در حال بارگذاری ...
 • در آیین بازگشایی عمارت ارغنون و جشن تولد هفتاد سالگی هنرمند عنوان شد

  ناظرزاده کرمانی: تئاتر وسیله کاهش آسیب‌های اجتماعی و پیشگیری از جرائم است

  به گزارش ایران تئاتر همزمان با افتتاحیه عمارت نمایشی ارغنون جشن تولد هفتادسالگی فرهاد ناظرزاده کرمانی محقق، پژوهشگر و مدرس تئاتر با حضور مهدی شفیعی مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی ایران و جمعی از هنرمندان برگزار شد.

  در ابتدای مراسم افتتاحیه عمارت نمایشی ارغنون داوود نامور مدیریت عمارت ارغنون ضمن تشکر از حضور هنرمندان در این مراسم گفت: من همیشه شاگرد فرهاد ناظرزاده کرمانی هستم. از وی یاد گرفتم در گسترش فرهنگ سرزمینم کوشا باشم و در همین راستا برای ایجاد شهری متمدن بنای این عمارت را پایه‌گذاری کردم.
  وی در ادامه افزود: این تماشاخانه بعد از دو سال وقفه بار دیگر با اضافه شدن سالنی با ظرفیت 133 نفر آغاز به کارکرده است.  فکرهای بزرگ‌تری در سر داریم و قرار است کتاب‌هایی که مختص هنرهای نمایشی است توسط فرهاد ناظرزاده کرمانی به ما اهدا شود تا کتابخانه‌ای تخصصی تأسیس کنیم. همین‌طور از مدیرکل هنرهای نمایشی هم قولی گرفته‌ایم که کتاب‌هایی به ما هدیه دهند، در ضمن به‌زودی و به طور رسمی اسم مجموعه را به نام پرفسور فرهاد ناظرزاده کرمانی تغییر خواهیم داد.
  مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی به عنوان سخنران بعدی گفت: فرهاد ناظرزاده کرمانی مدرس خیلی از ما بوده و تمام ویژگی‌های یک مدرس والا مقام را دارد. وی را از سال‌های پیش که می‌شناسم، همیشه می‌گفتند باید فعالان این حوزه گسترده‌تر باشند و خانواده‌ها باید درگیر تئاتر شوند تا دایره مخاطبان گسترده‌تر شود. او جایگاه ویژه‌ای در این هنر دارد و در دانشگاه‌های معتبری در ایران و دنیا تدریس می‌کند.
  وی اضافه کرد: ناظرزاده کرمانی در زمانی در نقش یک پژوهشگاه تئاتر عمل می‌کردند، به تنهایی کتاب‌هایی را ترجمه، تالیف و منتشر کردند.
  فرهاد ناظرزاده کرمانی پس از دعوت سوی مجری سخنانش را اینگونه آغاز کرد: من با اینکه تنها یک دختر دارم اما فرزندان دانشگاهی زیادی دارم و فکر نمی‌کنم هیچ پدری باشد که مثل من ۲ یا ۳ هزار فرزند داشته باشد. داوود نامور یکی از همین فرزندان است و پیش‌بینی می‌کردم که او در آینده می‌تواند کاری برای تئاتر کشور انجام دهد.
  وی ادامه داد: سیاست متولیان دولتی، کاهش تصدی‌گری در تئاتر است. اگر تئاتر بخواهد نهادینه شود ایده‌آل این است که حکومت حداقل نظارت و حداکثر حمایت را از آن بکند نه برعکس‌. در اینجاست که تئاتر رشد کرده، فاخر و پدیده فرهنگی می‌شود. تئاتر باید از مردم، به وسیله مردم و برای مردم باشد تا بتواند رشد کند. اگر تئاتر در جامعه رشد نکند باید تعداد زندان‌ها را زیاد کنیم. تئاتر یکی از وسایل به حداقل رسانی آسیب‌ها و پیشگیری از جرائم است.
  ناظرزاده کرمانی با گلایه از وضعیت تئاتر خصوصی خاطرنشان کرد: بعضی‌ها فقط گیشه پرست‌ هستند و برای فروش سراغ چهره‌های سینمایی، تلویزیونی و ورزشکاران و هرکه صندلی را پُر کند، می‌روند و به تئاتر وارد می‌کنند و دائم جمعیت را نشان می‌دهند. جمعیت چه ارزشی دارد شما در خیابان یک دعوا راه بیاندازید چندین نفر جمع می‌شوند!
  این مراسم که با حمایت کافه موون به مدیریت مهدی سلیمی برگزار شده بود در انتها با بریدن کیک تولد فرهاد ناظر زاده کرمانی و همچنین امضای پوستر یادگاری وی توسط هنرمندان به پایان رسید.
  گفتنی است عمارت نمایشی ارغنون همزمان با افتتاحیه رسمی خود میزبان اولین شب از نمایش «یرما» بود.
  داریوش اسدزاده، مریم معترف، مسعود دلخواه، اصغر همت، بهزاد خداویسی، کیهان ملکی، اتابک نادری، داریوش اسدزاده، علی مرادخانی، مریم معترف، احمد ساعتچیان، رها حاجی زینل، رسول ادهمی، عطالله کوپال و نادر نادرپور از جمله هنرمندانی بودند که در این مراسم حضور داشتند.

