در حال بارگذاری ...
 • شهرام کرمی در حاشیه همایش تئاتر استان‌ها گفت:

  تئاتر استان‌ها باید رونق و فرصت را توأمان برای گروه‌ها فراهم کند

  شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی با حضور در چهارمین همایش برگزیدگان جشنواره‌های تئاتر استان‌ها گفت: تئاتر استان‌ها باید رونق و فرصت را توأمان باهم داشته و برای گروه‌های نمایشی فراهم کند.

  به گزارش ایران تئاتر به نقل از روابط عمومی سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی با حضور در چهارمین همایش برگزیدگان جشنواره‌های تئاتر استان‌ها، درباره برنامه‌های اداره کل هنرهای نمایشی برای توسعه و رونق تئاتر در استان‌ها گفت: تئاتر در استان‌ها و شهرستان‌های ایران به‌عنوان پایگاه اصلی تئاتر کشور از دو منظر حائز اهمیت ویژه‌ است، اول تنوع آثار مختلف نمایشی در شهرهای مختلف ایران که ازنظر مضمون، شکل و مفاهیم بومی بسیار غنی هستند. دوم استعدادهای متعدد و ناب در میان نسل جوان و آثار باشکوهی که هنرمندان پیشکسوت در شهرهای دیگر تولید می‌کنند اما امکانات ما در شهرهای مختلف، متفاوت است، در بعضی از استان‌ها امکانات خوبی داریم و در برخی دیگر امکانات پایه‌ای، حتی یک سالن نمایش استاندارد هم وجود ندارد.
  وی افزود: این مسئله ناشی از نگاه سلیقه‌ای و نوع عملکرد مدیران در برخی از استان‌هاست. اداره کل هنرهای نمایشی در دو دهه اخیر با این مشکل اساسی روبه‌رو بود و تلاش کرد به ایجاد زیرساخت‌ها در شهرهای ایران با پیشبرد طرح‌های مختلف ازجمله ایجاد تئاتر شهر، تأسیس پلاتو اجراها و ... توجه کند، این طرح‌ها به دلیل کمبود اعتبار یا حمایت نکردن مدیران استانی دچار نقصان است و به همین جهت شدت و ضعف‌هایی ازنظر امکانات در استان‌های ایران وجود دارد.
  کرمی تأکید کرد: در دو سال اخیر که من مسئولیت اداره کل هنرهای نمایشی را بر عهده داشته‌ام، به جهت کاهش اعتبارات برای اجرای بسیاری از طرح‌ها دچار مشکل شده‌ایم. ما به‌عنوان اداره کل هنرهای نمایشی نقش تکمیل‌کننده در فعالیت تئاتر استان‌ها داریم و ادارات کل استان‌ها باید در اتفاقات تئاتری‌شان پیش‌قدم شوند، این اتفاق با توجه به سلیقه هر مدیر و شرایط هر استان متفاوت است؛ بنابراین توجه مدیران استانی به حوزه تئاتر مهم‌‌ترین اتفاقی است که زمینه رشد این حوزه را فراهم می‌کند.
  وی ادامه داد: در اداره کل هنرهای نمایشی نمی‌توانیم تمام مشکلات استان‌ها را رفع کنیم، این توقع در بین هنرمندان وجود دارد ولی ما بضاعت انجام این امر را نداریم. ما صرفاً می‌توانیم از رویدادهایی چون جشنواره‌های استانی حمایت کنیم یا آغازگر اتفاقاتی باشیم که به رشد تئاتر در استان‌ها کمک ‌می‌کند.


