در حال بارگذاری ...
آن‌چه در روز دوم بیست و هفتمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان گذشت:

از برگزاری سه کارگاه آموزشی تا نمایشنامه‌خوانی سیدجواد هاشمی

دومین روز از برگزاری بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان، شاهد برگزاری سه کارگاه آموزشی و نمایشنامه‌خوانی «پسر کوه‌های بلند» با حضور سیدجواد هاشمی بود.

به گزارش ایران تئاتر به نقل از روابط‌عمومی بیست و هفتمین جشنواره ، در دومین روز جشنواره، 10 نمایش صحنه‌ای، 4 اجرای نقالی و 4 نمایش خیابانی در میان اقبال مخاطبان اجرا شد و آن‌چه بسیار حائز اهمیت به نظر رسید، استقبال کودکان و نوجوانان همراه با والدین‌شان از نمایش «افسانه شاه لیر و سه دخترش» از کشور یونان بود. این نمایش بی‌کلام که روایت جنگ و عشق است توانست نظر مخاطبان را به خود جلب کند.

در این روز نیز عروسک‌های غول پیکر فاطمه بحرینی از آبادان، تریلی سیار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان خراسان رضوی و رادیو کمپر صادق داوری‌فر از تهران در شهر‌های اطراف همدان به اجرا برنامه پرداختند.

سه کارگاه «کارگردانی تئاتر» با تدریس محمد عاقبتی، کارگاه «بارانه و چمچمه خاتون» (روایت تیشتر نگهبان آب و اپوش دیو خشکسالی) ویژه سنین 8 تا 11 سال با تدریس بهارک بابک، کارگاه تولید نمایش با استفاده از تکنیک‌های کتاب‌های پاپ آپ ویژه بزرگسالان با تدریس ابراهیم شاکری و کارگاه «بیا و بشنو» (افسانه ماه پیشونی) ویژه سنین 8 تا 11 سال با تدریس بهارک بابک برگزار شد.

شامگاه دومین روز جشنواره از هفت کتاب «یک عمر کودکی» گفت‌وگو با داوود کیانیان نوشته منصور خلج، «حکایت سال‌های کودکی» گفت‌وگو با بهرام شاه‌محمدلو، «دلی که به درد آمده است» گفت‌وگو با رضا فیاضی، «ماندگاری در تئاتر کودک» در گفت‌وگو با قطب‌الدین صادقی، «درختی که هزار جور میوه می‌داد» گفت‌وگو با بانو پروانه باغچه‌بان، «هر کس مورخ زندگی خودش است» در گفت‌وگو با منصور خلج و «کودکی که کودک ماند» گفت‌وگو با رضا بابک نوشته داوود کیانیان در سالن سینما کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان رونمایی شد. سپس مجموعه کتاب‌های 6 جلدی نمایش خلاق با عنوان «نمایش خلاق برای کودکان» نوشته منوچهر اکبرلو، «سفر نمایشی به دنیای داستان با نمایش خلاق» نوشته حسین فدایی‌حسین، «نمایش خلاق، آزمایشگاهی برای زندگی نوشته اکرم ابوالمعالی، «مبانی نمایش خلاق» نوشته داوود کیانیان، «گام به گام به سوی تئاتر خلاق» نوشته رضا فیاضی و «نمایش خلاق، راهی به سمت تفکر و تجسم خلاق» نوشته فائزه فیض شیخ‌الاسلام که توسط انتشارات جهاد دانشگاهی به چاپ دوم رسیده است، معرفی شد.

در ادامه یکی از نمایشنامه‌های راه‌یافته به بخش نمایشنامه‌نویسی جشنواره با عنوان «پسر کوه‌های بلند» نوشته نگار نادری به کارگردانی میترا کریم‌خانی در شامگاه دومین روز جشنواره توسط سیدجواد هاشمی، مسلم قاسمی، فریبا دلیری، میترا کریم‌خانی، مجتبی کاظمی، بهرام بهبهانی و فاطمه امیدعلا خوانده شد.

بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان، با هدف تقویت مهارت، رشد آگاهی و اعتمادبه‌نفس‌ فرزندان ایران‌زمین از طریق نمایش، یکم تا ششم تیرماه به دبیری‌ امیر مشهدی‌عباس و با مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، اداره کل هنر‌های نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن هنر‌های نمایشی ایران، وزارت آموزش و پرورش، سازمان بهزیستی، شهرداری همدان، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با شعار «تئاتر، پرواز پروانه‌های خیال» در شهر تاریخی همدان در حال برگزاری است.

اخبار بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان را می‌توانید از سایت جشنواره به نشانی https://icy.theater.ir دنبال کنید.
مطالب مرتبط

عباس جمشیدی‌فر: نمایش خیابانی جزو افتخارات من است

خیمه‌شب‌بازی این پتانسیل را دارد که به جهانیان معرفی شود
عباس جمشیدی‌فر: نمایش خیابانی جزو افتخارات من است

خیمه‌شب‌بازی این پتانسیل را دارد که به جهانیان معرفی شود

عباس جمشیدی‌فر بازیگر و عضو هیئت‌داوران مسابقه تئاتر خیابانی و خیمه‌شب‌بازی بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان، تئاتر خیابانی را یکی از بهترین راه‌های انتقال و پیوند مخاطب با تئاتر، دانست.

|

همراه با بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان

امیر جهان‌پور: نمایش «کرمی که هیولا شد» مسئولیت‌پذیری را آموزش می‌دهد
همراه با بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان

امیر جهان‌پور: نمایش «کرمی که هیولا شد» مسئولیت‌پذیری را آموزش می‌دهد

کارگردان نمایش «کرمی که هیولا شد» بابیان اینکه توجه به حرف پدر و مادر و مسئولیت‌پذیری موضوع اصلی این نمایش است، افزود: تلاش شده تا مفاهیم آموزشی دیگری همچون رعایت بهداشت فردی و محیط نیز به کودکان آموزش داده شود.

|

داور بخش مسابقه تئاتر خردسال جشنواره همدان:

تئاتر لازمه فرهنگ‌سازی در یک کشور است
داور بخش مسابقه تئاتر خردسال جشنواره همدان:

تئاتر لازمه فرهنگ‌سازی در یک کشور است

مهرداد نظام‌آبادی معتقد است جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان و این شهر تاریخی و تماشاخانه‌هایش معرف ایران است و ازاین‌جهت مسئولیت مسئولان را در قبال توجه به این امر سنگین‌تر می‌کند.

|

تشریح اهداف بخش ملل بیست‌و‌هفتمین جشنواره همدان

مشهدی‌عباس: تبادل فرهنگی هدف اصلی برگزاری جشنواره‌های بین‌المللی است
تشریح اهداف بخش ملل بیست‌و‌هفتمین جشنواره همدان

مشهدی‌عباس: تبادل فرهنگی هدف اصلی برگزاری جشنواره‌های بین‌المللی است

امیر مشهدی عباس در نشستی با هنرمندان بخش ملل، بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان به تشریح اهداف این بخش از این رویداد نمایشی پرداخت.

|

نظرات کاربران