در حال بارگذاری ...
یادداشت جمشید خانیان درباره نمایش «چند درجه سوتفاهم در مقیاس اتتلو»  

نیاز ما و نیاز تئاتر  امروز ماچنین نمایشی است

ایران تئاتر -جمشید خانیان: نمایش «چند درجه سوتفاهم در مقیاس اتتلو»   نمایشی پست مدرن در شکل کلی خود است.

به گزارش ایران تئاتر جمشید خانیان داستان نویس، نمایشنامه نویس و پژوهشگر فعال کشور بعد از دیدن نمایش «چند درجه سوتفاهم در مقیاس اتتلو» گفت : بینامتنیتی که در نمایشنامه وجود دارد به خوبی در اجرا منتقل شده است. ما به درستی شاهد ارجاعات به "اتللو" ، برگشت به زمان حال و نوعی وجود شناختی هستیم که از متن به اجرا می رسد. این وجود شناختی مربوط به بازیگر نقش اتللو است که ذهنیتش را ترسیم می کند.

در این نمایش هم بازیگر نقش اتللو دقیقا همین کار را انجام می دهد و اتللوی مربوط به خود را ترسیم می کند. شگفت انگیز اینکه این ویژگی ها در متن، اجرا و بازی فوق العاده از آب درآمده و از این نمایش اثری رشک برانگیز ساخته است.

در آثار پست مدرن در شکل کلی خود هر چیزی متن است. "موسیقی"، "هنرهای تجسمی" و ... همه تبدیل  به متن می شود. متنی که به تو لذت می دهد و به شدت در برابر فهمش مقاومت می کند.

زمانی که شما یک موسیقی کلاسیک خوب می شنوید نمی توانید بگویید معنی یک نقطه خاص اش چیست؟ بلکه می گویید من از این اثر لذت بردم. چون اثر در مجموع به شما  لذت می دهد؛ در مورد این نمایش هم همین اتفاق می افتد.

این ویژگی ها هم در طنز ظریفی که در اثر وجود دارد و هم در بازی های کلامی نهفته است. مثلا در پست مدرن برخی واژه ها به یکباره درشت می شوند یا نوع چاپ حروفشان تغییر می کند چیزی که دراجرای این نمایش در بازی بازیگر و استفاده او از صدا بروز کرده و با دقت تمام اجرا شده است. یا مثلا دراینجا ما با یک شخصیت مواجه نیستم بلکه با یک نشانه از انسان ها  مواجهیم و برای درک آن مثل آثار رئال به شخصیت رجوع نمی کنیم. ما با یک کد مواجهیم که برای رسیدن به آن باید پیرامونش، نحوه نگاه و زندگی اش را توصیف کرد تا متوجه شکل گیری اش شد. در حالیکه در آثار رئال با شخصیت هایی مواجهیم که عقبه، هویت و مشخصات شان برای شناختشان اهمیت پیدا می کند.

دیدن این ورژن از نمایش به اندازه ورژن قبلی برایم درگیر کننده بود و این نشان می دهد که تا چه حد ظرفیت و جای کار برای یک اجرا وجود دارد و هر بار می شود با نگاهی دوباره آن را بر صحنه برد و من به عنوان تماشاگر میتوانم با هر بار دیدنش از آن یده های تازه بگیرم و ذهن ام را خلاق کنم.

به نظرم این نوع از تئاتر نیاز ما و نیاز تئاتر ماست.  همان‌طور که کیارستمی سینمایی را تولید کرد که نیاز سینمای ماست و هر فیلم‌سازی برای ساختن یک اثر خوب و درست نیاز دارد به آن مراجعه کند و قبل از هر کاری "طعم گیلاس" او را ببیند.
نمایش «چند درجه سوءتفاهم در مقیاس اتللو»  از13 شهریورماه تا 31 شهریورماه هرروز به‌غیراز شنبه‌ها ساعت 20 در سالن مکتب تهران روی صحنه می‌رود علاقه‌مندان جهت خرید بلیت این نمایش می‌توانند به سایت فروش تیک 8 مراجعه نمایند.

 

 

 
نظرات کاربران