در حال بارگذاری ...
در نشست مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری با جمعی از فعالان تئاتر مازندران مطرح شد

آمادگی حوزه هنری جهت برگزاری فعالیت‌های کیفی

کوروش زارعی در حوزه هنری مازندران با تنی چند از هنرمندان نمایشی استان درباره مسائل مربوط به تولیدات نمایشی گفتگو کرد.

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر از مازندران ، پیش از برگزاری اختتامیه شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بومی تیرنگ، جمعی از هنرمندان و فعالان هنرهای نمایشی استان در این مرکز گرد هم آمدند.
در این نشست که با حضور کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری و سید مصطفی موتورچی مسئول دفتر تئاتر  بچه های مسجد این نهاد برپا شد، حاضرین درباره مسائلی از جمله وضعیت جریان تئاتر بچه های مسجد، چاپ متون نمایشی، حمایت نمایش های حوزه هنری، مسائل آموزشی و... بحث و تبادل نظر کردند.
زارعی ضمن قدردانی از تلاش هنرمندان و استمرار فعالیت آنان در شرایط کنونی با اشاره به حفظ ارزشها و منزلت انسانی در نمایش گفت: در بسیاری از آثار کلاسیک و متون برجسته غربی هم نویسندگان اغلب سعی در رعایت آداب و اخلاق دارند ولی متاسفانه در برخی از اجراهای نمایشی امروز ما، کاربرد دیالوگ‌های ناپسند به یک عادت تبدیل شده است. باید تلاش  کرد که تئاتر در نهایت اثری به دور از بد اخلاقی و عاملی انسان ساز باشد.
وی همچنین در پاسخ به هنرمندی که خواستار جریانات  آموزشی مدون بود گفت: ما در سال آینده  مبتنی بر درخواست واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری مازندران قطعا کارگاه‌هایی را با حضور استادان برجسته هماهنگ خواهیم کرد و برونداد نشست ها  و متون کارگاهی حاصله ( مانند جریان چهارفصل تئاتر و رویدادهای مشابه) در صورت داشتن استانداردهای لازم جهت چاپ حمایت خواهند شد.
مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در ادامه با تاکید بر سیاست‌های این مرکز افزود: توجه به بوم و فرهنگ مناطق  از نکات حائز اهمیتی است که باید مورد توجه هنرمندان قرارگیرد. تصور فعالان بر این نباشد که همه چیز در تهران میگذرد، قطعا رویدادها و خرده فرهنگها و نیازهای انسانی و اساسا زیست بوم در شهرستانها خود مصدر داستان‌هایی است که به نمایش های  جذاب ختم خواهد شد.
وی در جمع نویسندگان و کارگردانان جوان نمایشی گفت: تولیدات کوتاه و ویژه بچه های مسجد حوزه هنری ( بیش از ۶۰ اثر) که توسط نویسندگان برجسته، فعال و پیشکسوت کشور آماده شده دستمایه خوبی برای تولید و ترویج خواهند بود و قطعا دفتر هنرهای نمایشی حوزه هنری در استان‌ها از نمایش های تولید شده از این متون حمایت خواهند کرد.
کوروش زارعی  در ادامه صحبت‌های یکی از حضار درباره حمایت از نمایشی آیینی، تعزیه و نقالی در مازندران خاطرنشان کرد: خوشبختانه رییس حوزه هنری مازندران پیگیری خوبی در سطح استان جهت ایجاد پایگاه و دفتر تعزیه  داشته است.  در ادامه مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری مرکز نیز پشتیبانی  های لازم  را خواهد داشت. تعزیه هنر اصیل ایرانی است و همچون اُپرا  برای غربیان، این پدیده فرهنگی برای ما نیز از اعتبار بالایی برخوردار است.
وی همچنین گفت: این آمادگی وجود دارد که جهت تولید تله تئاتر از مجالس تعزیه خوانی  جوانان و نوجوانان استان، با معرفی گروههای فعال نوجوان و جوان توسط دفتر استانی و بررسی فیلم اجرای این هنرمندان و فراهم شدن زمینه حضور گروه‌ها در تهران از طریق شبکه امید ( با حمایت و پشتیبانی فنی این شبکه تلویزیونی) این تولیدات صورت پذیرد.
این مقام مسئول در آستانه برگزاری اختتامیه جشنواره تیرنگ افزود:  ما متولی تئاتر کشور نیستم  بلکه در جریان تئاتر حوزه هنری فعال هستیم آنهم با بودجه ای مشخص و رویکردی مشخص. در ادامه رایزنی ها و تلاش پراکنده مرکز هنرهای نمایشی (در مرکز و مسلما استان‌ها ) با سایر نهادها و ادارات و تشکل‌ها به تولید آثار و برگزاری برنامه ها می پردازیم و تلاش داریم با بودجه ای ناچیز تولیدات با کیفیتی داشته باشیم.
مطالب مرتبط

