در حال بارگذاری ...
با حضور پیشکسوتان و پژوهشگران در تئاتر شهر

مراسم رونمایی از کتاب‌های تئاتر صاحبدلان برگزار شد

مراسم رونمایی از کتاب‌های دوازدهمین دوره سراسری و اولین دوره رویداد بین‌المللی تئاتر صاحبدلان با حضور مدیران، پیشکسوتان و پژوهشگران تئاتر در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

به گزارش ایران تئاتر، مراسم آیین رونمایی از کتاب‌های دوازدهمین دوره سراسری و اولین دوره رویداد بین‌المللی تئاتر صاحبدلان با حضور کاظم نظری (مدیرکل هنرهای نمایشی)، اسرافیل فرج‌اللهی (مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران)، محمود فرهنگ (دبیر رویداد)، سیدمحمدجواد طاهری (مدیر مجموعه تئاتر شهر)، احمد جولایی، حسین نوری، مسلم قاسمی، مهدی کاموس، محسن متین‌وفا، ابوالفضل ورمزیار، سیدعظیم موسوی، محمد نجاری، ندا ثابتی، یدالله وفاداری و... با اجرای مصطفی محمودی در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

«ملاصدرا و یحیی» به نویسندگی سیدعظیم موسوی، «اندلس، تیغ برهنه» به نویسندگی ابوالفضل ورمزیار، «دلدار» به نویسندگی حسین نوری، «انسان و آدم» به نویسندگی مهدی کاموس و «مار زنگی» به نویسندگی نادیا مفتونی آثاری هستند که به زبان انگلیسی و فرانسوی در دوازدهمین دوره سراسری و اولین دوره رویداد بین‌المللی تئاتر صاحبدلان به چاپ رسیده است.

در ابتدای مراسم رونمایی، محمود فرهنگ دبیر رویداد تئاتر صاحبدلان به ارائه توضیحاتی درباره کتاب‌های منتشرشده پرداخت.

انتشار کتاب‌ها و نمایشنامه‌های حوزه تئاتر دینی از ضروریات بود

محمود فرهنگ دبیر دوازدهمین دوره سراسری و اولین دوره رویداد بین‌المللی تئاتر صاحبدلان ضمن خوش‌آمد‌گویی به حاضران در این مراسم گفت: «یکی از اتفاقات مهمی که باید در این چهل‌وچهار سال در حوزه هنرهای نمایشی و ادبیات نمایشی رقم می‌خورد، چاپ و انتشار کتاب‌ها و نمایشنامه‌های حوزه تئاتر دینی بود.»

او ادامه داد: «بخشی از اهمیت انتشار کتاب‌های تئاتر دینی، ارتباط بیشتر و تبادلات فرهنگی بهتر با کشورهای مسلمان است.»

فرهنگ افزود: «بیشتر آثاری که انتخاب شده است، جهان‌شمول و مضامین آن‌ها جهانی است و انتشار این کتاب‌ها در عرصه تئاتر دینی بسیار امیدبخش است.»

محمود فرهنگ در پایان صحبت‌های خود گفت: «امیدواریم تولیدات مکتوب و کتاب‌های پژوهشگران تئاتر دینی زیاد شود تا ما این آثار را در اختیار گروه‌های استانی بگذاریم.»

جوانان برای استفاده از کارهایم نیاز به مجوز من ندارند

در ادامه مراسم حسین نوری نویسنده کتاب «دلدار» در جایگاه حاضر شد و درباره این دو کتاب گفت: «هرجایی که دعوت می‌شوم یا روی صحنه برای تقدیر می‌روم خانواده‌ام را همراه خودم روی صحنه می‌بینم، عزیزانی که من را در این سال‌ها همراهی کردند تا من در حد توانم کاری کنم برای انسان‌ها. من از همین تریبون اعلام می‌کنم که هر عزیزی در هنر تئاتر بخواهد از متن‌های من استفاده کند، من اجازه می‌دهم و نیاز به مجوز نیست و امیدوارم جوانان اذیت نشوند.»

