در حال بارگذاری ...
 • نگاهی به استندآپ کمدی در ایران (11)

  خنداننده‌هایی به سبک کمدی نشسته

  ایران تئاتر- علی کخجام*: این نوشته مباحثی را در خصوص یکی از زیرشاخه های هنر استندآپ کمدی تحت عنوان کمدی نشستهsit down comedy بیان می کند و همچنین توضیحاتی را پیرامون کاربرد ، اهمیت و جایگاه این سبک از کمدی انفرادی در اختیار کمدین ها و علاقه مندان به این رشته هنری قرار می دهد.

  با توجه به استقبال دوستداران و علاقه مندان بیشمار هنر استندآپ کمدی در سال های اخیر ، برآن شدیم که این بار مقاله ای درخصوص یکی از زیرشاخه های این هنر نمایشی تقدیم مخاطبان محترم کنیم . در این مرقومه شما علاوه بر آشنایی با سبک کمدی نشسته ، در جریان اهمیت و نیاز این نوع از کمدی انفرادی قرار خواهید گرفت.
  کمدی نشسته هم مانند کمدی ایستاده stand up comedy به صورت انفرادی است فقط با این تفاوت که در این سبک از کمدی شما در حال نشسته مخاطب را می خندانید. جالب است بدانید که برخی از مردم بدون اینکه خود بدانند در طول روز این شکل از خنداندن را در مکان های مختلفی بصورت نشسته مانند ایستگاه اتوبوس ، صندلی محل کار ، صندلی ماشین و... تجربه می کنند.
  کمدی نشسته هدفمند نه تنها موجب سرگرمی و خنداندن می شود بلکه گاهی هم باعث تفکر شما می شود ، مثلاً شما در یک سفر طولانی میتوانید دوستان خود را با ساعاتی از کمدی نشسته سرگرم کنید و یا عزیزان خود را دقایقی قبل از شروع غذا بخندانید و یا گذشت زمان را در مترو ، ترمینال و ... برای کسانی که در انتظار هستند آسان تر کنید.
  این سبک از کمدی انفرادی در کشور ما شناخته شده نیست ولی در برخی کشورها مانند انگلستان ، استرالیا و ... در کلوپ های کمدی در کنار استندآپ کمدی  سبک sit down comedy هم فعال و دارای طرفداران زیادی است.
  بعنوان مثال باشگاه کمدی Sit Down یکی از تولید کنندگان اصلی انواع کمدی انفرادی در استرالیا است. در باشگاه کمدی Sit Down هر هفته با حضور برخی کمدین ها مانند : آکمال صالح ، اندرو ناسون ، ارج بارکر ، باب داون ، کارل بارون ، دیو کالان ، دیو هیوز و ... اجرای کمدی انفرادی و همچنین سبک نشسته موجب خنده تماشاگران زیادی می شود.

  باشگاه کمدی Sit Down در محل کلوپ Tavern Paddo در کشور استرالیا خود را به عنوان یک مکان کلاس جهانی با مخاطبان و مجریان یکسانی در صحنه بین المللی مستقر کرده است که پیشنهاد می شود اگر طرفدار هر سبکی از کمدی انفرادی هستید و می خواهید بالاترین کیفیت در اجراهای کمدی را ببینید، کلیپ های کلوپ کمدی Sit Down را تماشا کنید.

  اینگونه کلوپ ها در خارج از کشور در کنار استندآپ کمدی زمینه را برای خنداننده هایی که به سبک کمدی نشسته تسلط و علاقه بیشتری دارند مهیا کرده اند و همچنین در بعضی کلوپ های دیگر شرایط مناسبی را جهت حضور خنداننده های ماهری که دارای معلولیت جسمانی هستند و توان ایستادن ندارند را نیز فراهم کرده اند.

  خیلی از انسان ها می توانند کمدین باشند حتی فردی که دچار مشکل جسمانی و روی ویلچر است ؛ شاید همین شخص در خنداندن مخاطب از هر فرد سالمی بهتر و توانا تر باشد و علاوه بر خنداندن شما موجب اصلاح یک یا دو دیدگاه اشتباه در شما شود.
  با توجه به متن بالا می توان نتیجه گرفت که اگر شما فردی دارای مشکل جسمانی و علاقه مند به خنداندن دیگران هستید ولی به دلیل معلولیت از رسیدن به پتانسیل کامل خود بازمانده اید ، این نوید را به شما می دهم که می توانید خنداننده نشسته  sit down comedian باشید و چه بسا با عزم و اراده به عنوان استعدادی بزرگ در این هنر نمایشی بدرخشید.
  در انتها از جانب آقای امیر کربلایی زاده موسس دفتر تحقیق ، پژوهش و تولید استندآپ کمدی ایران می خواهم این قول را به شما بدهم که در آینده نزدیک شرایطی را برای شما عزیزان فراهم خواهیم کرد تا بتوانید قدرت شوخ طبعی خود را نشان دهید و به ما بگویید که دارای چه استعدادهایی در این سبک از کمدی انفرادی هستید. امید است که در آینده نزدیک شاهد اتفاقاتی خوب در زمینه آموزش و اجرای کمدی نشسته در کنار هنر استندآپ کمدی باشیم.

