در حال بارگذاری ...
در گزارش 9 ماه نخست سال اعلام شد

مجموعه تئاتر شهر میزبان 70 هزار مخاطب

مجموعهٔ تئاترشهر در ۹ ماه نخست سال جاری میزبان ۴۲ اثر نمایشی بوده است که بالغ‌بر ۷۰ هزار نفر از این آثار دیدن کرده‌اند.

به گزارش ایران تئاتر به نقل از دفتر ارتباطات، آموزش و پژوهش مجموعهٔ تئاتر شهر در 9 ماه نخست سال 1398 بالغ‌بر 70 هزار تماشاگر برای دیدن 42 اثر نمایشی روی صحنه رفته به تئاتر شهر آمدند. این امر در حالی است که علیرغم تعطیلی تالار اصلی مجموعه جهت بازسازی بنیادین ماشینری و تعویض صندلی‌ها از 13 اردیبهشت تا 29 آذر، رویکرد حداکثری میزبانی از اجراهای نمایشی در سالن‌های قشقایی، چهارسو، سایه و کارگاه نمایش سبب شد در سه فصل نخست سال جاری، 42 اثر بالغ‌بر 837 نوبت اجرا داشته باشند.


تئاتر شهر، خانهٔ نمایشنامه‌های ایرانی
بر مبنای این گزارش از میان 42 اثر اجراشده، 33 اثر بر مبنای متون نمایشنامه نویسان ایرانی روی صحنه رفته است و تنها 9 اثر از نمایشنامه نویسان غربی فرصت اجراشدن در تئاتر شهر را به دست آورده‌اند که نشان از سهم بالای نویسندگان ایرانی و اهمیت متون نمایشی ملی برای مجموعهٔ تئاترشهر دارد.
 

پیشتازی ژانر اجتماعی و تراژدی
در این بازهٔ زمانی علاوه بر تکثری که در ایجاد امکان اجرا برای هنرمندان جوان و پیشکسوت تئاتری دوشادوش هم فراهم‌شده است، ازلحاظ تنوع ژانرِ آثار به نمایش درآمده نیز سعی شده است به رویکردهای زیبایی شناسانهٔ گوناگون توجه شود. بر این مبنا ژانر اجتماعی با 9 اثر، تراژدی و تاریخی هریک با 5 اثر، آثار کمدی و عروسکی هریک با 4 اجرا، تئاتر مستند و تجربی هریک با 3 اثر و آثار دفاع مقدس، سیاسی، موزیکال، ملودرام، اساطیری، گروتسک و... از دیگرگونه‌هایی بوده است که می‌توان در فهرست 42 اجرای روی صحنه رفته در 9 ماه نخست سال جاری نشانی از آن‌ها گرفت.

مضامین اخلاقی و میهن‌دوستی در صدر
اخلاق و تاکید بر ارزش های اخلاقی شاخص ترین مضمونی است که به شکل های مختلف در آثار نمایشی اجراشده در این بازه زمانی تکرار شده است. بازتاب این امر را می‌توان در مفاهیمی همچون میهن‌دوستی و پاسداری از سرزمین، آزادگی و انسانیت، ستایش عشق و انتقاد از فساد، بی عدالتی و توجه ویژه به مسائل زنان در جامعه امروز ایران شاهد بود. این امر نشان از دغدغه مندی هنرمندان و گروه های تئاتری جهت پرداختن به موضوعاتی دارد که بیش از هر زمان دیگری ناخودآگاه آن‌ها را به خود مشغول کرده است.
 

رونق رویدادهای پژوهشی و فرهنگی
امسال از جهت تعدد تعطیلات رسمی یکی از پر فراز و نشیب ترین سالهای کار مجموعه بود با این حال حضور 68349 تماشاگر در این مجموعه بالغ‌بر 28.355.570.000 ریال درآمد برای این مجموعهٔ دولتی کسب کرده است و در کنار آثار اجرایی، انتشار فراخوان رویدادهای اجرایی پژوهشی کارگاه نمایش و طراحی و اجرای 11 رویداد و فعالیت پژوهش محور در قالب برگزاری نشست های تخصصی، برگزاری جلسات رونمایی کتاب و نمایشنامه خوانی از دیگر دستاوردهای مجموعه بوده است. ضمن آنکه از آغاز سال جاری تئاتر شهر میزبان 27 نشست و رویداد تخصصی تئاتری و جلسات نقد و بررسی نمایش ها نیز بوده است.
امید است این روند در 3 ماه پایانی سال نیز ادامه یافته و با توجه به برنامه ریزی های انجام شده شاهد آثار نمایشی پر مخاطبی در این مجموعه باشیم.
تمامی مستندات آماری اجراها و فعالیت های فرهنگی مجموعهٔ تئاتر شهر از آغاز تا پایان آذر ماه 1398 به این گزارش پیوست شده است و علاقمندان می‌توانند فایل PDF آن را از قسمت فایل‌های ضمیمه در انتهای خبر دریافت کنند.
مطالب مرتبط

از سوی مدیریت تئاتر شهر؛

شیوه نامه اجرایی و بهداشتی بازگشایی مجموعه تئاتر شهر منتشر شد
از سوی مدیریت تئاتر شهر؛

شیوه نامه اجرایی و بهداشتی بازگشایی مجموعه تئاتر شهر منتشر شد

مدیریت مجموعه تئاتر شهر شیوه نامه اجرایی و بهداشتی بازگشایی تالار های نمایشی این مجموعه بر اساس دستور العمل اخیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از انتشار اطلاعیه ستاد ملی مبارزه با کرونا را منتشر کرد.

|

آشنا در آیین تودیع و معارفه مدیریت مجموعه تئاتر شهر گفت:

بزرگترین خصیصه اسدی تعصب و همیت او به آب و خاک کشورش است
آشنا در آیین تودیع و معارفه مدیریت مجموعه تئاتر شهر گفت:

بزرگترین خصیصه اسدی تعصب و همیت او به آب و خاک کشورش است

آیین تودیع سعید اسدی مدیر سابق تئاتر شهر و معارفه ابراهیم گله دارزاده سرپرست جدید این مجموعه در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار شد. قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی در این مراسم گفت: تعصب و همیت او به آب و خاک کشورش بزرگترین خصیصه ای است که می توانم درباره سعید اسدی بگویم.

|

در یادداشت مدیر مجموعه تئاتر شهر برای  روز پزشک عنوان شد

امسال با صدایی رساتر از صاحبان راستین حرفه شریف پزشکی قدردانی کنیم
در یادداشت مدیر مجموعه تئاتر شهر برای روز پزشک عنوان شد

امسال با صدایی رساتر از صاحبان راستین حرفه شریف پزشکی قدردانی کنیم

مدیر مجموعه تئاتر شهر همزمان با فرا رسیدن روز پزشک، ضمن انتشار متنی از زحمات کادر درمان کشور در صف مقدم احیای سلامت ایرانیان قدردانی کرد.

|

نظرات کاربران