در حال بارگذاری ...
از مجموعه جهان نمایشِ نشر نی

نمایشنامه «پری دریایی» منتشر شد

نشر نی، نمایشنامه «پری دریایی» به نویسندگی پالی تیل و زبان‌گردانی مزدک بلوری را که بر اساس داستان «پری دریایی کوچولو» اثر هانس کریستین آندرسون نوشته شده است، منتشر کرد.

به گزارش ایران تئاتر، نمایشنامه «پری دریایی» نوشته پالی تیل (کارگردان تئاتر و نمایشنامه‌نویس بریتانیایی)، با ترجمه مزدک بلوری، از مجموعه جهان نمایشِ نشر نی منتشر شد.

نمایشنامه‌ «پری دریایی» اقتباسی است از داستان کوتاه «پری دریایی کوچولو»، اثر هانس کریستین آندرسون. در داستان هانس کریستین اندرسون، پریان دریایی، بی‌خیال و آزاد، در ژرفای اقیانوس زندگی می‌کنند و زمانی که به سن بلوغ می‌رسند، به طرف سطح آب شنا می‌کنند تا دنیای بالایی آن را ببینند.

پری دریایی اقیانوس را (که مانند کیسه‌ آب جنین در رحم مادر است) پشت سر می‌گذارد و ناگهان خودش را موجودی متفاوت در دنیایی پهناور می‌بیند. از این لحظه به بعد دیگر بازگشتی به دنیای امن وجود ندارد. او به دنیا با همه زیبایی‌ها و خشونت‌هایش نگاه می‌کند و در همان لحظه به پرنسی از میان آدمیان فانی دل می‌بازد. او دیگر نمی‌تواند به یاد بیاورد که احساس کامل بودن در درونِ‌ خود چگونه احساسی است. او برای اولین بار در عمرش آرزو داشتن را تجربه می‌کند و همراه با آن، حس تنهایی به سراغش می‌آید. او یا باید زیر اقیانوس، ناپیدا از دنیای آدم‌ها، زندگی کند، یا زبان و صدا و آواز خوش خود را قربانی کند تا بتواند در دنیای بالای اقیانوس راه برود و عشق پرنس را به دست بیاورد.

در قسمتی از کتاب «پری دریایی» می‌خوانیم:

«...از بین همه موجودات کره زمین، فقط آدمه که می‌دونه باید بمیره. در نتیجه، دلش می‌خواد مرگ رو فریب بده و فناپذیری خودشو فراموش کنه. می‌سازه و می‌خره و تسخیر می‌کنه. سعی می‌کنه اعتقاد داشته باشه، ایمان داشته باشه. هر لذتی رو غنیمت می‌شمره. باقی مانده هر غذایی رو که پیدا کنه با حرص می‌خوره. اما تموم مدت می‌دونه که عمرش به سر می‌رسه. می‌دونه که خیلی زود به کف روی آب اقیانوس تبدیل می‌شه.
اما عشق چی؟»

نمایشنامه «پری دریایی» در 91 صفحه از نشر نی منتشر شده است.
مطالب مرتبط

کتابی که قفسه تئاتر هیچ کتابخانه‌ای نباید بدون آن باشد

«فرهنگ لغات اجرا و تئاتر معاصر راتلج» منتشر شد
کتابی که قفسه تئاتر هیچ کتابخانه‌ای نباید بدون آن باشد

«فرهنگ لغات اجرا و تئاتر معاصر راتلج» منتشر شد

کتاب «فرهنگ لغات اجرا و تئاتر معاصر راتلج» اثری از پاتریس پاوی با ترجمه پوپک رحیمی، اولین راهنمای معتبر آلفابتیک برای سی سال تئاتر و اجراهای اخیر است که قفسه تئاتر هیچ کتابخانه‌ای نباید بدون آن باشد؛ این کتاب را نشر نیماژ منتشر و راهی کتاب‌فروشی‌ها کرده است.

|

چاپ دوم کتاب «امیرخسرودهلوی و دنیای نمایش» منتشر شد

چاپ دوم کتاب «امیرخسرودهلوی و دنیای نمایش» منتشر شد

یلدا احمدی نویسنده کتاب «امیرخسرو دهلوی و دنیای نمایش» از نوبت چاپ دوم این کتاب در نشر هنر سرخ خبر داد. او اصلی‌ترین انگیزه خود برای چاپ مجدد این کتاب را حمایت‌های علاقه‌مندان به نمایش، خانواده‌ و اساتید خود عنوان کرد.

|

نظرات کاربران