  *عضو دفتر تحقیق، پژوهش و تولید استندآپ کمدی  با مدیریت امیر کربلایی زاده 


  منابع:
  www.artsaccess.com.au
  www.standup.com.au

   
  مطالب مرتبط

  نگاهی به استندآپ کمدی در ایران (9)

نگاه گذشتگان به استندآپ کمدی
  نگاهی به استندآپ کمدی در ایران (9)

  نگاه گذشتگان به استندآپ کمدی

  ایران تئاتر - فهیمه صادقی*: مردم در گذشته اصلا اجرا ی استند آپ کمدی را هنر نمی دانستند و از این نوع اجرا صرفاً جهتِ سرگرمی های خانوادگی استفاده می شد. اما امروزه این نوع اجرا را سازماندهی کردند و برای آن با تغییراتی در نوع اجرا چهارچوب هایی گذاشته شده است. پس از مدت ها بررسی، اسم ...

  |

  نگاهی به استندآپ کمدی در ایران (8)

خنداندن چگونه دنیا را بهتر می‌کند؟
  نگاهی به استندآپ کمدی در ایران (8)

  خنداندن چگونه دنیا را بهتر می‌کند؟

  ایران تئاتر - امیرعلی کشاورز* : در این مقاله ضمن اشاره به روش‌های تاثیرگذار کمدی در خصوص تغییر دنیا به یک جای بهتر و شاداب تر،به بررسی سازمان جوک ها در اجرا و مهارت های مورد استفاده نیز پرداخته ایم و نهایتا با بررسی اجراهای استندآپ کمدی، تعریفی درست تر و تحلیلی جامع تر از ...

  |

  در راستای پویش همگانی در خانه بمانیم

انجمن هنرهای نمایشی استان کرمانشاه جشنواره مجازی در خانه بمانیم را برگزار می‌کند
  در راستای پویش همگانی در خانه بمانیم

  انجمن هنرهای نمایشی استان کرمانشاه جشنواره مجازی "در خانه بمانیم" را برگزار می‌کند

  انجمن هنرهای نمایشی استان کرمانشاه در راستای پویش همگانی در خانه بمانیم جشنواره مجازی "در خانه می مانیم " را در بخش ها مختلف از جمله استندآپ کمدی، نمایش عروسکی و... برگزار می نماید.

  |

  نگاهی به استندآپ کمدی در ایران (7)

چگونه یک استنداپ کمدین خلاق شویم؟
  نگاهی به استندآپ کمدی در ایران (7)

  چگونه یک استنداپ کمدین خلاق شویم؟

  ایران تئاتر- شهرزاد خان محمدی: استندآپ کمدی از قدیم در تاریخ و فرهنگ ما ایرانیان ، حضور پررنگی داشته است و می‌توان پیش پرده خوانان نمایش را اولین نسل استند آپ کمدین در ایران دانست.در این یادداشت سعی داریم نکاتی در باب خلاقیت در استندآپ کمدی را به شما ارائه دهیم.

  |

  نگاهی به استندآپ کمدی در ایران (5)

دانستنی هایی که باید یک استندآپ کمدین بداند
  نگاهی به استندآپ کمدی در ایران (5)

  دانستنی هایی که باید یک استندآپ کمدین بداند

  ایران تئاتر: متن حاضر به قلم علی و مرتضی کخجام است که مباحثی در مورد ساختار ، تکنیک های کاربردی و نکات مهم استندآپ کمدی در اختیار کمدین ها قرار می دهد و همچنین مطالبی را در خصوص بایدها و نبایدها در استندآپ کمدی بیان می کند.

  |

  نگاهی به استندآپ کمدی در ایران (4)

چگونه فردِ بامزه‌ای باشیم؟
  نگاهی به استندآپ کمدی در ایران (4)

  چگونه فردِ بامزه‌ای باشیم؟

  ایران تئاتر- نیلوفر ناظری : بسیاری از آدم ها در درونِ خود یک منِ خندان و یک منِ گریان دارند. بیایید از همین امروز دنبالِ منِ خندانِ خودمان بگردیم، و اگر دوست داریم خودمان منِ خندانِ دیگران باشیم، نکاتی وجود دارد که باید به همراهِ هم بررسی شان کنیم.

  |

  نظرات کاربران