                                                                                                       

نوری در ادامه گفت: «از همه بانیان و برگزارکنندگان این مراسم تشکر می‌کنم چون ترویج چاپ، ترجمه، انتشار کتاب و آثار تئاتری بسیار اهمیت دارد و امیدواریم مخاطب نیز از آن‌ها استفاده کند.»

کتابی که داستانی نیست

در ادامه این مراسم ابوالفضل ورمزیار نویسنده کتاب «اندلس، تیغ برهنه» در جایگاه حاضر شد و گفت: «این کتاب داستانی نیست که در یک زمان اتفاق افتاده باشد. این کتاب شخصیتی دارد به نام سیاه‌پوش، معلوم نیست او کیست اما معلوم است که چه کار می‌کند، اعلام نمی‌کند اما اعمال می‌کند و... این نمایشنامه به خوبی و خوشی تمام نمی‌شود، بسیار گزنده و تلخ و عبرت‌برانگیز به پایان می‌رسد.»

تئاتر صاحبدلان عصاره جشنواره‌های تئاتر سراسر ایران است

سخنران بعدی این مراسم مهدی کاموس نویسنده «انسان و آدم» گفت: «تئاتر صاحبدلان عصاره جشنواره‌های تئاتری سطح کشور است که به همت محمود فرهنگ و کانون تئاتر دینی به کار خود ادامه می‌دهد.»

                                                                                                      

مهدی کاموس در ادامه گفت: «این کتاب درباره شگفتی، رؤیا و خواب است و ماجرای یک شرکت خواب‌فروشی است که به انسان‌هایی که خواب نمی‌بینند یا می‌خواهد خواب‌شان تکرار شود، کمک می‌کند.»

جریان‌سازی یک روحانی و فیلسوف متاله

سیدعظیم موسوی دیگر هنرمند حاضر در این مراسم بود. نویسنده کتاب‌های «ملاصدرا و یحیی» گفت: «من سعی کردم درباره اشخاص تاریخی کار کنم و اجرا روی صحنه ببرم.»

او ادامه داد: «در سال 88 این نمایش به‌صورت یک تک‌اجرا در تالار مولوی روی صحنه رفت که متأسفانه از آن سال تابه‌حال نشد که این نمایش را روی صحنه ببرم.»

موسوی در پایان گفت: «ملاصدرا یک روحانی و فیلسوف بود که یک جریان‌ساز در دوران خود به شمار می‌آید که باعث تبعید از شهر خود شد. نمایشنامه «یحیی» نیز درباره یک پرده‌خوان و نقال است که دچار دوراهی و چالشی عجیب در زندگی خود می‌شود.»

سال آینده در رویداد صاحبدلان از کتاب دکتر ناظرزاده کرمانی رونمایی می‌کنیم

سخنران پایانی این مراسم کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی بود که در سخنان خود گفت: «تشکر ویژه می‌کنم از محمود فرهنگ که با صبوری همواره همراه ما در اداره کل هنرهای نمایشی بودند.»

                                                                                                      

او ادامه داد: «خداراشکر نتیجه حضور ایشان در تئاتر دینی کشور قابل دفاع و ارزنده است. ان‌شاءالله اختتامیه رویداد تئاتر صاحبدلان در اردیبهشت‌ماه خواهد بود.»

نظری گفت: «تمام تلاش‌مان را می‌کنیم که این کتاب‌ها در بازار نشر خارج از کشور نیز برای هنرمندان ارائه شود و امیدواریم از این نمایشنامه‌ها بهره کافی را ببرند.»

مدیرکل هنرهای نمایشی توضیح داد: «سال آینده در رویداد تئاتر صاحبدلان رونمایی از کتاب دکتر فرهاد ناظرزاده کرمانی را خواهیم داشت.»

در پایان این مراسم از کتاب‌های منتشرشده به زبان انگلیسی و فرانسوی رونمایی شد.

