در حال بارگذاری ...
رحیم ترابی، بازیگر پیشکسوت تبریز:

جوانان تئاتر، آگاه‌تر و پیشروتر از نسل ما هستند

رحیم ترابی، بازیگر پیشکسوت تبریز می‌گوید جشنواره سراسری تئاتر ارسباران، محلی برای هنرنمایی جوانانی است که آموزش خوبی دیده‌اند و با آشنایی با مفاهیم و نشانه‌های اجتماعی و فرهنگی، آگاه‌تر و پیشروتر از نسل پیش از خود کار می‌کنند.

به گزارش ایران تئاتر، رحیم ترابی، بازیگر پیشکسوت تئاتر و تلویزیون، فعالیت خود را از سال ۱۳۵۴ با بازی در تئاتر تبریز آغاز کرده و تاکنون در آثار نمایشی و تلویزیونی بسیاری حضور داشته است.

او یکی از همراهان جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران در سال‌های گذشته بوده که شانزدهمین دوره‌اش، این روزها در شهر اهر استان آذربایجان شرقی در حال برگزاری است.

این هنرمند پیشکسوت درباره تاثیر برگزاری جشنواره تئاتر ارسباران بر فضای هنری شهر اهر می‌گوید: «تعداد دانشجویان رشته هنرهای نمایشی در شهرستان اهر بسیار اندک بود ولی خوشبختانه طی سال‌های اخیر با توجه به اینکه جوانان لزوم داشتن تحصیلات آکادمیک را برای تجربه بهتر صحنه درک کرده‌اند، این تعداد در حال افزایش است.»

جشنواره‌ای برای وحدت ملی

ترابی با اشاره به حضور هنرمندان از استان‌های مختلف در جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران توضیح می‌دهد: «حضور در جشنواره‌های متفاوت علاوه بر وحدت ملی باعث می‌شود هنرمندان با فرهنگ و نگاه هنری شهرهای متفاوت آشنا شوند و تبادل هنری بهتری بین هنرمندان شکل بگیرد.»

او با اشاره به رویکرد شکل‌گیری و برگزاری تئاتر کوتاه جشنواره ارسباران می‌گوید: «نمایش‌های حاضر در این رویداد هنری تلاش دارند تا در فرصت زمانی کوتاه به انتقال مفاهیم و محتواهای آموزنده و ارزشمند بپردازند. من فکر می‌کنم آثار کوتاه در بسیاری از موارد بیشتر از نمایش‌هایی با مدت زمان طولانی قابلیت انتقال مفهوم به مخاطبان را دارند.»

این بازیگر تئاتر و تلویزیون ادامه می‌دهد: «ما برای چندین دوره این جشنواره را با تئاترهای کوتاه زیر ۵ دقیقه اجرا کردیم و سپس این مدت زمان تا ۱۵ دقیقه افزایش یافت.»

ترابی با تاکید براینکه به نظر او، جوانان آگاهانه‌تر و پیشرفته‌تر از گذشته به فعالیت در تئاتر مشغول هستند، می‌گوید: «نسل جدید با مفاهیم و نشانه‌های فرهنگی، اجتماعی، هنری و.... بسیار آشنا هستند. به همین دلیل تولید یک نمایش کوتاه در انتقال حرف و سخنی که قرار است با مخاطبان در میان بگذارند، خللی ایجاد نمی‌کند.»

کمبود سالن، تجهیزات و دیگر امکانات

او با بیان اینکه مدیران فرهنگی باید تئاتر را جدی بگیرند، می‌افزاید: «زمانی که مدیران فرهنگی کشور برای این هنر قدر و جایگاهی که شایسته آن است، در نظر بگیرند قطعا هنرمندان بدون دغدغه‌های اقتصادی به حضورشان روی صحنه ادامه خواهند داد. در شهرستان‌ها مسئولان در حد امکان از هنرمندان حمایت می‌کنند اما متاسفانه مشکل زیرساخت و تجهیزات نیازمند توجه و همراهی بیشتر است.»

