در حال بارگذاری ...
در مراسم رونمایی از پوستر دوازدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی عنوان شد

بادپروا :روزانه 43 اثر نمایشی در مریوان اجرا می‎شود

فاتح بادپروا دبیر جشنواره تئاتر خیابانی مریوان با اعلام حضور ۶ گروه خارجی در این دوره، از اجرای روزانه ۴۳ نمایش در شهر مریوان در طول برگزاری جشنواره خبر داد.

به گزارش ایران تئاتر همزمان با نشست رسانه‌ای دوازدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان، پوستر این جشنواره با حضور مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی، ارمغان بهداروند مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی، فاتح بادپروا دبیر جشنواره تئاتر خیابانی مریوان، سامان خلیلیان مدیر کانون نمایش‌های خیابانی ، کیوان نخعی مدیر روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی و مهدی حاجیان مدیر دبیرخانه جشنواره‌ها به همراه جمعی از اهالی رسانه رونمایی شد.

مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی پیش از رونمایی از پوستر دوازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان در سخنان کوتاهی ضمن قدردانی از اهالی رسانه که همواره در پوشش و انعکاس رویدادهای نمایشی هنرمندان تئاتر کشور را همراهی کردند، گفت: جشنواره تئاتر خیابانی مریوان یکی از مهم‌ترین رویدادهای تئاتری کشور است و در این سال‌ها توانسته با توجه به ظرفیت‌های بالایی که اقلیم عزیز کردستان و همچنین توانمندی هنرمندان و گروه‌های نمایشی و از همه مهم‌تر ظرفیت بسیار ارزشمندی که در حوزه مخاطب تئاتر خیابانی در مریوان وجود دارد، توانسته جایگاه خود را به خوبی در بین جشنواره‌هایی که در ایران برگزار می‌شود، باز کند.

مدیرکل هنرهای نمایشی با اشاره به اینکه پیش از برگزاری جشنواره تئاتر خیابانی مریوان، تئاتر خیابانی معمولا در کنار جشنواره‌های بزرگی مثل فجر برگزار می‌شد، افزود: بعد از پایه‌گذاری جشنواره تئاتر خیابانی مریوان و با توجه به ظرفیت‌ بالایی که مردم مریوان از خود نشان دادند، این جشنواره به یکی از مهم ترین رویدادهای تئاتری کشور تبدیل شد.

شفیعی با تاکید بر اهمیت حضور مردم مریوان بعنوان مخاطبان جدی و مطالبه‌گر تئاتر در گسترش و رشد این جشنواره بیان کرد: مخاطبان تئاتر خیابانی در شهر مریوان بسیار علاقه‌مند و پیگیر این جشنواره هستند. اقشار مختلف مردم و خانواده‌ها در این شهر با علاقه به دیدن نمایش‌ها می‌آیند و به نوعی مخاطب فهیم تئاتر هستند،  و همین مسئله باعث شد که این رویداد هنری جایگاه ویژهای در بین مدیران و نمایندگان مجلس و مسئولان استانی پیدا کند و آنها نیز پیگیر برگزاری مناسب آن باشند.

او همچنین با اشاره به انتخاب فاتح بادپروا بعنوان دبیر جشنواره تئاتر خیابانی مریوان، اظهار داشت: یکی از اتفاق‌های خوبی که سال گذشته اتفاق افتاد انتخاب فاتح بادپروا، هنرمند خوشنام تئاتر کردستان بعنوان دبیر جشنواره بود که بلافاصله پس از اختتامیه دوره قبل به سمت دبیری انتخاب شد.

شفیعی با اشاره به فعالیت‌های منظم و برنامه‌ریزی دقیق دبیرخانه جشنواره تئاتر خیابانی مریوان، عنوان کرد: در طول یک سال گذشته دبیرخانه به طور مستمر از تمام کسانی‌که می توانستند به نوعی به این جشنواره کمک کنند مشورت گرفته و امیدوارم امسال نیز شاهد برگزاری یکی دیگر از دوره های موفق این جشنواره باشیم.

مدیرکل هنرهای نمایشیبا اشاره به برگزاری این جشنواره در شهر مریوان خاطر نشان کرد: این جشنواره از نظر جغرافیایی نیز جایگاه ویژه‌ای دارد و خوشبختانه در حالی‌که شاید آنسوی مرز وضعیت مطلوبی نداشته باشد اما این جشنواره علاوه بر اینکه در شهری با امنیت کامل برگزار می‌شود، همواره مورد استقبال مردم مریوان نیز بوده است.

شفیعی همچنین درباره حضور گروه‌های خارجی نیز با توجه به اینکه این موضوع همواره یکی از مطالبات مردم مریوان بوده، گفت: امسال با تلاش‌هایی که صورت گرفته از نظر تعداد حضور گروه‌های خارجی نسبت به دوره‌های قبل شاهد حضور بیشتر گروه‌ها از دیگر کشورها در این جشنواره هستیم.

