در حال بارگذاری ...
 • در آیین بزرگداشت زنده یاد صدرالدین شجره مطرح شد

  شجره درام‌نویس بزرگی بود که فرصت معرفی آثارش را نیافت

  آیین بزرگداشت زنده یاد صدرالدین شجره هنرمند پیشکسوت تئاتر و نمایش های رادیویی برگزار شد.

  به گزارش ایران تئاتر،آیین بزرگداشت زنده یاد صدرالدین شجره هنرمند پیشکسوت تئاتر و نمایش های رادیویی بعد از ظهر شنبه 1 تیر ماه در سالن عباس جوانمرد خانه تئاتر برگزار شد.

  در این مراسم که اجرای آن را پیمان شیخی بر عهده داشت جمع کثیری از هنرمندان عرصه تئاتر حضور داشتند.

  در ابتدای این مراسم اجراخوانی یکی از نوشته های زنده یاد صدرالدین شجره  با هنرنمایی میکائیل شهرستانی و علی شجره اجرا شد.

  در ادامه این مراسم شهرام گیل آبادی مدیرعامل خانه تئاتر ضمن خوشآمدگویی به حاضرین در این مراسم گفت: خوشحالیم که همچنان هرم نفس های صدرالدین شجره بر چهره های ما می نشیند به گونه ای که همه ما را بار دیگر دور هم جمع می کند. این معرفت حضور اوست. واقعیت موضوع این است که ما اهل رادیو خانواده خیلی بزرگی هستیم. خیلی از اوقات دو چیز را مایه فخر و مباهات خود می دانیم یکی رادیویی بودن و دیگر تئاتری بودنمان را. من که بیش از 20 سال نفس این بزرگوار بر صورتم نشسته و حتی از نوجوانی و جوانی در محضرشان بوده ام و حرف هایشان را شنیده ام، هیچوقت خاطرات ریز و درشتی را که داشته ام فراموش نمی کنم. جدیت، نگاه نافذ و نقاد و فضاهایی که من فضاهای معلمی می نامم از این جمله است. رادیو چهره ما را از ما گرفت تا به درون خودمان برگردیم و با درمحاق بودنمان سعی کنیم تا به درونمان آرایش دیگری بدهیم. بزرگان زیادی امروز اینجا هستند که من افتخار شاگردی شان را دارم. روی که با من تماس گرفتند وگفتند برنامه دوشنبه های رادیو پیام خالی شده در حالی که استاد روی تخت بیمارستان بود، گفتم من به هیچ وجه پایم را در استودیو پیام نخواهم گذاشت چرا که به محض آمدن پشت آن میکروفون احساس خواهم کرد که من کجا صدرالدین شجره کجا؟ اما امروز هرم نفس های صدرالدین شجره باز هم باعث شد تا دورهم جمع شویم.

  بهزاد فراهانی بازیگر و کارگردان تئاتر نیز در بخش بعدی این مراسم گفت: ما در دهه 40 تلاش کردیم تا سبک کهنه رادیو را کمی تغییر دهیم و برویم به سمت آثاری که دلبستگی زمانه را با خود داشت.  سعی کردیم هم در ادبیات نمایشی ایران و هم در ادبیات نمایشی جهان سرک بکشیم و آثار ارزشمند را به رادیو معرفی کنیم. هیچکدام از این کارها نبود که من و صدرالدین با هم نباشیم. البته سن من بیشتر بود و موقعی که صدرالدین به رادیو آمد من احساس کردم که اینجا دیگر با شخصیتی طرف هستیم که کمی با خودمان فرق دارد. به نظر من صدرالدین شجره یکی از خجالتی ترین آرتیست های این ملک بود. او هرگز این فرصت را به خودش نداد که بگوید من هم کسی هستم و من هم بلدم. صدرالدین می توانست یک درام نویس بزرگ و موفق باشد . البته او در رادیو آثار بسایر زیادی را به وجود آورد ولی در تئاتر نه. اگر ما در تئاتر ایران چند نفر ر نام ببریم که دو تا از آن ها بزرگ باشند، حتما یکی از آن ها صدرالدین شجره است. او شاگرد رادی بود و تنها شاگردی که توانست دین خودش را  به رادی خوب ادا کند او بود. تحت تاثیر آثار چخوف بود و عاشقانه آثار او را دوست داشت. او از رادی بسیار آموخت. صدرالدین درام نویس بزرگی بود ولی آثارش کمتر معرفی شد و کمتر فرصت اجرا پیدا کرد. شاید به این خاطر بود که ریتم و ضرباهنگ کار صدرالدین به گونه ای بود که با ضرباهنگ چامعه خیلی همگون نبود. وقتی او با یک اثر نمایشی روبه رومی شد منقدی دقیق و نکته سنج و اندیشه ورزی کامل بود. امیدوارم فرصتی پیش بیاید تا آثار او توسط نهادی حتی خانه تئاتر منتشر شود و مطمئن هستم که در این صورت حداقل به نیم از خواسته هایی که در دلش بود خواهد رسید. او شخصیتی بود که خیلی ارزان جاری نمی شد و همیشه با نجابت غریبی حرکت می کرد.

