در حال بارگذاری ...
 • در آیین افتتاحیه بیست و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک ونوجوان همدان

  شادپیمایی به رنگ لبخند و عروسک

  ۷گروه نمایشی نیز در این مراسم به اجرای برنامه پرداختند. پخش ترانه‌‌های کودکانه و اجرای موسیقی زنده محلی از دیگر بخش‌های مراسم افتتاحیه بود.

  به گزارش ایران تئاتر از همدان، مراسم افتتاحیه بیست و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان امروز در  پیاده راه بوعلی برگزار شدجمعی کثیری از خانواده‌های همدانی به همراه فرزندان خود در این مراسم حضور داشتند و ذوق کودکانه بچه‌ها از اجرای برنامه‌های عروسکی شادی مضاعفی به مراسم افتتاحیه بخشیده بود.

  شاد پیمایی کودکان و خانواده‌ها با عروسک‌های غول پیکر در طول پیاده‌راه بوعلی سینا بخش جذاب مراسم افتتاحیه بیست و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان بود.

  7گروه نمایشی نیز در این مراسم به اجرای برنامه پرداختند. پخش ترانه‌‌های کودکانه و اجرای موسیقی زنده محلی از دیگر بخش‌های مراسم افتتاحیه بود.

  هر کدام از عروسک‌ها لبان کودکان بسیاری را می‌خنداند. وقتی که پدرها و مادرها خودشان مبهوت عروسک‌ها هستند و لحظه‌ای غفلت می‌کنند، خردسال به وجد آمده دل به جمعیت می‌رسد تا عروسک را لمس کند، والدین محترم که به خود می‌آیند بی‌محابا به دل جمعیت می‌زنند، برخی لبخند بر لب دارند و از شیطنت کودک به ذوق آمده‌اند و برخی هم از روی نگرانی، تشری نه چندان بزرگ می‌زنند. صدای "مبارک" هم به گوش می‌رسد که در تلاش است تا با کودکان ارتباط برقرار کند و یک لبخند یا جمله‌ای از آنان بستاند.

  حمیدرضا حاجی بابایی نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی یکی از سخنرانان مراسم افتتاحیه بود که ضمن خوش آمدگویی به میهمانان جشنواره ابراز امیدواری کرد همدان به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین میزبان شایسته‌ای برای این دوره از جشنواره تئاتر کودک و نوجوان باشد.

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان نیز در بخش دیگری از مراسم افتتاحیه با بیان این که 500 میهمان در این دوره از جشنواره حضور دارند گفت: 52 نمایش ایرانی و خارجی در 6 بخش خردسال، کودک، دانش آموزی، نوجوان، خیابانی و بین الملل در 8 سالن سطح شهر به نمایش در می‌آید.

  احمدرضا احسانی افزود: دو تریلی سیار نیز به شهرهای استان از جمله فامنین، جوکار، مریانج، بهار لالجین و مناطقی از جمله شهرک الوند هر روز اعزام می‌شوند و هر روز و 3 نمایش در این شهرها و مناطق اجرا می‌شود.

  همچنین در روز نخست جشنواره تئاتر کودک و نوجوان 10 نمایش به روی صحنه رفت.

  نمایش «افسانه ماردوش» در بخش نوجوان به نویسندگی منوچهر اکبرلو و کارگردانی محمد جهان‌پا در سه سانس 10 صبح و 15 و 17:30 عصر و به مدت 60 دقیقه در تالار اصلی مجتمع بوعلی‌سینا اجرا شد.

  تالار اصلی مجتمع شهید آوینی در سانس‌های 10:30 صبح و 17:30 عصر آماده نمایش «هوشنگ لاک‌پشته» در بخش کودک به نویسندگی سپیده فلاح‌فر و کارگردانی الکا هدایت از تهران به مدت 45 دقیقه را بر صحنه داشت.

  نمایش «نمکی و دیو الکی» به نویسندگی محمد حسن شایانی و کارگردانی سعید باغبانی از همدان در بخش کودک و در سه سانس 10:30، 15 و 17:30 به مدت 70 دقیقه در تالار فجر اجرا شد.

  دو سانس 15 و 17:30 عصر در تالار مهدیه همدان هم به اجرای نمایش «خندنده» به نویسندگی محمد پارسائی‌خواه و کارگردانی مجتبی لاله‌زاری از استان یزد در بخش دانش‌آموزی و به مدت 30 دقیقه اختصاص یافت.

  در بخش خیابانی نمایش 30 دقیقه‌ای«آینده مال بچه‌هاست» به کارگردانی هیام احمدی از اصفهان در ساعت 15:30 و نمایش «اوکسی در جزیره بدنستان» به کارگردانی نسا بخشی از همدان به مدت 22 دقیقه در ساعت 16:30 در محوطه مجتمع بوعلی‌سینا به اجرای عمومی رسید.

  محوطه شهید آوینی نیز ساعت 15:30 محل اجرای نمایش خیابانی «نقالی بیژن و منیژه» به کارگردانی مرجان حسین نشتایی از مازندران به مدت 13 دقیقه و نمایش «مرغ، درخت، گل» به کارگردانی غلامرضا محمدی به مدت 20 دقیقه از مشهد بود.

