در حال بارگذاری ...
به بهانه برگزاری کارگاه های آنلاین ایران تئاتر

رسانه تخصصی و ضرورت اجتناب ناپذیری به نام آموزش

ایران تئاتر، سعید نوریان : درگاه ایران تئاتر با توجه به نقشی که در گستره ملی و بین المللی توسعه شناخت هنرهای نمایشی دارد، از همان سال های شروع فعالیت سایت های استانی اش، آموزش فعالین رسانه ای در حوزه هنرهای نمایشی را سرلوحه فعایت های خود قرار داده و زمینه را برای عرضه کیفی داشته ها و ارتقای علمی کارگزاران این درگاه در کشور فراهم کرده است.

«زکات علم، نشر آن است»، جمله ای ساده، اما گهربار و ارزشمند از صاحب قلم و بیان حضرت علی(ع) است که در کنار رفتار، کردار و اعمال شایسته اش، کتاب نهج البلاغه را برای سعادت و رسیدن به کمال و سربلندی برای تمامی نسل ها بویژه پیروان راستینش به یادگار گذاشته است. نشر علم و توسعه آن همان ضرورتی که قرآن کریم در آیه هفتم از سوره انبیاآن را مورد تاکید قرار داده است: «اگر نمى دانید از دانایان بپرسید»

آموزش، ضرورتی اجتناب ناپذیر و فرصتی اساسی برای گسترش دانش و فراگیری علوم و فنون در زمینه های مختلف است و انسان علاقمند به رشد و تعالی در هر سن و شرایط و موقعیتی که باشد، نیازمند به این امر مهم است تا ضمن به روز شدن و یادگیری فنون و مهارت های جدید، به کارگیری آموخته هایش، دنیای معلومات و داشته های علمی و تخصص خود را گسترش دهد و خود نیز در فرصتی که برایش مهیا شده است، این اندوخته ها را بدون هیچ چشمداشتی به فراگیران و دانش آموختگان دیگر انتقال دهد. تغییرات سریع و عمیق علمی در حوزه های مختلف سبب شده است که هر از چند گاهی نظریات، تکنیک ها و روش های جدیدی وارد عرصه زندگی شود. برای ادامه حیات و برای ارتقای داشته ها به ناچار باید آنان را آموخت و با یادگیری یافته های جدید که حاصل تحقیق، تفحص و اندیشه صاحب نظران و صاحب قلم مان است را جایگرین روش ها و سیستم های قدیمی کرد. آموزش، زمینه ساز ارتقا و تعالی است و موجب می شود تا استعدادها شکوفا شده و توانایی های بالقوه افراد به فعل درآیند.

درگاه ایران تئاتر با توجه به رسالت سنگینی که برای توسعه تئاتر و همراهی با هنرمندان و تلاشگران عرصه نمایش برای تولید و اجرای آثار نمایشی در جای جای ایران دارد، از همان سال های شروع فعالیت بخش استانی اش، آموزش فعالین رسانه ای تئاتر را در سرلوحه فعایت های خود قرار داده و با بهره گیری از تجارب و تخصص افراد نخبه تئاتری و علمی، زمینه را برای نمایش داشته ها و ارتقای علمی و تخصصی و رسانه ای کارگزاران این درگاه در تهران بزرگ و استان های مختلف کشور فراهم کرده است.

این آموزش ها و یادآوری های آموزشی سبب شده است تا ایران تئاتر، جایگاهی والا در بین هنرمندان و متولیان به فرهنگ و هنر داشته باشد و به عنوان یک پایگاه و رسانه تخصصی، تحسین هنرمندان و هنرآفرینان و هنردوستان تئاتری را برانگیزد.

این آموزش ها گاهی با برگزاری کارگاه های حضوری و گاهی با برگزاری نشست های غیر حضوری و حتی با تذکرها به فعالین این رسانه در استان ها و اصلاح مطالب ارسالی دوستان خبرنگار، نویسنده و محقق به شایستگی برگزار شده است.

