در حال بارگذاری ...
داور دومین جشنواره ملی تئاتر خیابانی رضوی مطرح کرد

شهرام کرمی: جشنواره‌ها می‌توانند درگذر زمان بر فرهنگ مردم تاثیرگذار باشند

شهرام کرمی آغاز تمرکززدایی از رویدادهای هنری در سراسر کشور را اقدامی موثر دانست و بر این باور است که تقسیم این رویدادها در استان‌ها، شهرهای کوچک و بزرگ، نقش خودش را در درازمدت ایفا می‌کند.

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر در کرمان جنوب، شهرام کرمی فارغ التحصیل کارشناسی نمایش با گرایش ادبیات‌ نمایشی و کارشناسی ارشد کارگردانی است. او تحصیلکرده مدرسه کارگاهی نمایشنامه نویسی حوزه هنری و دارای مدرک از دانشکده هنر و معماری است و نشان درجه یک هنری (معادل دکترا) را در سال ۱۳۹۴، از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرده است. شهرام کرمی در حال حاضر داور جشنواره ملی تئاتر خیابانی رضوی در جنوب کرمان است.

شهرام کرمی می‌گوید: «چند سالی است که نوعی تمرکززدایی از رویدادهای هنری در سراسر کشور آغاز شده؛ در گذشته عمده رویدادها در مرکز ایران و در واقع در شهر تهران برگزار می شد اما چند سالی است  که خیلی از این رویدادها تقسیم و در استان ها، و شهرهای کوچک و بزرگ درحال برگزاری است و این اقدام نقش خودش را در درازمدت ایفا می‌کند.»

او ادامه می‌دهد: «از نمونه های موفق این رویدادهای هنری جشنواره می توان به مریوان اشاره کرد که با برگزاری جشنواره ای بین المللی، عملا فرهنگ شهر خود را  دستخوش تغییر قرار داد. همچنین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان که شهر همدان را به قطب تئاتر کودک و نوجوان تبدیل کرده و قابل توجه است هر دوره حدود بیش از صدهزار نفر تماشاگر مخاطب این جشنواره هستند.»

کرمی می‌افزاید: «در حال حاضر همین برگزاری جشنواره ملی تئاتر خیابانی رضوی شهرستان جیرفت در جنوب کرمان که یک شهر تاریخی و موثر با فرهنگ بومی ناب است رویداد تاثیر گذاری به شمار می‌رود که باعث  آشنایی مردم با یک جشنواره شده است. گروه‌هایی از سراسر کشور آمده‌اند و برای مردم نمایش خیابانی اجرا می‌کنند.»
شهرام کرمی در پایان می گوید: «جشنواره تئاتر خیابانی رضوی یک جشنواره موضوعی با محتوای دینی است که امام هشتم(ع) مضمون آثار قرار گرفته است.  شهر جیرفت شهری مذهبی است، مردم باورهای و اعتقادات خودشان را دارند و با احترام به تماشای کارها می‌نشینند که تاثیر خود را در گذر زمان خواهد گذاشت.»

گفتنی است دومین جشنواره ملی تئاتر خیابانی رضوی به دبیری محمد رادمنش در جیرفت کرمان جنوب در حال برگزاری است.
مطالب مرتبط

آیین افتتاحیه دومین جشنواره ملی تئاتر خیابانی رضوی برگزار شد

آیین افتتاحیه دومین جشنواره ملی تئاتر خیابانی رضوی برگزار شد

آیین افتتاحیه دومین جشنواره ملی تئاتر خیابانی رضوی جنوب کرمان با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان، اعضای هیئت داوری، رئیس انجمن تئاتر جنوب کرمان، اصحاب رسانه و جمعی از هنرمندان برگزار شد.

|

گفت‌وگو با کارگردان نمایش «یه تار سبیل»

راضیه پاشایی: برای احیای آیین‌های گذشته، نیازمند نوآوری هستیم
گفت‌وگو با کارگردان نمایش «یه تار سبیل»

راضیه پاشایی: برای احیای آیین‌های گذشته، نیازمند نوآوری هستیم

کارگردان نمایش «یه تار سبیل» می‌گوید برای نمایش آیین‌های گذشته ایران و احیای آن‌ها نیازمند نوآوری و خلاقیت هستیم چراکه نسل امروز در دنیای مجازی با انواع نمایش‌ها و بازی‌ها آشنا شده است.

|

گفت‌وگو با سازنده رُبات‌های غول پیکر ایرانی

حامد زارعان: احترام به مخاطب، رکن اصلی جشنواره نوزدهم است
گفت‌وگو با سازنده رُبات‌های غول پیکر ایرانی

حامد زارعان: احترام به مخاطب، رکن اصلی جشنواره نوزدهم است

سازنده رُبات‌های غول‌پیکر ایرانی می‌گوید هدف او از اجرا و نمایش این گونه از عروسک‌ها، این است که ذهن مخاطب را به نحوی درگیر کند که در آن لحظه به هیچ چیز فکر نکند و صرفا به دیدن یک اثر توجه داشته باشد.

|

گزارش نخستین روز از برگزاری جشنواره نمایش عروسکی تهران-مبارک 

عروسک‌ها، محوطه تئاتر شهر را تسخیر کردند 
گزارش نخستین روز از برگزاری جشنواره نمایش عروسکی تهران-مبارک 

عروسک‌ها، محوطه تئاتر شهر را تسخیر کردند 

با آغاز نوزدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران مبارک در روز پنجشنبه هشتم تیر، هنرمندان با عروسک‌های‌شان، جمعیتی بزرگ از تماشاگران مشتاق را به محوطه تئاتر شهر کشاندند و با ایجاد حال و هوای هنری، این محیط را به تسخیر خود درآوردند.  

|

نظرات کاربران