بعد از سخنان مدیرکل هنرهای نمایشی از پوستر دوازدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان که حمید نیکخواه از گرافیستهای شهر مریوان آن را طراحی کرده رونمایی شد.

در ادامه این نشست فاتح بادپروا دبیر دوازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان به تشریح جزئیات جشنواره پرداخت.

بادپروا با بیان اینکه خدا را شاکریم که جشنواره‌ای که زیر بمباران و جنگ و تنها با اتکا به شور و شوق هنرمندان آغاز شده بود در حال حاضر تبدیل به جشنواره ای بین المللی شده، گفت: امسال در روز 17 شهریورماه تمام گروه‌ها در مریوان مستقر خواهند بود و جشنواره با برگزاری یک کارناوال باشکوه افتتاح می‌شود.

دبیر جشنواره تئاتر خیابانی مریوان ادامه داد: امسال بخشی با عنوان «طرح و ایده» را با حضور فارس باقری، سیروس همتی و رحیم عبدالرحیمزاده بعنوان داور اضافه کردیم که ۷۲ اثر در بخش مسابقه آزاد و  26 اثر در بخش آئینی برای حضور اعلام آمادگی کردند. بعد از آن شهرام کرمی، مهرداد رایانی مخصوص و مهدی حبیبی بعنوان هیات انتخاب آثار را بررسی کردند.

بادپروا با بیان اینکه امسال در طول برگزاری جشنواره هر روز 43 اثر در 10 نقطه شهر مریوان و 6 روستای اطراف این شهر اجرا می‌شود، افزود: در مجموع در این دوره 5 اثر در بخش مرور، 5 اثر در بخش کودک، 26 اثر در بخش آئینی، 20 اثر در بخش مسابقه و 6 اثر در بخش بین‌الملل حضور دارند.

دبیر جشنواره تئاتر خیابانی مریوان درباره حضور گروه های خارجی در این جشنوراه نیز توضیح داد: امسال ما با حدود صد کمپانی خارجی برای حضور در جشنواره مکاتبه کردیم که در نهایتا با توجه به شاخصه‌های فرهنگیکشورمان گروه‌هایی از کشورهای فرانسه، اسپانیا، آذربایجان، برزیل، اقلیم کردستان عراق و اوکراین در جشنواره حضور خواهند داشت.

او بخش ویژه معلولین را یکی دیگر از بخش های اضافه شده به جشنواره این دوره عنوان کرد و ادامه داد: علاوه بر بخش معلولین، با توجه به نیازی که احساس می‌شد بخش کودک را نیز اضافه کردیم. ضمن اینکه به جز بخش کودک، بخشی خارج از جشنواره با عنوان «جشن کودک خلاق مریوان» نیز برگزار می‌شود که بعد از انتشار فراخوان آن خانواده‌ها از آن استقبال زیادی کردند و پس از ثبت نام از کودکان ۷ تا ۱۲ سال، این بخش قبل از جشنواره در مریوان برگزار خواهد داشت.

بادپروا همچنین با اشاره به استقبال هنرمندان برای حضور در بخش مرور این دوره جشنواره تئاتر خیابانی مریوان اظهار داشت: امسال شاهد استقبال بسیار خوبی در بخش مرور بودیم و نهایتا ۶ اثر برگزیده از جشنواره‌های تئاتر کودک و نوجوان همدان، جشنواره سراسری لاهیجان، جشنواره تئاتر فتح خرمشهر، جشنواره تئاتر رضوی و جشنواره تئاتر ایلام انتخا ب شدند.

دبیر جشنواره تئاتر خیابانی مریوان همچنین از برگزاری سه کارگاه آموزشی با حضور محسن اردشیر، یاسر خاسب و قطب الدین صادقی در این دوره از جشنواره خبر داد و درباره تجلیل از هنرمندان در این دوره بیان کرد: در بخش تجلیل و بزرگداشت‌ها امسال از شهرام کرمی، نامق خدایار و فرامرز قلیچخانی بعنوان هنرمندان فعال و متخصص این حوزه تجلیل خواهد شد. علاوه بر این از طرف کانون ملی منتقدان تئاتر نیز آثار بعد از اجرا توسط رضا آشفته و صمد چینیفروشان نقد و بررسی می‌شود. همچنین رونمایی از دو کتاب نوشته علی قهرمانی‌نژاد و فریندخت زاهدی با موضوع نمایش‌های خیابانی و افتتاح پورتال جشنواره نیز از دیگر برنامه‌های دوازدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان است.

او همچنین از نصب پرچم‌های ویژه  جشنواره با لوگوی مخصوص در تمام میادین شهر مریوان خبر داد و اضافه کرد: از فردا پوسترهای جشنواره نیز در سراسر شهر پخش می شود.