در روزهای اخیر و در حالی که ویروس منحوس کرونا بر حوزه فرهنگ و هنر سایه انداخته و زمینه رای برای تعدیل و تعطیلی فعالیت های تئاتری در شهرهای مختلف کشور فراهم کرده است، ایران تئاتر و متولیان تلاشگرش بر آن داشته تا با برگزاری کارگاه های مجازی آن هم با تعداد نفرات محدود در هز کارگاه، یک بار دیگر همکاران فعال در استان ها را اگرچه در فضای مجازی، دور هم جمع کند و داشته های علمی و رسانه ای شان را یادآور شود و هم زمینه را برای هم افزایی و ارتقای علمی و تخصصی یاریگران ایران تئاتر در استان ها فراهم سازد.

عصر روز یکشنبه بیستم تیرماه، زیبا فرصتی فراهم شد که در راستای سلسله برنامه های آموزشی و هم افزایی درگاه ایران تئاتر، در قالب گروه سوم آموزشی به همراه دوستان عزیزم آقایان و خانم ها خردمند، محمدی، بهرامی و زکالاب از استان های آذربایجان شرقی، ایلام، کرمانشاه و هرمزگان در دوره آموزشی شرکت کنم و از طریق فضای مجازی، به راحتی و سهولت از اندیشه ها و داشته های علمی و تجارب ارزشمند سردبیر ایران تئاتر علی اکبر عبدالعلی زاده عزیز و بزرگوار و همراهی‌های مهربانانه میترا رضایی گرانقدر بهره بگیرم.

فضایی که دوستان عزیز برای مان مهیا کرده اند، با وجود همه محدودیت هایش، سرشار از مهربانی، صمیمیت، عشق و دوستی بود و علی اکبر عبدالعلی زاده عزیز، هنرمندانه، استادانه و ماهرانه با جان و دل همه آنچه را که در سینه داشتند و از سال ها حضور در نشریات و خبرگزاری های مختلف کسب کرده است، بدون هیچ منتی در اختیارمان قرار داد و این تجربیات ارزنده و ارزشمند را برای ارتقای ایران تئاتر به همه شرکت کنندگان در این دوره آموزشی هدیه کردند.

سپاس از مخلوق، سپاس از خالق یکتاست و بر خود واجب و فرض می دانم تا از همت عالی و اهتمام ارزنده عزیزانم در ایران تئاتر بویژه  استاد عبدالعلی زاده عزیز که عالمانه و هنرمندانه در ارتقای ایران تئاتر نقشی ارزشمند و تاثیر گذار داشته و همراهی صادق برای فعالین رسانه ای ایران تئاتر در استان ها هستند و نیز میترا رضایی ارجمند که همیشه با صبوری تمام و با روی خوش، کاستی های مان را برطرف کرده و در ادامه این طریق و رسالت سنگین، مشوق مان بوده و ایران تئاتر را بستری برای هنرنمایی دوستان تئاتری از شهرستان های مختلف کرده اند، سپاسگزاری کنم و از این اقدام تحسین برانگیزشان به بزرگی و عظمت یاد کنم. 
مطالب مرتبط

پروفسور حسن عشایری در مراسم سال انجمن دراماتراپی عنوان کرد:

خود را فراموش کنیم ولی گم نکنیم
همراه با گزارش  برگزیدگان  و حامیان انجمن
پروفسور حسن عشایری در مراسم سال انجمن دراماتراپی عنوان کرد:

خود را فراموش کنیم ولی گم نکنیم
همراه با گزارش برگزیدگان و حامیان انجمن

ویژه‌برنامه‌ هفته‌ جهانی دراماتراپی با حمایت انجمن دراماتراپی ایرانDTCI، اداره کل هنر‌های نمایشی و انجمن هنر‌های نمایشی ایران روز گذشته یک‌شنبه دوم آبان‌ماه در تالار مشاهیر تئاتر شهر برگزار و از برگزیدگان و حامیان این انجمن تقدیر شد.

|

گفت و گو با سه پیشکسوت تئاتر مشهد در سوگ حسین مقدم

جای خالی یک هنرمند بر صحنه نمایش خراسان
گفت و گو با سه پیشکسوت تئاتر مشهد در سوگ حسین مقدم