  دو طرح اداره کل هنرهای نمایشی برای رونق تئاتر در استان‌ها
  مدیرکل هنرهای نمایشی با اشاره به اقدامات این اداره در جهت رونق تئاتر کشور، توضیح داد: از ابتدای امسال دو طرح مهم را در استان‌های کشور آغاز کردیم، اول طرح رپرتوار تئاتر شهرهای ایران است که گروه‌های منتخب استان‌ها و تهران را معرفی کردیم تا به‌صورت چرخشی در کشور به اجرا بپردازند. دوم طرح پویش تئاتر شهرهای ایران است که شامل آموزش تئاتر توسط اساتید حرفه‌ای می‌شود.
  کرمی با اشاره به یک ضرورت عنوان کرد: باید به سمتی برویم که تئاتر استان‌ها رونق و فرصت را توأمان داشته باشد، برای تحقق این هدف باید ظرفیت‌های خود را بررسی کنیم. نقش انجمن هنرهای نمایشی و مدیران استان‌ها بر رونق تئاتر بسیار جدی است.
  وی درباره تأثیر برگزاری همایش برگزیدگان جشنواره‌های تئاتر استان‌ها بر ارتقای سطح تئاتر کشور بیان کرد: این همایش بسیار بر توسعه تئاتر ایران مؤثر است، چون در مرحله اول یک گردهمایی برای ارتباط هنرمندان منتخب از سراسر کشور است. این ارتباط توأم با جلسات مستمر صورت می‌گیرد و امکان تبادل‌نظر و آشنایی هنرمندان استان‌‌ها را با هنرمندان تهران فراهم می‌کند که فرصت بسیار خوبی است. همایش طرح بسیار خوبی است که منجر به انتقال آگاهی و دانش به هنرمندان استان‌های کشور می‌شود.
  این نویسنده و کارگردان خاطرنشان کرد: خشنودم که چهارمین دوره این همایش در حال برگزاری است. ما تلاش کردیم تا با استفاده از تجربه برگزاری دوره‌های گذشته، در بخش‌های مختلف تنوع ایجاد کنیم و از ظرفیت هنرمندان منتخب استانی به بهترین نحو استفاده کنیم. من این طرح را به فال نیک می‌گیرم و قطعاً در سال‌های آینده این رویه را ادامه خواهیم داد، هنرمندان شرکت‌کننده باید نظرات و پیشنهادات خود را ارائه کنند تا بتوانیم در دوره‌های آتی برای برگزاری بهتر همایش برنامه‌ریزی دقیق‌تری داشته باشیم.


  جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر یک رویداد تخصصی و حرفه‌ای است
   وی با اشاره به تأثیرگذاری جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در سی و هشتمین دوره برگزاری‌اش گفت: جشنواره تئاتر فجر یک رویداد بین‌المللی معتبر است که به سی و هشتمین دوره خود رسیده است، نقش این جشنواره بر رونق تئاتر ایران غیرقابل‌انکار است. خوشبختانه روزبه‌روز نقش جشنواره پررنگ‌تر می‌شود اما نباید فراموش کنیم جشنواره تئاتر فجر تنها یک رویداد است، همه تئاتر ایران در جشنواره خلاصه نمی‌شود. این جشنواره یک فرصت برای حضور هنرمندان تئاتری است و ما همواره تلاش می‌کنیم تا این رویداد را به بهترین نحو برگزار کنیم.
  کرمی تأکید کرد: جشنواره شرایط حضور یکسری گروه‌های تئاتری را فراهم می‌کند اما تمام بضاعت تئاتر کشور در دل این رویداد حضور ندارد. ما باید بتوانیم از این ظرفیت استفاده کنیم اما جشنواره متعدد دیگر تئاتر هم در کشور برگزار می‌شود که هرکدام ازنظر موضوعی، تخصصی و مخاطب محور در جریان تئاتر کشور نقش جدی و پررنگ دارند. اعتقاد نداریم تمامی رویدادهای کشور باید جشنواره محور باشد اما جشنواره‌ها فرصتی برای ارتباط بهتر هنرمندان تئاتر و معرفی‌شان هستند. فراموش نکنیم جشنواره تئاتر فجر یک رویداد تخصصی و حرفه‌ای است.

   
  مطالب مرتبط

  جلال تهرانی در کارگاه «نمایشنامه‌نویسی» همایش تئاتر استان‌ها:

از مسیر مکاشفه با تکنیک به سراغ نوشتن می‌روم
  جلال تهرانی در کارگاه «نمایشنامه‌نویسی» همایش تئاتر استان‌ها:

  از مسیر مکاشفه با تکنیک به سراغ نوشتن می‌روم

  کارگاه «تجربیات صحنه: نمایشنامه‌نویسی» با حضور جلال تهرانی در چهارمین همایش برگزیدگان جشنواره‌های تئاتر استان‌های کشور برگزار شد. تهرانی در این کارگاه گفت: از مسیر مکاشفه با تکنیک و فن به سراغ نوشتن نمایشنامه می‌روم.