این بازیگر تئاتر تبریز ادامه می‌دهد: «ما هم اکنون با وجود برگزاری شانزده دوره از جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران، همچنان با کمبود سالن نمایش، فقدان تجهیزات و همچنین محل اقامت مناسب برای میهمانان مواجه هستیم اما با تمام این مشکلات به همت و همراهی هنرمندان تبریز و به‌ویژه عزیزانی که در شهرستان اهر مشغول هستند، به کارمان ادامه می‌دهیم.»

او تاکید می‌کند: «متاسفانه درآمدزایی در تئاتر اتفاق نمی‌افتد و این موضوع باعث حضور هنرمندان در مشاغل دیگر می‌شود. در بلندمدت انرژی و هیجانی که هنرمندان برای تولید آثار نمایشی دارند، کم می‌شود و از ادامه فعالیت دلسرد می‌شوند.»

رحیم ترابی در پایان سخنانش می‌گوید: «جشنواره نیازمند حمایت مادی و معنوی مدیران فرهنگی-هنری کشور است. هنرمندان می‌توانند متن‌های خوبی را روی صحنه ببرند به شرطی که علاوه بر حمایت مادی برای تولید محتواهای جدید دست آن‌ها را بیشتر باز بگذارند. نسل جدید برعکس ما که تجربی کار کردیم، به بحث آموزشی و آکادمیک هنر توجه زیادی دارد و باید به آن‌ها اجازه داد تا ایده‌ها و حرف‌های خودشان را به بهترین شکل به نمایش بگذارند. » 

جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران به دبیری احمد رجب‌پور، از  28 تا 31 شهریور  با حضور هنرمندان سراسر کشور در شهرستان اهر در حال برگزاری است.
مطالب مرتبط

داوران جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران مطرح کردند

باید قدردان حمایت و استقبال مردم از تئاتر بود
داوران جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران مطرح کردند

باید قدردان حمایت و استقبال مردم از تئاتر بود

داوران بخش‌های صحنه‌ای و فضای باز شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران با بیان این‌که باید قدردان حضور و استقبال مردم از این رویداد هنری بود، از لزوم توجه به خلاقیت در تولید محتوا، توجه بیشتر مدیران فرهنگی به هنرمندان و تجهیز زیرساخت‌ها به منظور گسترش و ادامه ...

|

احمد رجب‌پور خبر داد

جشنواره تئاتر کوتاه ارسباران در راه بین‌المللی شدن
احمد رجب‌پور خبر داد

جشنواره تئاتر کوتاه ارسباران در راه بین‌المللی شدن

احمد رجب‌پور، دبیر شانزدهمین دوره از جشنواره ملی تئاتر کوتاه ارسباران می‌گوید این رویداد هنری در راه بین‌المللی شدن قرار دارد و از این نظر، نیازمند توجه و یاری نهادها و مسئولان بخش‌های دولتی و شرکت‌های صنعتی و اقتصادی است.

|

فرهنگ‌سازی تماشای تئاتر

فرهنگ‌سازی تماشای تئاتر

فریبا متخصص: در شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران، برای نخستین بار با تئاتر کوتاه آشنا شدم. اجرای نمایش‌ در مدت زمانی محدود با توجه به لزوم رساندن پیام اثر به مخاطب، کار بسیار دشوار و ...

|

آتیلا پسیانی در بیمارستانی در فرانسه بستری شد

آتیلا پسیانی در بیمارستانی در فرانسه بستری شد

مشاور وزیر فرهنگ و مدیر عامل صندوق اعتباری هنر، پس از کسب اطلاع از بستری شدن آتیلا پسیانی در بیمارستانی در فرانسه، ضمن اطلاع از آخرین وضعیت جسمانی این هنرمند با سابقه تئاتر، سینما و تلویزیون، پیگیر روند درمانی او شد.

|

نظرات کاربران