در حال بارگذاری ...
یونس آبسالان در گفت‌وگو با ایران تئاتر مطرح کرد:

مشغول نوشتن رمان «میرتک دست غزل سوار ...».هستم

آبسالان گفت:این روزها مشغول «نوشتن رمان میرتک دست غزل سوار .... نوری جان کج بسته دستمال!» هستم که یک ادای دینی به مادرم و متعلق به فرهنگ بویر احمدی و ممسنی است.

یونس آبسالان نویسنده، کارگردان، استاد دانشگاه ، قائم مقام اسبق امور جشنواره های تئاتر کشور، مدیر سابق سالن تئاتر سنگلج تهران در گفت‌وگو با ایران تئاتر در باره فعالت‌های جدید کاریش گفت: در حال حاضر مشغول تبدیل دوتا از نمایشنامه‌هایی هستم که در سال‌های قبل نوشته‌ام و تلاش می‌کنم آن‌ها را به صورت رمان به چاپ برسانم.این کارها جزو نمایشنامه‌هایم است که تا به حال اجرا نشده‌اند.حالت کلی این آثار به این شکل است که نویسنده‌ای فرصت روی صحنه بردن نمایشنامه‌هایش را به دست نیاورده تلاش می‌کند آن‌ها را به صورت داستان ورمان منتشر کند و بستر سیال ذهن دارد.در کنار این دو کار مشغول نوشتن رمان «میرتک دست غزل سوار .... نوری جان کج بسته دستمال!» هستم که یک ادای دین به مادرم و متعلق به فرهنگ بویر احمدی و ممسنی است.

وی با اشاره به وجوهات رومانس اثرش افزود: شخصیت واقعی مادرم در این رمان نقش محوری است و بقیه اتفاقاتی که رخ می‌دهد جنبه دراماتیک و تخیل گونه دارد.چون نخواستم از اشخاص واقعی در اثرم استفاده کنم یک جورهایی تخیل رجحان بر حقیقت دارد و تصمیم دارم این رمان،اشعار کوتاه و چند نمایشنامه‌ام را به چاپ برسانم. یکی از آثار دیگرم که به جنبه‌های نمایشی موسیقی آئینی مردم منطقه ممسنی و بویراحمد در حوزه معرفت و حکمتی می‌پردازد به زودی توسط انتشارات سوره حوزه هنری به چاپ می‌رسد.

آبسلان در ادامه با اشاره به نگارش ورسیون جدیدی از نمایشنامه‌اش «ورد‌ یورد» تصریح کرد: قرار بود این نمایشنامه را سال قبل در برج میلاد روی صحنه ببرم که به علت کرونا اجرایش ممکن نشد.این اثر هم به فرهنگ بومی منططقه ممسنی پرداخته می‌شود و البته چند سال قبل دوست جوانی کارگردانی آن را در جشنواره ایرانشهر انجام داده بود. کار جنبه های معرفتی و عرفانی دارد و داستانش درباره ایلی است که می‌خواهد کوچ کند و در این مسیر باید هفت یورد را طی کند.هفتی که در فرهنگ ایرانی از  اساطیر،مش و مشیانه تا شاهنامه وجود دارد.

یونس آبسلان دارای مدرک کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران،عضو شورای تئاتر دانشگاهی، معاون هنری ارشاد کهگیلویه و بویراحمد ، قائم مقام امور جشنواره های تئاتر کشور، عضو شورای صدور پروانه های موسسه‌های فرهنگی و هنری استان تهران، عضو شورای طرح و برنامه صدا و سیمای کهگیلویه و بویراحمد است. سه دزد، بازار مکاره، آسید کاظم ، تقلب،چند حکایت از حکایات گلستان، دیدار در میعادگاه، آهنگ دل ، پریشانی لحظه ها و لحظه های پریشانی در معرکه ی آخر، یادم باشه تا یادم بمونه اون قصه ی قدیمی را بنویسم ، چراغ ،آب ، آینه، بندیر، دو پا دوالی از جمله کارهای مهم کارنامه بازیگری ، نوشتاری و کارگردانی آبسلان هستند. همچنین او کتاب های بررسی جنبه های نمایش موسیقی آیینی و نمایش وارهای آِیینی مردم کهگیلویه  بویر احمد و ممسنی وجایگاه عباس جوانمرد و گروه هنر ملی در تئاتر معاصر ایران را روانه بازار نشر کرده است.
 
نظرات کاربران