   
  مطالب مرتبط

  شهرام کرمی در مراسم رونمایی ازشماره جدید فصلنامه تخصصی تئاتر:

«نمایش شناخت» حاصل تلاش عاشقانه یک نفر و فعالیت بخش خصوصی است
  شهرام کرمی در مراسم رونمایی ازشماره جدید فصلنامه تخصصی تئاتر:

  «نمایش شناخت» حاصل تلاش عاشقانه یک نفر و فعالیت بخش خصوصی است

  مراسم رونمایی ازشماره جدید فصلنامه تخصصی «نمایش شناخت» به سردبیری نظر احمدی با حضور شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی، فرهاد ناظرزاده کرمانی، احمد کامیابی مسک ،مسعود دلخواه، امیرکاوس بالازاده و جمعی از هنرمندان و نویسندگان چهارشنبه 8خردادماه در ساختمان جدید خانه تئاتر ...

  |

  نگاهی مقایسه‌ای به تئاتر در ایران، بریتانیا و امریکا؛

۹۵ درصد سالن‌های خصوصی، استیجاری هستند
  نگاهی مقایسه‌ای به تئاتر در ایران، بریتانیا و امریکا؛

  ۹۵ درصد سالن‌های خصوصی، استیجاری هستند

  برای رسیدن به این جواب که تئاتر چقدر در ایران کالای گران قیمتی محسوب شده و دولت چقدر باید نقش ایفا کند، نگاهی به یکی دو کشور پیش‌روی تئاتر داشته و در کنار آن با مدیرکل هنرهای نمایشی درباره حمایت دولت از سالن‌های خصوصی و داود نامور عضو هیات مدیره انجمن صنفی تماشاخانه‌های ...

  |

  هم‌زمان با اختتامیه نهمین جشنواره تئاتر استانی

بزرگداشت پروفسور ناظر زاده کرمانی در جنوب کرمان برگزار می‌شود
  هم‌زمان با اختتامیه نهمین جشنواره تئاتر استانی

  بزرگداشت پروفسور ناظر زاده کرمانی در جنوب کرمان برگزار می‌شود

  هم‌زمان با اختتامیه نهمین جشنواره تئاتر استانی جنوب کرمان با حضور مدیر کل مرکز هنرهای نمایشی و مدیر امور استان‌های مرکز هنرهای نمایشی، مراسم نکوداشت استاد ناظر زاده کرمانی نیز برگزار می‌شود.

  |

  در مراسم پایانی پنجمین دوره نمایشنامه‌خوانی مرکز تئاتر مولوی مطرح شد:

ناظرزاده کرمانی: نمایشنامه خوانی یک هنر تئاتری مستقل است
  در مراسم پایانی پنجمین دوره نمایشنامه‌خوانی مرکز تئاتر مولوی مطرح شد:

  ناظرزاده کرمانی: نمایشنامه خوانی یک هنر تئاتری مستقل است

  دکتر ناظرزاده کرمانی در مراسم پایانی پنجمین دوره نمایشنامه‌خوانی مرکز تئاتر مولوی گفت: نمایشنامه‌خوانی جانشین یا ساده شده اجرای صحنه‌ای نیست. بلکه هنری مستقل با استتیک خاص و نشانگان ویژه خود است. نمایشنامه خوانی یک هنر تئاتری مستقل است.

  |

  نظرات کاربران