در حال بارگذاری ...
گفت‌وگو با کارگردان نمایش خیابانی «صداهای خوابیده در خاک»

امیر امینی: نمایش خیابانی ارتباط مستقیمی با عامه مردم دارد

کارگردان نمایش خیابانی «صداهای خوابیده در خاک» با بیان اینکه از ویژگی‌های جذاب نمایش خیابانی وجود ارتباط مستقیم با عامه مردم است، می‌گوید بعد از اجرای نمایش خیابانی مردم راحت‌تر با هنرمندان آن نمایش ارتباط گرفته و در خصوص نمایش اجراشده حرف می‌زنند.

به گزارش ایران تئاتر، نمایش خیابانی «صداهای خوابیده در خاک» به کارگردانی امیر امینی روزهای هفتم و هشتم بهمن‌ در مقابل تالار وحدت اجرا خواهد شد.

امینی با اشاره به قصه و درون‌مایه نمایشنامه «صداهای خوابیده در خاک»، توضیح داد: «روایت نمایش ما از دوران قهرمان ملی ستارخان، میرزا کوچک خان جنگلی و رئیس‌علی دلواری شروع می‌شود و روایتگر اتفاقات و رویدادهای تاریخی ایران در سال ۱۳۵۷، فعالیت‌های ساواک، قهرمانی از دوران دفاع مقدس بوده و نهایتاً به شهدای غواص می‌رسد.»

او افزود: «ما برای اینکه یک روایتگری تاریخی داشته باشیم سعی کردیم از قبل از انقلاب شروع کنیم و از قهرمانان ملی به قهرمانان دوران هشت سال دفاع مقدس رسیدیم، من ایده خودم را به نویسنده همکارم دادم و او شروع به نوشتن کردند.»

کارگردان «صداهای خوابیده در خاک» با اشاره به ویژگی‌های نمایش خیابانی در خصوص علاقه خود به این نوع نمایش گفت و ادامه داد: «نمایش خیابانی ارتباط مستقیمی با مردم دارد، عامه مردم از رفتگر شهرداری تا عابران پیاده چنددقیقه‌ای در گذر خود پای نمایش خیابانی می‌ایستند و جذب کار می‌شوند. به دلیل اینکه نوع این تئاتر ارتباط راحت‌تری با مردم دارد و مردم نیز راحت‌تر با نمایش خیابانی ارتباط برقرار می‌کنند، این امر باعث شده است که من سال‌های سال به این حوزه بپردازم و در طول سال اگر یک کار صحنه‌ای تولید می‌کنم در کنار آن ۲۷ نمایش خیابانی خواهم داشت.»

او ادامه داد: «در نمایش صحنه‌ای حدوداً ۵۰ درصد تماشاگران مخاطبان خاص هستند و از بازیگران، کارگردان یا نویسندگان عام هستند و ۵۰ درصد دیگر سایر مردم هستند به همین دلیل چون من دوست دارم بیشتر در کنار مردم باشم به نمایش خیابانی بیشتر پرداختم.»

امینی با بیان اینکه تفاوت‌های زیادی بین انواع تئاتر وجود دارد گفت: «نمایش خیابانی خیلی سخت‌تر از تئاتر صحنه‌ای است چون ما در تئاتر صحنه‌ای با انواع عامل‌های مختلف صوتی، صدای ماشین، صحبت کردن تماشاگران و... مواجه هستیم. البته این اتفاقات در کنار برقراری ارتباط با تماشاگران بسیار لذت‌بخش است و من این اتفاقات را دوست دارم، در تئاتر صحنه‌ای این ارتباط وجود ندارد و تماشاگر به‌راحتی اجرا را تماشا می‌کند و ارتباطی وجود نخواهد داشت.»

این هنرمند فعال تئاتر خیابانی با تأکید بر اینکه یکی از پارامترهای اصلی نمایش خیابانی ارتباط با مردم جامعه است افزود: «رودررو شدن با مردم در نمایش خیابانی سبب می‌شود مردم خیلی راحت‌تر با هنرمند ارتباط برقرار کنند، با عوامل حرف می‌زنند و در خصوص اجرای نمایش صحبت می‌کنند که این روند اتفاق خوبی از نظر من است.»

