در حال بارگذاری ...
 • پریزاد سیف در گفت‌وگو با ایران‌تئاتر عنوان کرد

  نمایش آواز قو تابستان امسال در سه شهر به صحنه می رود

  ایران‌تئاتر: پریزاد سیف کارگردان و بازیگر تئاتر و سینما، فارغ التحصیل کارشناسی ارشد بازیگری تئاتر است و سالها است که در تئاتر حضور اثر گذاری دارد. نمی دونم فردا چی میشه، اتاقی در هتل پلازا، داستان ضحاک، شن، راننده چینی و آواز قو از جمله کارهای مهم کارنامه سیف در حوزه نویسندگی، بازیگری و کارگردانی هستند.

  پریزاد سیف در گفت‌وگو با ایران‌تئاتر درباره فعالیت‌های جدید کاری خود عنوان کرد: قرار است امسال دو متن خارجی را برای اجرا آماده کنم و به علت شرایط و تعطیلی سالن های نمایشی به علت ویروس کورنا هنوز برای اعلام نام نمایش ها زود است و منتظرم با عادی شدن شرایط با چند سالن وارد مذاکره بشوم.

  سیف در بخش دیگر سخنانش ضمن اشاره به اجرای موفق نمایش آواز قو در سال قبل در تماشاخانه ایرانشهر با حضور سعید پور صمیمی تاکید کرد: در بهمن ماه مشغول مذاکره برای اجرای دوره‌ای نمایش در چند شهر ایران و در خارج از کشور بودم و قرار است با مهیا شدن شرایط در اواخر فصل بهار و یا اوایل فصل تابستان نمایش را در شهرهای آبادان، اهواز و شیراز به صحنه ببریم. دلیل اصلی چنین کاری هم درخواست مدیریت تئاتری این شهرستانها بود که با امور استان‌های مرکز هنرهای نمایشی و آقای حسن رونده هماهنگی انجام داده بودند. به نظرم اجرای نمایش‌های کلاسیک فرصت مغتنم و خوبی برای علاقمندان تئاتر در شهرستان‌ها است که با این آثار خوب و مطرح خارجی آشنا شوند و استاد سعید پور صمیمی هم بسیار از این قضیه استقبال کردند.

  این بازیگر درباره دغدغه‌های خود در حوزه کارگردانی متذکر شد: حیطه اصلی کاری من بازیگری است و به بازیگری علاقه خاصی دارم. گاهی مواقع با متن‌هایی برخورد می کنم که در طول دوران زندگی به آنها علاقه داشته و همیشه تمایل داشته ام آنها را کار کنم و در این نوع موارد ترجیح می دهم خودم کارگردانی نمایش را برعهده داشته باشم. به همین دلیل در برخی از مواقع تحت شرایطی به سمت کارگردانی می‌روم.

  این کارگردان در ادامه با تاکید بر ویژگی های نمایش نامه آواز قو نوشته آنتوان چخوف افزود: آثار چخوف جهان شمول است و نیازی برای به روز شدن نداشته و این آثار به هیچ وجه تاریخ مصرف ندارند و دلیل آن پرداختن به دغدغه های مهم بشری مثل خشم، عشق و جاه طلبی است. چخوف در مقدمه آواز قو اشاره می کند که اثرش یک اتود نمایشی است و به نظرم اثر جمع و جوری است که می تواند طبق نظر کارگردان در اجرایش خیلی بسط داده شود. البته تمام آثار چخوف برای اجرا کارهای آسانی نیستند و او از به‌نام‌ترین و بزرگترین نمایشنامه‌نویسان دنیا است و این موضوع غیرقابل انکار است.

   

   
  مطالب مرتبط

  پریزاد سیف در گفت‌وگو با ایران‌تئاتر مطرح کرد

همیشه باید با احتیاط به سراغ اجرای نمایشنامه‌ای از چخوف برویم
  پریزاد سیف در گفت‌وگو با ایران‌تئاتر مطرح کرد

  همیشه باید با احتیاط به سراغ اجرای نمایشنامه‌ای از چخوف برویم

  ایران‌تئاتر: چخوف دهه‌ها است که محبوب خیلی از تئاتری ها در سراسر دنیا است و اغلب متن‌هایش بارها در سالن های نمایشی بزرگ دنیا در اروپا و امریکا اجرا شده اند.

  |

  یادداشت غلامرضا رمضانی بر یک نمایش؛

«آواز قو» تنها یک تئاتر نیست بلکه همه زندگی است
  یادداشت غلامرضا رمضانی بر یک نمایش؛

  «آواز قو» تنها یک تئاتر نیست بلکه همه زندگی است

  ایران تئاتر- غلامرضا رمضانی: چند روزی است اجرای نمایش «آواز قو» با بازی سعید پورصمیمی و کارگردانی پریزاد سیف آغازشده است. داستان آواز قو شرح مصیبت همیشگی عدم درک هنر و هنرمند در زمانه خود است. شرح پریشانی و فراموش‌شدن هنرپیشه‌ای است که گاه مبهوت خیره به چاله‌های عمیق سیاه ...

  |

  اولین تیزر «آواز قو» منتشر شد

  اولین تیزر «آواز قو» منتشر شد

  تیزر نمایش «آواز قو» به کارگردانی پریزاد سیف که از ۱۰ شهریور در سالن ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایرانشهر به صحنه می‌رود، منتشر شد.

  |

  سعید پورصمیمی با «آواز قو» به صحنه می رود

  سعید پورصمیمی با «آواز قو» به صحنه می رود

  سعید پورصمیمی بازیگر مطرح و با سابقه تئاتر ایران پس از سال ها دروزی از صحنه با ایفای نقش در نمایش «آواز قو» به کارگردانی پریزاد سیف، به صحنه تئاتر بازمی‌گردد.

  |

  پریزاد سیف در گفت‌وگو با ایران‌تئاتر عنوان کرد

در تاریخ ایران همیشه یک فرهنگ زن‌سالاری پنهان وجود داشته است
  پریزاد سیف در گفت‌وگو با ایران‌تئاتر عنوان کرد

  در تاریخ ایران همیشه یک فرهنگ زن‌سالاری پنهان وجود داشته است

  ایران‌تئاتر: در دوران قاجاریه زنان در حرامسرها محصور و گرفتار بودند و عمرشان به پرورش بچه و آشپزی سپری می شد و در این میان زنان مقتدری هم مثل مهد علیا بودند که با تحریک شاه موجب قتل امیر کبیر و تغییر مسیر تاریخی ایران را باعث شدند. یکی از زنان موثر دربار ناصرالدین شاهی انیس ...

  |

  نظرات کاربران