  در ادامه این مراسم کلیپی حاوی نقطه نظرات هنرمندان رادیو و تئاتر چون بهروز رضوی و نادر برهانی مرند درباره شخصیت و فعالیت های صدرالدین شجره پخش شد.

  در ادامه این مراسم نیز ایرج راد در سخنان کوتاهی گفت: من آقای شجره را چهل سال پیش از طریق رادیو می شناختم اما جایی که بیشتر با او آشنا شدم سریال مدار صفر درجه بود. در هنگام تولید این سریال مدتی در خارج از کشور بودیم و فرصت هایی دست می داد تا با هم صحبت کنیم و قدم بزنیم، آنجا بود که من صدرالدین شجره را به عنوان یک انسان وارسته و با مطالعه و فروتن دیدم که خودش را خیلی کمتر از آنچه حقیقتا بود به حساب می آورد. در همان مدت کوتان چنان انس و الفتی با او برقرار شد که هرگز فراموش نخواهم کرد.

   

   
  مطالب مرتبط

  سهراب سلیمی درباره تازه‌ترین نمایش خود گفت:

«آقای اشمیت کیه؟» نمایشنامه‌ای جهان‌شمول است
  سهراب سلیمی درباره تازه‌ترین نمایش خود گفت:

  «آقای اشمیت کیه؟» نمایشنامه‌ای جهان‌شمول است

  «آقای اشمیت کیه؟» به نویسندگی سباستین تیری و کارگردانی سهراب سلیمی، از دی‌ماه امسال در تماشاخانه جوانمرد خانه تئاتر به صحنه می‌رود. سلیمی درباره دلیل انتخاب این نمایش گفت:علاوه بر علاقه شخصی به لحاظ موضوع نیز، نمایشنامه‌ای جهان‌شمول است.

  |

  با حضور مدیرعامل خانه تئاتر

جلسه هم‌اندیشی کانون روابط عمومی و تبلیغات برگزار شد
  با حضور مدیرعامل خانه تئاتر

  جلسه هم‌اندیشی کانون روابط عمومی و تبلیغات برگزار شد

  نخستین جلسهٔ رسمی هیئت‌مدیره کانون روابط عمومی و تبلیغات خانه تئاتر با شهرام گیل‌آبادی مدیرعامل خانه تئاتر به‌منظور دیدار و گفت‌وگو پیرامون نقشهٔ ارتباطاتی تئاتر ایران در محل دفتر مدیرعامل خانه تئاتر برگزار شد .

  |

  مدیرعامل خانه تئاتر در گفت‌وگو با ایران تئاتر مطرح کرد

طرح مسئله درآمد سلبریتی‌ها همجه‌ای بی‌پایه و ساختگی است
  مدیرعامل خانه تئاتر در گفت‌وگو با ایران تئاتر مطرح کرد

  طرح مسئله درآمد سلبریتی‌ها همجه‌ای بی‌پایه و ساختگی است

  شهرام گیل آبادی در خصوص طرح مسئله حضور سلبریتی ها در فعالیت های هنری گفت: شاهد هجمه‌ای هستیم که تنها شامل کمتر از نیم درصد از هنرمندان می‌شود و از سوی دیگر اساساً در حوزه فعالیت های تئاتری کمترین مصداق و موضوعیتی ندارد.  

  |

  ایرج راد در گفت‌وگو با ایران تئاتر عنوان کرد

حذف معافیت مالیاتی ضربه‌ای به اصالت‌های هنری تئاتر است
  ایرج راد در گفت‌وگو با ایران تئاتر عنوان کرد

  حذف معافیت مالیاتی ضربه‌ای به اصالت‌های هنری تئاتر است

  ایرج راد رئیس هیات مدیره خانه تئاتر در واکنش به لغو معافیت مالیاتی کلیه فعالیت‌های فرهنگی-هنری از سوی سازمان امور مالیاتی به ایران تئاتر گفت: این اقدام ضربه ای به بدنه تئاتر کشور خواهد بود و کاسته شدن از اصالت های هنری و ارزش های کار فرهنگی را به دنبال خواهد داشت.

  |

  نظرات کاربران