امینی در پاسخ به این سؤال که بین اجرا در تهران با دیگر شهرستان‌های چه تفاوتی وجود دارد، گفت: «تفاوت‌هایی از نظر شیوه اجرا وجود دارد، شما در تهران و جشنواره فجر گروه‌های بیشتری را می‌بینید اما در جشنواره‌های شهرستانی تعداد نفرات و گروه‌های کمتری حاضر می‌شوند، در تئاتر فجر و تئاتر مریوان گروه‌های بیشتری شرکت دارند و اتفاقات بزرگی را رقم می‌زنند. در یک رویداد بزرگ نیز ارتباطات بیشتری بین هنرمندان، کارگردانان و نویسندگان برقرار خواهد شد.»

او در پایان ابراز امیدواری کرد: «پس از سال‌ها اجرای نمایش‌ خیابانی، ضرورت دارد این نوع نمایش بیشتر مدنظر و حمایت مسئولان قرار بگیرد و مسئولان هوای هنرمندان عرصه نمایش خیابانی را که شغلشان هنر و نمایش خیابانی است و از همین راه هم امرارمعاش می‌کنند، بیشتر داشته باشند.»

نمایش خیابانی «صداهای خوابیده در خاک» به کارگردانی امیر امینی روزهای هفتم و هشتم بهمن‌ در پهنه رودکی مقابل تالار وحدت اجرا می‌شود.
مطالب مرتبط

مهدی حامدسقایان: در جشنواره تئاتر فجر، کار ضعیف و متوسط خارجی نخواهیم داشت

مهدی حامدسقایان: در جشنواره تئاتر فجر، کار ضعیف و متوسط خارجی نخواهیم داشت

مهدی حامدسقایان، دبیر چهل و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با اشاره به بخش بین‌الملل این دوره گفت که علاقه‌مندان مطمئن باشند اصلا کار ضعیف و متوسط خارجی در جشنواره نخواهیم داشت.

|

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست با دست‌اندرکاران جشنواره‌های موسیقی، تجسمی، نمایشی مطرح کرد

سالی پر رونق را برای فرهنگ و هنر در پیش داریم
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست با دست‌اندرکاران جشنواره‌های موسیقی، تجسمی، نمایشی مطرح کرد

سالی پر رونق را برای فرهنگ و هنر در پیش داریم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست با دست‌اندرکاران جشنواره‌های موسیقی، تجسمی و نمایشی، با تاکید بر این‌که آمارها نشان می‌دهند عرصه فرهنگ و هنر در بهترین دوران خود به سر می‌برد، ابراز امیدواری کرد در شش ماهه دوم سال، این عرصه پُر رونق تر از گذشته شود.

|

نگاهی به ابعاد بخش دانشجویی جشنواره تئاتر فجر

نگاهی به ابعاد بخش دانشجویی جشنواره تئاتر فجر

با انتشار فراخوان دوره چهل‌ودوم جشنواره تئاتر فجر مشخص شد که بخش دانشجویی این جشنواره بعد از چند سال احیا شده است، اتفاقی که باعث رشد این جریان تئاتر در نبود جشنواره تئاتر دانشجویی خواهد بود.

|

رامتین شهبازی، پژوهشگر و استاد دانشگاه مطرح کرد

راه‌اندازی بخش دانشجویی در چهل‌ودومین جشنواره تئاتر فجر اتفاق مثبتی است
رامتین شهبازی، پژوهشگر و استاد دانشگاه مطرح کرد

راه‌اندازی بخش دانشجویی در چهل‌ودومین جشنواره تئاتر فجر اتفاق مثبتی است

رامتین شهبازی، پژوهشگر و استاد دانشگاه معتقد است که اضافه شدن بخش دانشجویی در چهل‌ودومین جشنواره تئاتر فجر اتفاق مثبتی است اما این موضوع نباید منجر به این شود که وزارت علوم مسئولیت خود را در قبال جشنواره تئاتر دانشگاهی فراموش کند.

|

فراخوان چهل‌ودومین جشنواره بین‌­المللی تئاتر فجر منتشر شد

فراخوان چهل‌ودومین جشنواره بین‌­المللی تئاتر فجر منتشر شد

فراخوان چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در بخش‌های نمایش‌های صحنه‌ای، تئاتر خیابانی، تئاتر ملل، تئاتر دانشجویی، مسابقه نمایشنامه‌­نویسی، نمایش‌های تلویزیونی، رادیوتئاتر، مسابقه و نمایشگاه عکس و پوستر تئاتر، پژوهش و کارگاه‌های آموزشی برای برگزاری در بهمن 1402 ...

|

نظرات کاربران