جای خالی یک هنرمند بر صحنه نمایش خراسان

مرحوم حسین مقدم معروف بود به مهربانی و محبوبیت و شهره بود به صمیمیت با جوان تر‌ها که او را «عمو حسین» صدا می‌کردند. این هنرمند فقید مشهدی 20 مهرماه بر اثر عوارض ناشی از بیماری کبد بدرود حیات گفت و 21 مهرماه در زادگاهش روستای «کاهو» به خاک سپرده شد.

|

در یادداشت دبیر بیست و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان  تاکید شد

صاحبان روز و هفته و ماه و سال تقویم کودکان‌اند
در یادداشت دبیر بیست و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان تاکید شد

صاحبان روز و هفته و ماه و سال تقویم کودکان‌اند

امیر مشهدی عباس دبیر بیست و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان در یادداشتی که در پایان هفته ملی کودک در اختیار ایران تئاتر گذاشت تاکید کرد :تمام هفته‌ها را یک به یک به نام کودکان سنجاق می‌کنیم ؛ که صاحبان روز و هفته و ماه و سال تقویم  کودکان‌اند.

|

دبیر سیزدهمین دوره هم‌زمان با معرفی هیئت انتخاب آثار اعلام کرد

آثار راه‌یافته به همایش ملی مجازی شبیه خوانی و آئین‌های نمایشی محرم - خوزستان
دبیر سیزدهمین دوره هم‌زمان با معرفی هیئت انتخاب آثار اعلام کرد

آثار راه‌یافته به همایش ملی مجازی شبیه خوانی و آئین‌های نمایشی محرم - خوزستان

خلیل ضرغامپور دبیر سیزدهمین همایش ملی مجازی شبیه خوانی و آئین های نمایشی محرم استان خوزستان ضمن‌ معرفی هیئت انتخاب این دوره از همایش، از اعلام نتایج بازبینی آثار نمایشی رسیده به سه بخش همایش از سراسر کشور خبر داد.

|

یادداشتی در اهمیت به جا آوردن شرط جوانمردی

راه طولانی مقاومت تا بعد از هرگز
یادداشتی در اهمیت به جا آوردن شرط جوانمردی

راه طولانی مقاومت تا بعد از هرگز

ایران تئاتر - علی اکبر عبدالعلی زاده : عجبا که عده ای هنوز می پرسند علت گرامی داشت هفته دفاع مقدس چیست؟! خیلی ها گمان می کنند این سوال بی نیاز از پاسخ است ! همان ها که سال ها از بازخوانی فرهنگ مقاومت پرهیز کردند گویی که نذر داشتند ! غافل از این که غفلت ناآگاهی و رخوت می آورد و عرصه ...

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

حیات دوباره تئاتر در 20 استان زرد و نارنجی
ایران تئاتر تنها مرجع ثبت‌نام متقاضیان شرکت در جشنواره‌های استانی
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

حیات دوباره تئاتر در 20 استان زرد و نارنجی
ایران تئاتر تنها مرجع ثبت‌نام متقاضیان شرکت در جشنواره‌های استانی

در هفته‌ای که گذشت، با عبور اکثر مناطق کشور از قله پنجم کرونا و کاهش روند بستری 20 استان به صورت کامل در وضعیت زرد و نارنجی قرار گرفتند که به زودی فعالیت تئاتری خود را از سر خواهند گرفت،

|

مروری بر روند تعیین حریم تئاتر شهر به بهانه مصوبه جدید وزارت میراث فرهنگی

گره ای که به دندان سیاست آمد، بادست خرد باز می شود
مروری بر روند تعیین حریم تئاتر شهر به بهانه مصوبه جدید وزارت میراث فرهنگی

گره ای که به دندان سیاست آمد، بادست خرد باز می شود

ایران تئاتر : داستان فقدان حریم تئاتر شهر و تلاش برای احیای آن ، حکایتی است به درازای بیش از دو دهه . حکایتی که قهرمان اصلی آن امید اهالی فرهنگ است و ضد قهرمانش روند فرسایشی ندانم کاری های مستمر تصمیم سازان خارج از حوزه فرهنگ و هنر است ؛ داستانی پر آب چشم که بارها به سرانجام ...

|

نظرات کاربران