  دو نمایش خیابانی «نقالی رستم و کک کهزاد» به کارگردانی رضا سالاروند از لرستان به مدت 15 دقیقه در ساعت 15:30 و «نقالی رستم و تهمینه» به کارگردانی طاهره شفیعی از همدان در ساعت 16:30 و به مدت 10 دقیقه اجرا شد.

  سوت بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان با شعار «تئاتر، کودک، طبیعت» و با دبیری مجید قناد به صدا درآمد و تا 21 آبان ادامه خواهد یافت.

  .
  مطالب مرتبط

  پیشکسوت تئاتر همدان:

نگاه نو را جدی بگیریم
  پیشکسوت تئاتر همدان:

  نگاه نو را جدی بگیریم

  احمد بیگلریان گفت: پیشنهاد من به مسئولان جشنواره این است که در هنگام پایان جشنواره، شعار دوره بعدی را اعلام کنند تا هنرمندان فرصت کافی را برای تولید آثار خود بر اساس شعار جشنواره داشته باشند.

  |

  رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان همدان:

مدیریت سالن های تئاتر به هنرمندان تئاتر واگذار شد
  رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان همدان:

  مدیریت سالن های تئاتر به هنرمندان تئاتر واگذار شد

  در این دوره از جشنواره، ۹ سالن پیش‌بینی‌شده که هفت سالن برای اجرای نمایش و دو سالن برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی است. امسال قرار است صندلی‌های سالن‌ها شماره‌گذاری شده و بلیت‌فروشی صورت اینترنتی صورت بگیرد. در این دوره از جشنواره ۳۰ نفر از بانوان و آقایان هنرمند استان ...

  |

  استاندار همدان عنوان کرد؛

ظرفیت‌های بزرگی در استان همدان برای برگزاری جشنواره‌ها وجود دارد
  استاندار همدان عنوان کرد؛

  ظرفیت‌های بزرگی در استان همدان برای برگزاری جشنواره‌ها وجود دارد

  سید سعید شاهرخی استاندار همدان معتقد است؛ شعار «کودک، طبیعت و تئاتر» برای بیست و ششمین جشنواره کودک و نوجوان همدان شعار بسیار خوبی است و به‌طورقطع همه از این شعار بهره خواهند گرفت زیرا طبیعت از دغدغه‌های همه ما است.

  |

  یک کارگردان همدانی:

جشنواره یک کارگاه آموزشی است
  یک کارگردان همدانی:

  جشنواره یک کارگاه آموزشی است

  جشنواره به نوعی یک کارگاه آموزشی نیز محسوب می‌شود که در خلال برگزاری آن، گروه‌ها نمایش‌های یکدیگر را می‌بینند و موارد مختلفی را یاد می گیرند که در ارتقاء سطح دانش خود در تئاتر، ارزشمند است.

  |

  پیام استاندار همدان به جشنواره بین المللی تئاتر کودک ونوجوان

صحنه ای برای پیوندانسان، فرهنگ و طبیعت
  پیام استاندار همدان به جشنواره بین المللی تئاتر کودک ونوجوان

  صحنه ای برای پیوندانسان، فرهنگ و طبیعت

   این جشنواره مبارک در حالی با شعار کودک، طبیعت و تئاتر برپا می‌شود که جهان ما به پیوند این سه عنصر انسان، فرهنگ و طبیعت و پاسداشت و حرمت‌گذاری به سایر مخلوقات خداوند، از کوه، دشت و دریا تا انواع حیوانات و آفریده‌ها بیش از گذشته نیازمند است.

  |

  نگاهی گذرا به پوستر بیست و ششمین جشنواره تئاتر کودک ونوجوان همدان

پوستری پر از حس کودکی و تئاتر و طبیعت
  نگاهی گذرا به پوستر بیست و ششمین جشنواره تئاتر کودک ونوجوان همدان

  پوستری پر از حس کودکی و تئاتر و طبیعت

  ایران تئاتر_روح الله صالحی:در تمام سال‌هایی که جشنواره کودک ونوجوانان به زادگاهش همدان برگشته است هنرمندان از بدی پوستر جشنواره نالیده اند و با شعار هرسال دریغ از پارسال منتظر یک اتفاق متفاوت بودند که امسال با طراحی خوب شهرام عظیمی از میان پانزده اتود این پوستر مورد قبول ...

  |

  قائم‌مقام دبیر جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان عنوان کرد؛

جشنواره تئاتر همدان در جمع ۱۶ جشنواره برتر جهان در حوزه کودک و نوجوان است
  قائم‌مقام دبیر جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان عنوان کرد؛

  جشنواره تئاتر همدان در جمع ۱۶ جشنواره برتر جهان در حوزه کودک و نوجوان است

  قائم‌مقام دبیر بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان گفت: جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان جزو ۱۶ جشنواره برتر دنیا در حوزه کودک به شمار می‌رود و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

  |

  نظرات کاربران