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان مازندران خبر داد:

راه‌اندازی صفحه گروه‌های استقرار استان مازندران
رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان مازندران خبر داد:

راه‌اندازی صفحه گروه‌های استقرار استان مازندران

برای اولین بار توسط استان مازندران با زحمات مسئول روابط عمومی انجمن هنرهای نمایشی استان مازندران طرح معرفی گروه‌های استقرار و ایجاد صفحه در ایران تئاتر مطرح شد که با برنامه ریزی و هماهنگی های به عمل آمده با سایت ایران تئاتر در دستور کار قرار گرفت و اجرایی شد.

|

پیشکسوت تئاتر مازندران در نشست هم افزایی عنوان داشت

هنرمند تئاتر در شهرستان سرمایه و فرصت محسوب می‌شود
پیشکسوت تئاتر مازندران در نشست هم افزایی عنوان داشت

هنرمند تئاتر در شهرستان سرمایه و فرصت محسوب می‌شود

در نشست هم افزایی گروه‌های نمایشی استان مازندران، عباس ابوالحسنی به عنوان نماینده گروهای استقرار از مشکلات و خواسته های هنرمندان تئاتر استان مازندران سخن گفت .

|

حسن رونده در نشست پرسش و پاسخ گروهای تئاتر استان مازندران عنوان کرد :

ثبت گروها در سامانه استقرار تا پایان خرداد 1400
حسن رونده در نشست پرسش و پاسخ گروهای تئاتر استان مازندران عنوان کرد :

ثبت گروها در سامانه استقرار تا پایان خرداد 1400

تا پایان خرداد 1400 گروهایی که بنا به دلایل سیستمی و یا نقص مدارک در سامانه استقرار اداره کل هنرهای نمایشی موفق به دریافت پروانه نمایش نشده اند با رفع موانع موجود ، پروانه استقرار گروه شان صادر و در اختیار سرپرستان گروهای نمایشی قرار خواهد گرفت . 

|

قادر آشنا در نشست هم افزایی با گروهای نمایشی استان مازندران تشریح کرد :

برنامه های حمایتی از هنرمندان و تئاتر استانی 
سه طرح  برای خلق نمایشنامه های ایرانی
قادر آشنا در نشست هم افزایی با گروهای نمایشی استان مازندران تشریح کرد :

برنامه های حمایتی از هنرمندان و تئاتر استانی
سه طرح برای خلق نمایشنامه های ایرانی

قادر آشنا مدیر کل مرکز هنرهای نمایشی وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه پروژه «قلم روشن» یکی از اتفاق‌های خوب و مهم در عرصه نمایشنامه‌نویسی به شمار می‌رود، گفت: با اجرای این پروژه تلاش داریم علاوه برتولید نمایشنامه های فاخر و در تراز ایران اسلامی، از نمایشنامه نویسان ...

|

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خبر داد

انتشار آثار نمایشنامه‌نویسان مازندرانی
رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خبر داد

انتشار آثار نمایشنامه‌نویسان مازندرانی

محمودی به تلاش نویسندگان مازندران برای نگارش نمایشنامه های ارزشمند در حوزه تئاتر اشاره و از چاپ ۴ مجلد نمایشنامه تئاتر خبر داد و گفت: اداره کل ارشاد مازندران و انجمن هنرهای نمایشی استان با همکاری انتشارات هاوژین این نمایشنامه‌ها را به چاپ رساند.

|

نظرات کاربران