران نوجوانی آقای رشیدی را از دور می‌دیدم و افتخار داشتم با ایشان در چند جشنواره بعنوان داور حضور داشته باشم. اما نکته ویژه ای که می خواهم به ان اشاره کنم این است که در کنار ایشان واقعا خوش می‌گذشت.

مهندس‌پور در ادامه با بیان اینکه آقای رشیدی هنرمند بی‌ادعایی بود هرچند امروز این کلمه بی‌معنا شده، افزود: اتئاتر خودش به خودی خود مهم است و ما در برهه‌ای با تئاتر آشنا شدیم که کارکرد رسانه داشته و به همین خاطر خود تئاتر معمولا فراموش می‌شود، در صورتی‌که تئاتر یک ملاقات است. و در واقع به ‌خاطر همین مشکل تاریخی، ما امروز سه دسته کارگردان داریم یکدسته فقط برای تماشاگر تولید می‌کنند، دسته‌ دوم کسانی هستند که اصلا به تماشاگر اهمیت نمی‌دهند و دسته‌ سوم آنهایی هستند که تئاتر را واقعا همین ملاقات می‌دانند و زنده‌یاد داود رشیدی از ایندسته بود.

پس از سخنان دبیر جشنواره و قرائت بیانیه‌ای خانواده رشیدی در توضیح اهدای این نشان توسط منصور ضابطیان، احترام برومند همسر زنده یا داوود رشیدی به همراه لیلی و فرهاد رشیدی فرزندان این هنرمند فقید برای اهدای نشان داوود رشیدی به چهار هنرمند منتختب روی سن حاضر شدند.

در این قسمت از برنامه نخستین نشان داوود رشیدی به عمید نائینی روزنامه‌نگار پیشکسوت اهداء شد. سپس جواد مجابی با حضور روی سن دقایقی درباره این روزنامه نگار و کارهایش سخن گفت.

نشان داود رشیدی توسط احمد مسجدجامعی به محسن میرزایی به‌واسطه ثبت تاریخ معاصر و ۶ دهه  فعالیت مستمر در عرصه مطبوعات و تاریخ‌نویسی دومین نشان داوود رشیدی را از دستان احمد مسجدجامعی دریافت کرد. مسجدجامعی نیز در سخنانی با اشاره به فعالیت های میرزایی از راه اندازی موزه تئاتر ایران در ساختمان تئاتر نصر که زمین آن نیز خریداری شده خبر داد.

علیرضا داودنژاد کارگردان شناخته شده سینما و محمدحسن معجونی بازیگر و کارگردان مطرح تئاتر دو هنرمند دیگری بودند که در این مراسم نشان داودد رشیدی را از دستان مرضیه برومند و فاطمه معتمتد آریا دریافت کردند.

مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی، مرضیه برومند، داریوش اسدزاده، محمود عزیزی، داریوش فرهنگ، سیروس ابراهیمزاده، همایون ارشادی، علیرضا داوودنژاد، احمد مسجدجامعی، فرهاد مهندس پور، فاطمه معتمدآریا،  افسانه چهره آزاد، مسعود فروتن، آتش تقی‌پور، اکبر زنجانپور، فلامک جنیدی، علیرضا شجاع نوری، جواد مجابی، شبنم فرشادجو، الهام پاوه نزاد، سیروس الوند، سیامک صفری، سروش صحت، محمدحسن معجونی، عباس عظیمی، عادل بزدوده و... از جمله چهره‌های شناخته شده حاضر در نخستین مراسم اهدای نشان داوود رشیدی بودند.
نظرات کاربران