در ادامه این نشست سامان خلیلیان مدیر کانون تئاتر خیابانی اداره کل هنرهای نمایشی نیز در سخنانی با اشاره به رویکرد امسال جشنواره و توجه به حضور گروه‌های بین‌المللی که باعث ایجاد دیپلماسی فرهنگی می‌شود، گفت: یکی از اهداف جشنواره مریوان برقراری یک ارتباط بین‌المللی بین کشورهاست و امیدواریم بتوانیم با این مراودات در دیگر کشورها اثرگذار باشیم و نوید می‌دهم که این دوره از جشنواره به اهداف خود نزدیک‌تر و عملی‌تر شده است.

خلیلیان افزود: امسال تلاش شده در انتخاب آثار شاهد تنوع زیادی باشیم اما به هر حال برخی آثار خارجی متناسب با شرایط ما نبودند اما سعی کردیم آثاری متنوع در شیوه‌های اجرایی و با کیفیت بالا انتخاب کنیم.

او همچنین خاطر نشان کرد: در سال های اخیر تلاش شده با تنوع نگاه اجرایی و حضور هنرمندان فعال گونه‌ها و تکنیک‌های متنوع و کمتر مورد استفاده قرار گرفته را مورد حمایت قرار بدهیم. زیرا این شکل اجرایی مطلق تئاتر خیابانی باید شکسته شود به همین جهت در این دوره شاهد اجرای آثار محیطی، شورایی و آلترناتیو نیز خواهیم بود.

دوازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان با دبیری فاتح بادپروا از  17 تا 22 شهریورماه جاری در شهر مریوان برگزار می شود.
مطالب مرتبط

رئیس انجمن هنرهای استان کردستان  عنوان کرد:

استقبال هنرمندان از  جشنواره نمایشنامه نویسی «انسان ، بحران ، هنر »
رئیس انجمن هنرهای استان کردستان عنوان کرد:

استقبال هنرمندان از جشنواره نمایشنامه نویسی «انسان ، بحران ، هنر »

مسابقه نمایشنامه نویسی «انسان ، بحران ، هنر» که توسط انجمن هنرهای نمایشی استان کردستان با همکاری اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان ، اداره کل هنرهای نمایشی و مرکز تحقیقات کردستان شناسی دانشگاه آزاد اسلامی استان ، و سایت ایرانتئاتر در دو بخش اعلام فراخوان شده بود پس از ...

|

سامان خلیلیان در گفت و گو با ایران تئاتر :

اجرای طرح من، تو، ما ؛ تئاتر ، زندگی ، کورنا چراغ تئاتر را روشن می کند
مهم ترین هدف طرح ایجاد شور و نشاط اجتماعی  است
سامان خلیلیان در گفت و گو با ایران تئاتر :

اجرای طرح من، تو، ما ؛ تئاتر ، زندگی ، کورنا چراغ تئاتر را روشن می کند
مهم ترین هدف طرح ایجاد شور و نشاط اجتماعی است

تئاتر ایران پس از تعطیلی طولانی متاثر از شیوع بیماری کوید 19 با اجراهای خیابانی در تهارن و شهرستان ها جان تازه ای می گیرد . "من، تو، ما ؛ تئاتر ، زندگی ، کورنا" طرحی است که از امروز تا 31 خردادماه با مدیریت دفتر تئاتر خیابانی اداره کل هنرهای نمایشی به اجرا در می آید.

|

اطلاعیه شماره ۴ اداره‌کل هنرهای نمایشی درباره دو جشنواره مهم سال

برگزاری جشنواره‌های تئاتر کودک همدان و خیابانی مریوان امکان پذیر نیست
اطلاعیه شماره ۴ اداره‌کل هنرهای نمایشی درباره دو جشنواره مهم سال

برگزاری جشنواره‌های تئاتر کودک همدان و خیابانی مریوان امکان پذیر نیست

اداره‌کل هنرهای نمایشی با استناد به دلایل و شرایط مربوط به شیوع ویروس کرونا و پس از مشورت با نهادهای مربوطه از جمله ستاد ملی مبارزه با کرونا، برنامه‌ای جهت حمایت از برگزاری جشنواره‌های بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان و خیابانی مریوان به شکل سال‌های گذشته ندارد.

|

سامان خلیلیان در گفت‌وگو با ایران تئاتر:

یک سال تئاتر خیابانی با نگاه کیفی در فجر38 مرور می‌شود
همراه با افزایش سهم تولیدات تازه
سامان خلیلیان در گفت‌وگو با ایران تئاتر:

یک سال تئاتر خیابانی با نگاه کیفی در فجر38 مرور می‌شود
همراه با افزایش سهم تولیدات تازه

ایران تئاتر : سامان خلیلیان مدیر بخش نمایش‌های خیابانی سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به ایران تئاتر گفت: نمایش‌های خیابانی که در هر یک از دیگر جشنواره ها شرکت کرده اند، بدون پیش شرط اجرا در جشنواره های دیگر این فرصت را پیدا کرده اند که امسال در بخش مرور تئاتر ...

|

نظرات کاربران