در حال بارگذاری ...
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان:

جانمایه جشنواره تئاتر خیابانی مریوان صلح است

جلال قلعه‌شاخانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان همزمان با برگزاری چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان پیام داد.

به گزارش ایران تئاتر به نقل از ستادخبری چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان، در پیام جلال قلعه‌شاخانی مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی استان مریوان آمده است:
چشم‌انداز و افقِ دید تئاتر با ذاتِ این هنر، پیوندی لاینفک و ناگسستنی دارد. تئاتر به دنبال چیستی، چرایی و چگونگی درک جهان است؛ تا بتواند یک منبع جامع زیبایی‌شناسی را پدید آورد. آنچه در تئاتر اتفاق می‌افتد، جوهر فعالیت‌های انسانی، فرهنگی و اجتماعی است که در کمال گوهر هنر تبلور می‌یابد.
هنرمند تئاتر، با چشمی تیزبین به این مضامین می‌نگرد و هرآینه، درصدد خلق اثری هنری، متناسب بااخلاق و ارزش‌هاست. هنرمند مردمی می‌کوشد؛ با طراحی، داستان‌پردازی، روایات فاخر و شکوهمند و درعین‌حال، مخاطب محور با تماشاگرش دست دوستی دهد. محصول هنری این هنرمند، گاه همچون معادله‌ای از کشف و شهود، برای قرائتی نوتر از جهان است. گاهی هم رویکردی آموزشی- اخلاقی دارد. تئاتر خیابانی همچون سبکی آموزنده، رویکرد دوم را محوریت رسالت هنری خود قرار می‌دهد؛ و دستِ ارادت و دوستی خود را صادقانه به‌سوی تماشاگر مردمی دراز می‌کند.
با این تفاسیر، رویداد بزرگ مردمی مریوان که با محتوای تئاتری‌اش شهرتی بین‌المللی دارد، همواره در مسیر گسترش هنر، فرهنگ، اخلاق و دانش گام برداشته است.
جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان باهمت و تلاش خانواده تئاتر کردستان امروز به‌عنوان مادر رویدادهای تئاتر خیابانی کشور و منطقه غرب آسیا توانسته است پیامی انسانی را در جانمایه خویش به جامعه معرفی نماید و آن در واژه‌ای انسانی به نام «صلح و دوری از خشونت» نهفته است.
افق جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان، اجراهای مستمر عمومی آثار فاخر هنرمندان سطح کشور در این وادی است و این مطالبه را یک حق اجتماعی برای تقویت چرخه اقتصاد پویای منطقه به‌ویژه مریوان در حوزه گردشگری هنری می‌دانیم و با ترسیم نقشه راه این رویداد کلان هنری دستیابی به چنین هدفی دور از ذهن نخواهد بود؛ چرا که مردم شریف مریوان این معنا را به اثبات رسانده‌اند.
این جشنواره به امید خداوند منان و با یاری مردم و مسئولان، سال‌به‌سال قدم‌های بلند و رفیع تری را بر خواهد داشت و جا دارد از تلاش گرانسنگ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کنار استانداری و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان به جهت پشتیبانی‌های مستمر از این رویداد هنری کمال تشکر و قدردانی را نموده و همت مضاعف مسئولان ارجمند شهرستان مریوان را در بسیج امکانات و فراخوان آحاد مردم شریف این دیار را شور حاصل از این برنامه با نشاط فرهنگی – اجتماعی بدانم که پایه‌های توسعه فرهنگی را در شهر خلاق تئاتر خیابانی کشور به زیبایی به نمایش گذاشته و می‌گذارند.
مطالب مرتبط

اطلاعیه شماره ۴ اداره‌کل هنرهای نمایشی درباره دو جشنواره مهم سال

برگزاری جشنواره‌های تئاتر کودک همدان و خیابانی مریوان امکان پذیر نیست
اطلاعیه شماره ۴ اداره‌کل هنرهای نمایشی درباره دو جشنواره مهم سال

برگزاری جشنواره‌های تئاتر کودک همدان و خیابانی مریوان امکان پذیر نیست

اداره‌کل هنرهای نمایشی با استناد به دلایل و شرایط مربوط به شیوع ویروس کرونا و پس از مشورت با نهادهای مربوطه از جمله ستاد ملی مبارزه با کرونا، برنامه‌ای جهت حمایت از برگزاری جشنواره‌های بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان و خیابانی مریوان به شکل سال‌های گذشته ندارد.

|

درباره تئاتر خیابانی و تاثیر بی بدیل آن بر مسائل اجتماعی

نمایش خیابانی مهر تاییدی بر هنر مردمی
درباره تئاتر خیابانی و تاثیر بی بدیل آن بر مسائل اجتماعی

نمایش خیابانی مهر تاییدی بر هنر مردمی

ایران تئاتر- مجید امرایی*: نمایشگر خیابانی مسائل مردم را گوش می دهد و مسائل خود را به گوش مردم می رساند تا در پس این داد و ستد فرهنگی ، جامعه را به سمت تعالی هدایت کند. این نوع نمایش ها اصولا حاصل کنش و واکنش و مبارزه ی بین ظالم و مظلوم و محصول خیزش های مردمی و سرکوب طاغوت هاست پس ...

|

به مناسبت «روز جهانى مبارزه با مواد مخدر» برگزار می‌شود

اجرای ۱۴ گروه‌ تئاتر خیابانی با شعار «نه به اعتیاد» در 10 استان
به مناسبت «روز جهانى مبارزه با مواد مخدر» برگزار می‌شود

اجرای ۱۴ گروه‌ تئاتر خیابانی با شعار «نه به اعتیاد» در 10 استان

به مناسبت «روز جهانى مبارزه با مواد مخدر»، ۱۴ گروه‌ منتخب تئاتر خیابانی با شعار «نه به اعتیاد» در تهران و ۹ استانِ دیگر به اجرا می‌پردازند.

|

نظرات کاربران