گزارش: علی کیهانی
مطالب مرتبط

چراغ بخش بین‌الملل رویداد تئاتر صاحبدلان در قزوین روشن شد

چراغ بخش بین‌الملل رویداد تئاتر صاحبدلان در قزوین روشن شد

اولین جلسه ستاد اجرایی بخش بین‌المللی تئاتر صاحبدلان روز سوم خرداد با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین، دبیر رویداد صاحبدلان و عوامل ستادی و اجرایی این رویداد در سالن همایش‌ها و جلسات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین برگزار شد.

|

در نشست تئاتر دینی در غرفه انتشارات نمایش عنوان شد

پژوهش 6 هزار صفحه‌ای ناظرزاده کرمانی در باره تئاتر ایمان‌گرا در جهان
در نشست تئاتر دینی در غرفه انتشارات نمایش عنوان شد

پژوهش 6 هزار صفحه‌ای ناظرزاده کرمانی در باره تئاتر ایمان‌گرا در جهان

در نشست بررسی چشم‌انداز و آینده کانون تئاتر دینی که در غرفه انتشارات نمایش در نمایشگاه کتاب برپا شد، محمود فرهنگ، از آماده شدن مجموعه کتاب‌هایی نزدیک به شش هزار صفحه به قلم دکتر ناظرزاده کرمانی با موضوع تئاتر ایمان‌گرا در جهان خبر داد.

|

همزمان با اجرای شب گذشته نمایش «لانگ شات»

آیین نکوداشت عزت‌الله رمضانی‌فر برگزار شد
همزمان با اجرای شب گذشته نمایش «لانگ شات»

آیین نکوداشت عزت‌الله رمضانی‌فر برگزار شد

گروه اجرایی نمایش «لانگ شات» به کارگردانی محمدرضا مالکی شامگاه جمعه هشتم اردیبهشت ماه از عزت الله رمضانی‌فر بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون که به تازگی به سوگ دخترش نشسته است؛ قدردانی کرد.

|

نگاهی به جدول صحنه‌ای چهل‌و‌یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر

از چهار گوشه ایران تا دورترین نقطه جهان
نگاهی به جدول صحنه‌ای چهل‌و‌یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر

از چهار گوشه ایران تا دورترین نقطه جهان

با نگاهی به جدول اجرهای صحنه‌ای چهل‌و‌یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، مشخص می‌شود که سهم بزرگ هنرمندان شهرستانی و حضور شرکت‌کنندگان خارجی از کشورهای دور و نزدیک، مهم‌ترین ویژگی این دوره از جشنواره است.

|

در سالروز شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی

مدیرکل هنرهای نمایشی با «نذر عباس» همراه شد
در سالروز شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی

مدیرکل هنرهای نمایشی با «نذر عباس» همراه شد

مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شامگاه روز سه شنبه سیزدهم دی همزمان با سومین سالروز شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به تماشای نمایش «نذرعباس» در تالار سایه تئاتر شهر نشست.

|

اولین روز از نمایشنامه‌خوانی «صاحبدلان» برگزار شد

اولین روز از نمایشنامه‌خوانی «صاحبدلان» برگزار شد

نخستین روز چهارمین بخش از دوازدهمین دوره سراسری و اولین رویداد بین‌المللی «صاحبدلان» روز گذشته یکشنبه (20 آذرماه) با حضور کاظم نظری، مدیرکل هنرهای نمایشی و محمود فرهنگ دبیر این رویداد و جمعی از هنرمندان برگزار شد.

|

با برنامه‌ریزی دفتر آموزش، پژوهش و انتشارات نمایش اداره کل هنرهای نمایشی

نشست «روش‌های پژوهش عمل-بنیاد در تئاتر و اجرا» برگزار می‌شود
با برنامه‌ریزی دفتر آموزش، پژوهش و انتشارات نمایش اداره کل هنرهای نمایشی

نشست «روش‌های پژوهش عمل-بنیاد در تئاتر و اجرا» برگزار می‌شود

نشست پژوهشی با عنوان «روش‌های پژوهش عمل-بنیاد در تئاتر و اجرا» توسط دفتر آموزش، پژوهش و انتشارات نمایش اداره کل هنرهای نمایشی برگزار خواهد شد.

|

نظرات کاربران