  |

  قطب‌الدین صادقی در کارگاه «کارگردانی» همایش تئاتر استان‌ها:

تلاش کردم در اولین گام کارگردانی از تاریخ بهره ببرم
  قطب‌الدین صادقی در کارگاه «کارگردانی» همایش تئاتر استان‌ها:

  تلاش کردم در اولین گام کارگردانی از تاریخ بهره ببرم

  ایران تئاتر: کارگاه «تجربیات صحنه: کارگردانی» چهارمین همایش برگزیدگان جشنواره‌های تئاتر استان‌ها با حضور قطب‌الدین صادقی برگزار شد. صادقی در این نشست گفت: تلاش کردم در اولین گام کارگردانی از تاریخ بهره ببرم.

  |

  در کارگاه «تأثیر شیوه‌های اجرایی معاصر...» همایش تئاتر استان‌ها مطرح شد:

از تماشاگر سنتی و پرفورمنس آرت تا ویدئومپینگ
  در کارگاه «تأثیر شیوه‌های اجرایی معاصر...» همایش تئاتر استان‌ها مطرح شد:

  از تماشاگر سنتی و پرفورمنس آرت تا ویدئومپینگ

  ایران تئاتر: کارگاه «تأثیر شیوه‌های اجرایی معاصر در خلق یک اثر هنری فراگیر» چهارمین همایش برگزیدگان جشنواره‌های تئاتر استان‌ها با حضور سعید بهنام برگزار شد. در این نشست با مروری بر تاریخ هنرهای نمایشی از گذشته تا به امروز به حضور شیوه‌های جدید در تئاتر از تعریف تماشاگر ...

  |

  نگاهی به برنامه‌های سومین روز از همایش

سه کارگاه و یک پنل تخصصی در همایش تئاتر استان‌ها
  نگاهی به برنامه‌های سومین روز از همایش

  سه کارگاه و یک پنل تخصصی در همایش تئاتر استان‌ها

  سه کارگاه و یک پنل تخصصی از برنامه‌های سومین روز از همایش برگزیدگان جشنواره‌های تئاتر استان‌های کشور با حضور اساتید حوزه تئاتر و گروه‌های نمایشی منتخب استان‌ها دنبال می‌شود.

  |

  محمودرضا رحیمی در گفت‌وگو با ایران تئاتر:

کارگاه های همایش برگزیدگان تئاتر استان ها در خدمت تقویت جشنواره  تئاتر فجر است
  محمودرضا رحیمی در گفت‌وگو با ایران تئاتر:

  کارگاه های همایش برگزیدگان تئاتر استان ها در خدمت تقویت جشنواره  تئاتر فجر است

  محمودرضا رحیمی مدیر کارگاه‌های همایش برگزیدگان تئاتر استانی گفت: کارگاه های این همایش در خدمت تقویت ارتقای کیفی جشنواره تئاتر فجر برگزار می شود.

  |

  پیام نادر برهانی مرند به اهالی تئاتر:

تئاتر ما را به همدلی و ادامه مسیر هنر فرامی‌خواند
  پیام نادر برهانی مرند به اهالی تئاتر:

  تئاتر ما را به همدلی و ادامه مسیر هنر فرامی‌خواند

  نادر برهانی مرند دبیر سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر خطاب به اهالی هنر تئاتر یادداشتی را منتشر کرد و خاطرنشان کرد: «تئاتر ما را به مفاهمه و همدلی و ادامه مسیر و پویایی هنر فرامی‌خواند»

  |

  نادر برهانی مرند درباره روند پذیرش آثار نوشت:

تمایل به حضور در رقابتی از جنس تئاتر برای هنرمندان واقعیتی انکارناشدنی است
  نادر برهانی مرند درباره روند پذیرش آثار نوشت:

  تمایل به حضور در رقابتی از جنس تئاتر برای هنرمندان واقعیتی انکارناشدنی است

  دبیر سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر ضمن آرزوی توفیق برای هنرمندان حاضر در این رویداد، در یادداشتی درباره روند پذیرش آثار بخش‌های رقابتی و غیررقابتی و سیاست‌ها و رویکردهای این دوره توضیحاتی را ارائه کرد.

  |

  نظرات کاربران