در حال بارگذاری ...
پیام مدیرکل هنرهای نمایشی به مناسبت هفته‌ جهانی دراماتراپی منتشر شد

هنر، صیقل‌دهنده روح انسان است و هنرمند، طبیب روان انسان‌ها

مدیرکل هنرهای نمایشی به مناسبت هفته‌ جهانی دراماتراپی نوشت هنر صیقل‌دهنده روح انسان است، براین مبنا می‌توان هنرمند را طبیب روان انسان‌ها دانست.

به گزارش ایران تئاتر، کاظم نظری، مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت هفته‌ جهانی دراماتراپی پیام داد.

در متن پیام کاظم نظری آمده است:

«نمایش‌درمانی تبلور هنر نمایش بر مدار سلامت است.

هنر صیقل‌دهنده روح انسان است، بر این مبنا می‌توان هنرمند را طبیب روان انسان‌ها دانست؛ اما در میان هنرها این «هنر نمایش» است که بی‌واسطه به کالبدشکافی مناسبات روانی آدمیان می‌پردازد و در این مسیر خالق اثر هنری ابتدا «خوددرمانگری» می‌کند تا پس‌ازآن‌که خود به تعادل رسید درمانگر دردهای دیگران نیز باشد.
نمایش‌درمانی اقدامی عملی برای رسیدن به آرامش روح سرکش انسانی است که روانش دستخوش ناملایمات زمانه شده است.

نمایش‌درمانی تبلور هنر نمایش بر مدار سلامت است، روشی بازی محور که از طرح ایده تا اجرا و خلق هنری با هدف تعادل و آرامش درحرکت است.

نمایش‌درمانی شیوه‌ای خلاقانه در حوزه روان‌درمانی گروهی است که دارای روش‌ها و خط‌مشی‌های پرتحرکی است که برای افراد آشفته با ناتوانی‌های مختلف به‌کاربرده می‌شود.

در نمایش‌درمانی فرد دوباره به خود زندگی می‌بخشد و تلاش می‌کند تا دیگر مراجعان را در مناسبات انسانی دخیل کند.

نمایش‌درمانی با بازی عجین شده است؛ چراکه انسان اگر بازی نکند بیمار است.

این همان تأثیر بازی است که سال‌ها پاسخ به این سؤال از طریق توسل به افسانه طبیعت ذاتی هنر نمایش حل می‌شد و نقش‌آفرینان تلاش می‌کردند با اغراض نفسانی که به نمایش می‌گذاشتند، در قالب بازی‌های توهمی و ایجاد حس همذات‌پنداری مخاطب را با خود همراه کنند تا خود را در دیگران ببینند و به پالایش روحی و روانی برسند.

اما به‌واقع این تنها بخشی از تخلیه روانی بود چراکه بخش درونی، برون‌ریزی هدایت‌شده تا این لحظه هنوز دست‌نخورده مانده بود و درمانی در کار نبوده، آن‌ها می‌پنداشتند تنها به‌این‌ترتیب موثراند، اما بعدها دستورالعمل این گزاره هنری (نمایش‌درمانی) چیز دیگری شد آن زمان که بحث درمان مطرح شد و برای هر درمان تشخیصی به‌کاربرده شد.

در پس هنر نمایش سه عنصر مهم «تشخیص»، «درمان» و «مراقبت» گنجانده شد است تا مفهوم نمایش درمانی به تبلوری دیگرگونه برسد.

آرام‌آرام نمایش درمانی از تئاتر رسمی فاصله گرفت و فرایندی نوبنیان شد که مفهوم درمان را تکامل می‌بخشید تا با هدایت نمایش درمانگر مسیر برون‌ریزی و روان‌درمانی گروهی افراد دچار مسئله را طی کند.

حال که به همت انجمن بین‌المللی دراماتراپی ایران (DTCI) جایگاه جهانی نمایش‌درمانی در هسته مرکزی یک فرایند جهانی قرارگرفته است بر خود لازم می‌دانم تا از همه‌کسانی که خالصانه و صادقانه در این مسیر گام برداشته‌اند و ازاین‌پس ادامه‌دهنده این مسیر هستند تشکر و سپاسگزاری نمایم و از خداوند منان برای همه‌ آن‌ها سلامتی و ثبات قدم آرزومندم.

باشد که تلاش‌های همه‌ ما موردقبول پروردگار قرار گیرد.»
مطالب مرتبط

پیام مدیرکل هنرهای نمایشی به دوازدهمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند

به تماشای شکوه «تئاتر خیابانی» در نگین تماشایی گیلان
پیام مدیرکل هنرهای نمایشی به دوازدهمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند

به تماشای شکوه «تئاتر خیابانی» در نگین تماشایی گیلان

مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همزمان با برگزاری دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی «شهروند» پیامی را منتشر کرد.

|

پیام مدیرکل هنرهای نمایشی به جشنواره پانتومیم زنجان منتشر شد

پیام مدیرکل هنرهای نمایشی به جشنواره پانتومیم زنجان منتشر شد

کاظم نظری، مدیرکل هنرهای نمایشی به مناسبت برگزاری دومین جشنواره بین‌المللی پانتومیم زنجان نوشت اگر سکوت، در جای دقیق خود نشسته باشد، گویاتر و رساتر از هر واژه و دیالوگی‌ است و این‌ها، همگی در آیینه تئاتر پانتومیم معنا و جلوه‌ای رهاتر و فراگیر پیدا می‌کند.

|

پیام مدیرکل هنرهای نمایشی به بیست و یکمین جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی

آغازی مبارک برای بازشناسی سنت‌ها و آیین‌های مردمی ایران
پیام مدیرکل هنرهای نمایشی به بیست و یکمین جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی

آغازی مبارک برای بازشناسی سنت‌ها و آیین‌های مردمی ایران

مدیرکل هنرهای نمایشی، در آستانه برگزاری بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی، در پیامی، بر جنبه‌های پژوهشی و ارزش‌های والای انسانی آیین‌های نمایشی تأکید کرد و این رویداد را آغازی مبارک برای بازشناسی سنت‌ها و آیین‌های مردمی ایران دانست.

|

پیام کاظم نظری به مناسبت هفته دفاع مقدس

پیام کاظم نظری به مناسبت هفته دفاع مقدس

کاظم نظری در پیامی به مناسب هفته دفاع مقدس، از هنرمندانی که با اجرای نمایش‌های ماندگار و خاطره انگیز از رشادت‌های غیور مردان و زنان ایران اسلامی باعث زنده نگهداشتن فرهنگ والای دفاع مقدس شدند، تشکر کرد.

|

احمد گل‌بیگی، هنرمند زابلی مطرح کرد

روزهای روشنی پیشِ روی تئاتر سیستان و بلوچستان است
احمد گل‌بیگی، هنرمند زابلی مطرح کرد

روزهای روشنی پیشِ روی تئاتر سیستان و بلوچستان است

احمد گل‌بیگی، بازیگر و کارگردان اهل زابل و رئیس انجمن هنرهای نمایشی سیستان و بلوچستان می‌گوید برای رونق تئاتر این استان برنامه‌های متعددی هدف‌گذاری شده که با همت و قول‌ مدیرکل هنرهای نمایشی کشور، روزهای روشنی پیش روی تئاتر و هنرمندان هنرهای نمایشی این خطه خواهد بود.

|

نظرات کاربران